Projeler
ABCÇDEFGHIİJKLMNOÖPQRSŞTUÜVWXYZ
1920-291930-391940-491950-591960-691970-791980-891990-992000-092010-19
Arkiv > Projeler > ODTÜ Modsimmer Modelleme ve Simülasyon Araştırma ve Uygulama Merkezi Uygulanmış ProjeEngelli Erişimine Uygun TasarlanmıştırArkiv Seçkileri'nde Yer AlmıştırPDF versiyonuFavorilerinize EkleyinRapor EtArkadaşına GönderSayfayı Yazdır
Son güncelleme tarihi : 07/01/2011 17:55
ODTÜ Modsimmer Modelleme ve Simülasyon Araştırma ve Uygulama Merkezi
Künye
Tasarım EkibiKerem Yazgan
Burak Turgutoğlu
Yardımcı MimarBuket Demirel
Tuğba Beyaz
Mekanik ProjesiÜnlü Mühendislik
Elektrik ProjesiMustafa Karakaş
Statik ProjesiAydın Pelin-Can Binzet Mühendislik Müşavirlik A.Ş.
Peyzaj ProjesiBegüm Terim Yazgan - Yazgan Tasarım Mimarlık İnşaat San. ve Tic. Ltd. Şti.
Tesisat ProjesiÜnlü Mühendislik
İç Mekan ProjesiKerem Yazgan
Burak Turgutoğlu
Mimarlık Ofis(ler)iYazgan Tasarım Mimarlık İnşaat San. ve Tic. Ltd. Şti.
İşverenODTÜ
Adres
İnönü Bulvarı
Çankaya
Ankara
Proje Tarihi2007 - 2007
Yapım Tarihi2008 - 2009
Arsa Alanı6.035 m2
Kapalı Alan4.100 m2
Proje TipiAr-Ge Binası
Yapım TürüKarma
MüteahhitMervecan İnş.Taah.Turz.Tic.Ltd.Şti.
Açıklama

METU Modsim, içinde bulunduğu bağlama hem sıkıca tutunarak hem de ondan ayrışarak, 5.200 m2’lik bir alan üzerinde konumlanmıştır. Cephe rengi, bina yüksekliği, arazi seviyeleri, güneş yönü ve yaya aksı bağlamsal verilere yanıt verir nitelikte tasarlanmıştır. Kavak ormanının ortasında yer alan yapının cephesi, etrafındaki yeşilin yansımasıdır.

Bir diğer tarafta, 4.200 m2’lik bina, biçimsel, mekansal ve bağlamsal üretim yöntemleri ve malzeme seçimi açısından farklı bir bilgiyi kendinde taşır. Katı, dikdörtgensel geometri, yapıyı, orman içerisindeki form çeşitliliği arasında her açıdan görülebilir kılar. Bu dikdörtgensel geometri özel bir plan gelişimini de beraberinde getirir. Temelde, plan yapısı, farklı mimari elemanların oluşturduğu şeritlerden meydana gelir. Şeritler dışardan içeri doğru katman katman sıralanır ve iç avluyu sararlar. Bu şeritler şöyle sıralanır:

1. Dış cephe güneş kırıcı çelik iskeleti

2. Beş farklı renkte parlak boyalı camdan oluşan cephenin kendisi

3. Çalışma odaları

4. Depo, şaft ve baca gibi elemanlardan oluşan servis bandı

5. Dolaşım koridoru

6. İç avlu boşluğu

7. Ortadaki ayna kaplı havuz tabanı.

Her mimari eleman, bir araya gelerek oluşturdukları bütün içerisinde kendi otonomisine sahiptir.

Binada iki program yer alır: simülasyon ve araştırma merkezi. Bu farklı programların dolaşımları birbirine karışmaz. Bununla birlikte, gelecekte iç içe geçebilmeleri öngörülmektedir. Program gelişiminde bu esnekliği sağlayabilmek için, Türk halısı tasarım kurgusuna benzeyen katmanlı şerit kurgusu, üçüncü boyutta da bir gridle entegre çalışır hale getirilir. Tüm strüktürel sistem ve yapıyı oluşturan bileşenler 7mx7m’lik bir ana grid ve 1.4mx1.4m’lik ikincil bir gride göre konumlanırlar. Bu gelişime bağlı bir matris şekillenir. Yapıyı içerden kuran pencereler, asma tavanlar, şaftlar, aydınlatma elemanları, havalandırma boruları, korkuluklar, anahtarlar vs. ve yapıyı dışarıdan kuran gölgelikler, meydandaki zemin kaplamaları, giriş kapıları vs. bu üç boyutlu matris içerisinde tasarlanırlar. Yapısal elemanlar kaba, kolayca monte edilebilir ve yeniden kuruluma elverişlidir. Tasarımda yapılabilecek her türlü değişiklik bu grid içerisinde karşılığını bulur.

Böylece tasarım, yalnızca mimarın eliyle şekillenmez; işveren ve mühendisle işbirliğine olanak tanır. Şeritlerle tasarlanmış matris ve grid, mimar, mühendis, usta vb. aktörlerin inşa süresince uyum içerisinde çalışmasını sağlar. Bina, matrisin kurduğu üç boyutlu referans sistemi, onun yapısal elemanları ve ilişkilerinin bütünüdür.

YarışmaWorld Architecture
Görüntüler