Yarışmalar
ABCÇDEFGHIİJKLMNOÖPQRSŞTUÜVWXYZ
1920-291930-391940-491950-591960-691970-791980-891990-992000-092010-19
Arkiv > Yarışmalar > Kahramanmaraş Kültür Parkı Mimari Proje Yarışması PDF versiyonuFavorilerinize EkleyinRapor EtArkadaşına GönderSayfayı Yazdır
Son güncelleme tarihi : 10/07/2008 17:38
Kahramanmaraş Kültür Parkı Mimari Proje Yarışması

Yarışma, “Kahramanmaraş Kültür Parkı” konulu tasarım gerçekleştirilirken, kültür, sanat, bilim ve çevre değerlerinin rekabet yolu ile geliştirilmesine, çok sayıda seçenekten ekonomik, işlevsel ve yenilikçi çözümlerin seçilmesine, müelliflerinin saptanmasına ve güzel sanatların teşvikine; ayrıca, ilgili mesleklerin gelişmesine, etik değerlerin yerleşmesine ve uluslar arası rekabet gücü kazanmalarına uygun ortam sağlamayı amaçlıyor.

Yarışmanın Konusu ve Yeri

Söz konusu arsada kültür, sanat, bilim, yöre ve çevre değerlerinin, kentin gereksinimi olan yeşili olabildiğince içine alarak tasarlanacak, insan ölçeğine görsel ve fiziksel olarak duyarlı, açık ve kapalı mekanlarla; Kentlinin farklı gereksinimlerine yirmi dört saat yanıt verebilecek, çok aktiviteli bir kent merkezi; Kentliyi buluşturma, sanatla kaynaştırma, eğitme, eğlendirme, bilgilendirme, dinlendirme, doyurma mekanlarının iç içe olduğu bir merkez düşünülmesi isteniyor.

Yarışma alanı kent merkezinde yer alan ana caddelerin kesiştiği dört yanı trafikle çevrili bir kavşak noktasında. Bu nedenle her yönden kentlinin erişmesine açık, kentlinin kullanım yoğunluğu ile ilişkili olarak açık ve kapalı kullanımların dengeli ve yerleşimin sorgulanarak tasarlanılması bekleniyor. Yaya - taşıt ve servis ulaşımları yakın çevre içinde kentsel ölçekte ve çok boyutlu düşünülmeli ve değerlendirilmeli.

Arsa; Hayrullah Mahallesi 990 ada 2 ve 58, 266 ada 18 ve 19 parseldedir. Parsellerin tevhidi yapılacağından yarışmacıların alanı bütün olarak değerlendirecekler.

 

İşverenKahramanmaraş Belediyesi
Katılım Ücreti20 Yeni Türk Lirası
Yarışma TipiUlusal
Katılım Şartları

Yarışmacıların, TMMOB Mimarlar Odası üyesi olmaları, şartname alarak adres bırakmaları ve yarışma yönetmeliğinin aşağıda belirtilen 15. maddesi şartlarına uymaları gerekiyor.

Yarışmaya katılacaklarda aranacak koşullar;

- Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliğinin; Mimarlar Odası üyesi olmak ve meslekten men cezalısı durumunda olmamak,

- Jüri üyelerini ve raportörleri belirleyen ve atayanlar arasında olmamak,

- Jüri üyeleri (danışman, asli, yedek) ve raportörlerle bunların 1. dereceden akrabaları, ortakları, yardımcıları ve çalışanları arasında olmamak,

- Jüri çalışmalarının herhangi bir bölümüne katılmamak,

- Yarışma şartnamesinde öngörülen özel koşullara uymak,

- Şartname alıp isim ve adreslerini yarışma raportörlüğüne kaydettirmek (Ekip olarak katılanlardan bir kişinin bu şartı yerine getirmesi yeterli),

- Yarışmayı açan idarede, yarışma ile ilgili her türlü işlemleri hazırlamak, yürütmek, sonuçlandırmak ve onaylamakla görevli olmamak,

- Yarışmayı açan idare adına hareket eden danışmanlar ile bunların çalışanları arasında olmamak.

Bu şartlara uymayanlar yarışmaya katılmış olsalar da tasarımları yarışmaya katılmamış sayılır ve isimleri yarışmaya kabul edilmeme gerekçeleriyle birlikte üyesi oldukları meslek odalarına bildirilir.

Adres
Kolokyum29/01/2007
Yarışmanın ilan edilmesi27/08/2007
Son başvuru tarihi27/12/2007
Kazananların açıklanması28/01/2008
Jüri ÜyeleriDanışman Jüri Üyesi
Cemal Tanrıverdi
Sıddık Sezal
Burhaneddin Türkkahraman

Asli Jüri Üyesi
Nuran Ünsal
Abdullah Özdemir
Ahmet Şekkeli
Cengiz Şirikci
Mustafa Uzunlar

Yedek Jüri Üyesi
Seçkin Kutucu
Ahmet Kara
Yusuf Ziya Erdoğan

Raportör
Fahri Yiğitoğlu
Hacı Mehmet Güner

Ödüller1. Ödül: 25.000 Yeni Türk Lirası
2. Ödül: 20.000 Yeni Türk Lirası
3. Ödül: 15.000 Yeni Türk Lirası
1. Mansiyon: 5.000 Yeni Türk Lirası
2. Mansiyon: 5.000 Yeni Türk Lirası
3. Mansiyon: 5.000 Yeni Türk Lirası
4. Mansiyon: 5.000 Yeni Türk Lirası
5. Mansiyon: 5.000 Yeni Türk Lirası
Satınalma: 10.000 Yeni Türk Lirası
Kazananlar1. Ödül
Özgür Bingöl (Müellif)
İlke Barka (Müellif)
Nermin Tirben (Danışman)
Günkut Barka (Danışman)
Tuğba Türkmen (Yardımcı)

2. Ödül
Nur Çağlar (Müellif)
Zehra Aksu (Müellif)
Adnan Aksu (Müellif)
Nihat Eyce (Müellif)
Atilla Aksu (Yardımcı)
Serkan Nurman (Yardımcı)
Vasili Zlatovcen (Yardımcı)

3. Ödül
Mustafa Yıldız (Müellif)
Necip Güven (Yardımcı)
M. Buğra Yerliyurt (Yardımcı)

1. Mansiyon
Cahit Kumru Alpaydın (Müellif)
Necdet Beker (Yardımcı)
İlke Senli (Yardımcı)
Mercan Doğan (Yardımcı)
Erhan Coşkun (Yardımcı)

2. Mansiyon
Umut İnci (Müellif)
Esmahan Devran İnci (Müellif)

3. Mansiyon
Zeki Şerefoğlu (Müellif)
Kağan Kılıç (Müellif)
Bedia Öztürk (Yardımcı)
Cengiz Ayyıldız (Yardımcı)
Rahmi Gümrükçü (Yardımcı)

4. Mansiyon
Mehmet Albayrak (Müellif)
Orçun Köken (Müellif)
Volkan Dağlı (Müellif)
Selami Ekinci (Yardımcı)
Çiğdem Çörek (Yardımcı)

5. Mansiyon
İlhami Kurt (Müellif)
Adnan Titiz (Müellif)
Hasan Şener (Danışman)
Cafer Bozkurt (Danışman)
Hasan Yirmibeşoğlu (Yardımcı)
Rukiye Eryaşar (Yardımcı)

Satınalma 1
Derya Ekim Öztepe (Müellif)
Ozan Öztepe (Müellif)
Ali Çalışkan (Yardımcı)
Feyzi Marizoğlu (Yardımcı)
Altuğ Coşkuner (Yardımcı)

Satınalma 2
Nimet Aydın (Müellif)
Kezban Düzdağ (Müellif)
Seda Aydın (Yardımcı)
Ali Düzdağ (Yardımcı)
Mevlüde Gervan (Yardımcı)
Tuğrul Büyükköken (Yardımcı)
Gülcan Kaya (Yardımcı)
Ebru Öztürk (Yardımcı)
Sibel Kalaycı (Yardımcı)
Levent Darı (Yardımcı)

Satınalma 3
Fatih Babaoğlu (Müellif)

Satınalma 4
Mehmet Zafer Ünal (Müellif)
Bike Ünal (Danışman)

Satınalma 5
Murat Cellat (Müellif)
Kazım Türksöz (Müellif)
Ayhan Abanozcu (Müellif)
Sinem Bultan (Müellif)
Ecevit Yıldız (Müellif)
Esra Önem Cellat (Yardımcı)
İdil Türksöz (Yardımcı)

Satınalma 6
Cemal Ercan (Müellif)
Murat Parlak (Müellif)
Mustafa Selim Sancılı (Yardımcı)
Eren Bora Ercan (Yardımcı)
Zeynep Yılmaz (Yardımcı)

Satınalma 7
Adnan Ural (Müellif)
Belemir Güzer (Müellif)
S. Gül İşlek (Müellif)
Simtaç Hocaoğlu (Yardımcı)
Ayşe Şebnem Arbak (Yardımcı)
Sevil Yılmaz (Yardımcı)
Serra Sezin Bektaş (Yardımcı)
Nejat Semerci (Yardımcı)
Murat Salcıgil (Yardımcı)

Satınalma 8
Sezai Tuğrul Agun (Müellif)
Erol Ceyhan (Yardımcı)

Satınalma 9
Can Şimşek (Müellif)
Metin Şimşek (Danışman)
Cem Şimşek (Danışman)
Ebru Ersoy (Danışman)

Satınalma 10
Cihan Sinan Bostancı (Müellif)
Emrah Çetinkaya (Müellif)
Hakan Koca (Yardımcı)
Ali Rıza Çağatay Güzel (Yardımcı)