Detayl� arama
ProjeMimarDiğer kişi
İşverenOfisKuruluş
Süreli YayınKitapYarışma
EtkinlikOkulKent
MakaleÖdül
Yarışmalar
ABCÇDEFGHIİJKLMNOÖPQRSŞTUÜVWXYZ
1920-291930-391940-491950-591960-691970-791980-891990-992000-092010-19
Arkiv > Yarışmalar > Ankara Kongre ve Kültür Merkezi Mimari Proje Yarışması PDF versiyonuFavorilerinize EkleyinRapor EtArkadaşına GönderSayfayı Yazdır
Son güncelleme tarihi : 24/06/2008 16:22
Ankara Kongre ve Kültür Merkezi Mimari Proje Yarışması

Cumhuriyetin Kurucusu Atatürk'ün doğumunun 100. yılında Atatürk'ün anısına olmak üzere ve Cumhuriyetin sembolü olarak bir Atatürk Kültür Merkezi Kompleksi inşaatına karar verilerek Kompleksin gerçekleştirilmesi için 23.09.1980 tarihinde 2302 sayılı kanun çıkarılmış ve söz konusu kanunla Atatürk Kültür Merkezi alanının sınırları belirlenmiştir.

Atatürk Kültür Merkezi alanı içinde yapılacak tüm binaların yapım kararı ve yetkisi Milli Komite'ye verilmiştir. Milli Komitenin 10.05.1993 tarihli kararı gereğince, Atatürk Kültür Merkezi 1. Bölge'de mevcut Müze binasının yanında Opera, Bale, Tiyatro v.b. gösterilen yapılacağı çok amaçlı salonların yapılması kararlaştırılmıştır. Bayındırlık ve İskan Bakanlığı da Kongre ve Kültür Merkezi (Opera-Bale, Tiyatro ve Toplantı Salonu) binalarının projelerinin elde edilmesi amacı ile ulusal ve tek kademeli bir proje yarışması düzenlenmiştir.

İşverenTC Bayındırlık ve İskan Bakanlığı
Yarışma TipiUlusal, Açık & Serbest, Tek Aşamalı
Adres
Yarışma DilleriTürkçe
Yarışmanın ilan edilmesi01/03/1995
Teslim tarihi01/07/1995
Kazananların açıklanması13/07/1995
Jüri ÜyeleriDanışman Jüri Üyesi
Selahattin Seyis
Şakir Çelik
Rengim Gökmen
Tamer Levent
Hüseyin Cindemir
Hakkı Ustaömer
Mithat Emre
Hüseyin Dönmez
Evin Doğukan
A. Ziller
H. Hüseyin Akbulut

Asli Jüri Üyesi
Doğan Kuban
Oral Vural
Erkut Şahinbaş
Haluk Pamir
Gülay Andaç
Yusuf Dino
Can Binzet

Yedek Jüri Üyesi
Yıldırım Yavuz
Mehmet Ertan Yollu
Serpil Ecevit
Nazım Avcı

Kazananlar1. Ödül
Özgür Ecevit (Müellif)
Azize Ecevit (Müellif)
Önder Çolak (Yardımcı)
Gökhan Köseoğlu (Yardımcı)
İbrahim Karacakol (Yardımcı)
Ruşen Sarıkaya (Yardımcı)

2. Ödül
Selim Velioğlu (Müellif)
Ela Çil (Müellif)
Tan Kamil Gürer (Müellif)
Candan Çınar Çıtak (Danışman)

3. Ödül
Kerem Yazgan (Müellif)
Cengiz Kansu (Müellif)
Levent Topaktaş (Müellif)

4. Ödül
Doruk Pamir (Müellif)
Murat İlter (Yardımcı)
Zeynep Kumcuoğlu (Yardımcı)

5. Ödül
Ogün Arslan (Müellif)
Yunus Eşkinat (Müellif)
Korkut Onaran (Müellif)
Hasan Şimşek (Müellif)
Levent Topaktaş (Danışman)

6. Ödül
Ömer Somer (Müellif)
Hüsnü Ozan (Müellif)
Sevda Koşlu (Müellif)
Muzaffer Mutlu (Müellif)
Ahu Ozan (Müellif)
Günay Kurdak (Yardımcı)

7. Ödül
Hasan Özbay (Müellif)
Tamer Başbuğ (Müellif)
Baran İdil (Müellif)
Selçuk Özhan (Yardımcı)
Murat Dilici (Yardımcı)
Turgut Çırpanlı (Yardımcı)
Arife Özçelik (Yardımcı)
Demet Irklı Eryıldız (Danışman)

8. Ödül
Öner Olcay (Müellif)
Yurdanur Sepkin (Müellif)

6. Mansiyon
Ömer Faruk Kurdak (Müellif)

Satınalma 1
Murat Uluğ (Müellif)
Gönül Çelik (Müellif)
Rasim Özveren (Müellif)
Neşe Gurallar (Yardımcı)

Satınalma 2
Yakup Hazan (Müellif)

Satınalma 3
Can Çinici (Müellif)
Ela Alanyalı Aral (Yardımcı)
Aslıhan Demirtaş (Yardımcı)
Haluk Zelef (Yardımcı)
Sandro Capadona (Yardımcı)
Ann Doisver (Yardımcı)

Satınalma 4
Çiçek Özmert (Müellif)
Ebabekir Özmert (Müellif)
Özlem Özdemir (Yardımcı)
Birol Çalışkan (Yardımcı)

Satınalma 5
Sinan Mert Şener (Müellif)
Ayhan Ökmen (Müellif)
Elmira Ayşe Şener (Müellif)
Gülin Bayraklı (Yardımcı)
Müzeyyen Çorbacı (Yardımcı)

Satınalma 6
Ahmet Yertutan (Müellif)
A. Süleyman Bayrak (Müellif)
Süleyman Doğan (Müellif)
Zeynep Aktüre Şiram (Müellif)
Kutlay Batur (Yardımcı)
Murat Batur (Yardımcı)