Projeler
ABCÇDEFGHIİJKLMNOÖPQRSŞTUÜVWXYZ
1920-291930-391940-491950-591960-691970-791980-891990-992000-092010-19
Arkiv > Projeler > Denizli Belediyesi Hizmet Binası ve Çevresi Yarışma Projesi Yarışma ProjesiPDF versiyonuFavorilerinize EkleyinRapor EtArkadaşına GönderSayfayı Yazdır
Son güncelleme tarihi : 18/10/2011 09:37
Denizli Belediyesi Hizmet Binası ve Çevresi Yarışma Projesi
Künye
Tasarım EkibiMurat Aksu
Umut İyigün
Yardımcı MimarEzgi Ak
Özlem Çatık
Damla Ünal
Yasemin Kaya
Can Özcan
Alişan Özpolat
Mimarlık Ofis(ler)iMuuM
İşverenDenizli Belediyesi
Adres
Proje Tarihi2009 - 2009
Yapım TarihiSürüyor
Arsa Alanı15.000 m2
Kapalı Alan25.000 m2
Proje TipiBelediye Binası
Yapım TürüKarma
Açıklama

Denizli Belediyesi Hizmet Binası ve Çevresinin planlanmasındaki temel düşünce, kamusal alanın sosyal yaşantıya yönelik olanaklarının geliştirilmesi, kentin diğer unsurları ile ilişkilendirilerek etki alanının genişletilmesi ve bu kurgunun sembolik ve fiziksel olarak korunmasıdır.

Yapı ve çevresi, kentlinin yerel yönetim ile ilişkisini daha ileri bir seviyeye ulaştırılmasına olanak sağlayacak bir sosyal platform olarak ele alınmıştır. Yapının kent meydanı ile birleşmesinde kentlinin yerel yönetimi ile bütünleşmesi sembolize edilmiştir.

İç ve dış mekanların organizasyonu, yerel yönetim ile kentli arasında güçlü bir iletişim kurarken, diğer yandan da kent meydanı ile birlikte ele alındığında kentlinin sosyo-kültürel aktivitelerinin yeraldığı bir kentsel odak oluşturmaktadır.

Yapının kütlesel algısında, yerel yönetimi kavramının eşitlik, şeffaflık ve katılımcılık ilkelerini vurgulaması hedeflenmiştir.

Kent meydanı, yapı ile bir bütün olarak olarak ele alınmıştır. Kentlinin sosyo-ekonomik aktiviteleri için toplanma alanı olarak değerlendirilmiştir.

Kent bilgi ekranı ile kentlinin her zaman faydalanabileceği çağdaş bir iletişim etkileşim ortamı sunulmuştur. Meydanın peyzaj unsurları binanın ana holünde ve katlarda devam etmektedir.

Araziyi kuzeydoğu – güneybatı ekseninde geçen aks, kent, kent meydanı ve yapıyı birbirine bağlayan bir gezinti yolu oluşturmaktadır. Bu üçlü kurgu, çok çeşitli sosyal ve kültürel aktiviteye ev sahipliği yaparak kentsel yaşantıya katkı sağlayamayı amaçlamaktadır.

Anıt, sembolize ettiği çağdaş ve ilerici düşüncenin korunması ve sürdürülmesi amacı ile planlama dahilinde korunmuştur.

Kent meydanı altında planlanan yeraltı otoparkı, çökertilmiş bir avlu çevresinde yeralan destekleyici fonksiyonları barındıran bir yeraltı çarşısı ile birlikte, gelecekte kentin artması olası ihtiyaçlarını karşılamakta destekleyici unsurlar olacağı düşünülmektedir.

YarışmaDenizli Belediyesi Hizmet Binası ve Çevresi Mimari Proje Yarışması
Görüntüler