Yarışmalar
ABCÇDEFGHIİJKLMNOÖPQRSŞTUÜVWXYZ
1920-291930-391940-491950-591960-691970-791980-891990-992000-092010-19
Arkiv > Yarışmalar > UIA "Yaşasın Kentler" Yarışması PDF versiyonuFavorilerinize EkleyinRapor EtArkadaşına GönderSayfayı Yazdır
Son güncelleme tarihi : 03/09/2008 17:25
UIA "Yaşasın Kentler" Yarışması
İnsanların çevresi ile uyum ve denge içinde olması felsefesine dayanan akupunktur gibi, mimarlık da kentlerde yaşayanların yaşam koşullarını iyileştirecek ve sıradan olmayan eylemlerin başlatılmasını olanaklı kılabilmelidir.

Bu uluslararası fikir buluşması, kentlerin çoğunda onların can damarlarını etkileyen ve kentlilerin günlük yaşamlarını dengesiz kılan kritik sorunlar dikkate alınarak, mimarların ve mimarlık öğrencilerinin kentlerine eleştirel bir gözle bakmalarını ve insanla çevresi arasında daha iyi bir uyum sağlayacak, basit ve kolay uygulanabilir çözümler önermelerini teşvik etmek amacı ile düzenlenmiştir.

Yaşadığımız kentlerin ana unsurlarının analiz edilmesi ve yeni fikirlerin sunulması karar vericilerin kentleri daha uyumlu ve dinamik bir hale getirmelerine yardımcı olacaktır. Mimarlarla karar vericiler arasındaki ilişkiler pragmatik ilişkiler olmalıdır. Bu nasıl gerçekleşebilir? Mimarlara ve mimarlık öğrencilerine bazı eylemleri önerme fırsatı sağlanarak ...

Akupunkturun ana ilkesinde olduğu gibi, bu eylem alanları basit ve etkisi hemen görülebilir türden, maliyetleri ise makul düzeylerde olmalı, kentlilerin günlük yaşamlarını kolaylaştırabilecek herhangi bir alana uygulanabilmeli ve aynı zamanda ister kentlerin merkezlerindeki, isterse de insanların riskli koşullar altında yaşadıkları kent çeperlerindeki acil ihtiyaçlara cevap verebilmelidir.

Getirilecek öneriler çevre, sanayii, ticaret, yollar, ulaşım, kamu güvenliği, iletişim, kentsel canlandırma, kamuya açık mekanlar vs. ile ilgili herhangi bir önemli sorunu ele alabilir. Önerinin sürdürülebilirlik yönüne ağırlık verilmelidir.
İşverenMimarlar Odası Genel Merkezi
Katılım Ücreti60,000,000 Türk Lirası
Katılım ŞartlarıYarışma UIA Üye Kesimlerindeki mimarlara ve mimarlık öğrencilerine açıktır.

MİMARLAR (P) : UIA Üye Kesimi (Türkiye'de TMMOB MİMARLAR ODASI) tarafından resmi olarak tanınan mesleki yeterliliğe sahip tüm mimarlar, kendi ülkelerinde düzenlenecek olan yarışmaya katılabilirler.

ÖĞRENCİLER (S): Kendi ülkelerindeki UIA Üye Kesimi tarafından resmi olarak tanınan bir mimarlık okulunda eğitim görmekte olan tüm mimarlık öğrencileri, o ülkede düzenlenecek olan ulusal yarışmaya katılabilirler
Adres
Son başvuru tarihi21/11/2003
Teslim tarihi05/01/2004
Kazananların açıklanması19/03/2004
Jüri ÜyeleriAsli Jüri Üyesi
Erhan Acar
Akın Atauz
Tamer Başbuğ
İhsan Bilgin
Oktay Ekinci
Han Tümertekin
Ümit Nevzat Uğurel

Uluslararası Jüri
Jaime Lerner
Vassilis Sgoutas
Jean Claude Riguet
Donald J. Hackl
José L. Cortes Delgado
Gaetan Siew
Peter Hanna
Yuri Gnedovski
Louise Cox
Wolf Tochtermann

KazananlarBüyük Ödül
Maurizio Marzi (Müellif)
Giorgio Morri (Müellif)
Mercello Ganassini (Müellif)
Francesca Scianna (Müellif)
Yewande A. Omotoso (Müellif)

1. Bölge Ödülü
Joe Verons (Müellif)
Marjan Hessamfar (Müellif)

2. Bölge Ödülü
Cem İlhan (Müellif)
Tülin Hadi (Müellif)
Sevinç Hadi (Müellif)
Işıl Ekin Çalak (Müellif)

4. Bölge Ödülü
Kevin Hayes (Müellif)

5. Bölge Ödülü
Ebrahim Abdelhady (Müellif)
Eslam Alsamaty (Müellif)
Riham Alrasoul (Müellif)

1. Bölge Mansiyon
Brigitte Holz (Müellif)
Miguel Angel Paredes Maldonado (Müellif)

2. Bölge Mansiyon
Ali Özer (Müellif)
Eleni Emmanolopoulou (Müellif)
Maria Krisilia (Müellif)
Giouli Psallida (Müellif)
Victor Zoubkov (Müellif)
Ilia Zoubkov (Müellif)
Evgeni Tikhomirova (Müellif)
Alena Tikhomirova (Müellif)
Natalia Bibikova (Müellif)

3. Bölge Mansiyon
Fernando de la Carrera (Yardımcı)
Alejandro Cavanzo (Müellif)
Guillermo Rubio Jauregui (Müellif)
Jeff Shannon (Müellif)
Stephen Luoni (Yardımcı)

4. Bölge Mansiyon
Lui Yubo (Müellif)
Huang Quanle (Müellif)
Wu Zhongping (Müellif)
Zheng Shadpeng (Müellif)
Li Tao (Müellif)
Shinya Yanagisawa (Müellif)
Yoko Yanagisiwa (Müellif)
Gordon Moller (Müellif)
Craig Moller (Müellif)
Blair Farquhar (Müellif)
Jason Dobbs (Müellif)
Mathew Brown (Müellif)
Aeron Paterson (Müellif)
Jonathan Gibb (Müellif)

5. Bölge Mansiyon
Barbara Soutworth (Müellif)
Elizabeth Foale (Müellif)
Liezel Du Preez (Müellif)
Roberta Gould (Müellif)
Trevor Lee (Müellif)
Astrid Von Brucken (Müellif)
Piet Louw (Müellif)
Dave Dewar (Müellif)