Projeler
ABCÇDEFGHIİJKLMNOÖPQRSŞTUÜVWXYZ
1920-291930-391940-491950-591960-691970-791980-891990-992000-092010-19
Arkiv > Projeler > Zeytinburnu Hükümet Konağı Konsept Projesi ProjePDF versiyonuFavorilerinize EkleyinRapor EtArkadaşına GönderSayfayı Yazdır
Son güncelleme tarihi : 14/09/2010 15:36
Zeytinburnu Hükümet Konağı Konsept Projesi
Künye
Tasarım EkibiAhmet Yılmaz
İ.Hakkı Yiğit
Yardımcı MimarFaik Kemahoğlu
Ali Naci Özyalvaç
Mimarlık Ofis(ler)iMi'mar Mimarlık Sanat Hiz. İnş. San. ve Tic. Ltd. Şti.
İşverenZeytinburnu Belediyesi
Adres
Zeytinburnu
İstanbul
Proje Tarihi2008
Yapım TarihiSürüyor
Arsa Alanı6.000 m2
Proje TipiHükümet Konağı
Yapım TürüBilinmiyor
Açıklama

Zeytinburnu Belediyesi, mevcut hükümet konağının ve rekreasyon alanlarının yeniden projelendirilerek kamusal hizmete sunulması amacını güderek dönüştürülmesini amaçlamıştır. Bu bağlamda aynı alan içerisinde bir kültür merkezi ve meydan projesi hazırlatmış tır. Tarafımızdan yapılan bu proje uygulamaya geçmiş ve aynı kapsamda mevcut yetersiz kapasitedeki hükümet konağı için de yeni proje talebinde bulunmuştur.

Yeni yapılması istenen hükümet konağı için öngörülen arazi kültür merkezinin de paylaştığı adliye meydanının çeperinde yer almaktadır. Ancak mevcut araç trafiği meydanla ilişkisini koparmaktadır.

Proje ile hedeflenen yoğun yaya ulaşımının araç trafiği ile kesilmeden meydanın, kültür merkezinin ve hükümet konağının en verimli kullanımını sağlamaktır.

Hükümet konağının, yaya ulaşımın yoğun olduğu - meydanla görsel iletişimin sağlandığı ‘dar boğazda’ yer alması dolayısı ile biçimlenişi ve zeminle kurduğu ilişki tasarımın ana fikrini oluşturmaktadır.

Bu bağlamda yapının zeminle ilişkisi olabildiğince zayıf tutulmuş ve meydan hükümet konağı da içine alarak kültür merkezine bağlamıştır. Biçimlerde saf geometrik formalar tercih edilmiş ve çalışma alanlarının gün ışığından maksimum faydalanması sağlanmıştır. Halkın yoğun kullanacağı birimler alçak kütlede çözülmüş, daha sakin çalışma ofisleri üst katlarda planlanmıştır. Yapıdaki sirkülasyon ve bekleme alanları meydanla ilişkilendirilmek suretiyle zengin yaşam alanları oluşturulması düşünülmüştür.

Hükümet konağı projesi için yerleşim kararları ve biçimlenişi aynı kalmak koşulu ile iki farklı öneri hazırlanmış ve müşteri tercine bırakılmıştır.

 

Görüntüler