Projeler
ABCÇDEFGHIİJKLMNOÖPQRSŞTUÜVWXYZ
1920-291930-391940-491950-591960-691970-791980-891990-992000-092010-19
Arkiv > Projeler > WTM Londra Turizm Fuarı Türkiye Standı Uygulanmış ProjeEngelli Erişimine Uygun TasarlanmıştırPDF versiyonuFavorilerinize EkleyinRapor EtArkadaşına GönderSayfayı Yazdır
Son güncelleme tarihi : 01/03/2010 17:07
WTM Londra Turizm Fuarı Türkiye Standı
Künye
Tasarım EkibiSinan Timoçin
Serkan İğdelipınar
Yardımcı MimarBurcu Ersan
Mimarlık Ofis(ler)iM-Ofis Mimarlık Danışmanlık Ltd. Şti.
İşverenT.C. Turizm Bakanlığı
Adres
Proje Tarihi2003
Yapım Tarihi2004 - 2005
Arsa Alanı750 m2
Kapalı Alan750 m2
Proje TipiStand Tasarımı
Yapım TürüÇelik
MüteahhitDialog Reklam
Açıklama

Turizm Bakanlığı'nın, 2004 ve 2005 yıllarında iki yıl üst üste uygulanacak uluslararası turizm fuarlarında Türkiye standlarının tasarımı için açtığı mimari proje yarışmasında toplam 11 dünya şehri için ayrı ayrı ve tek bir konsept tasarım üzerinden proje üretilmiştir. Bu yarışmada birinci olarak seçilen M-Ofis Mimarlık tasarımı en büyük üç fuar olan WTM Londra, ITB Berlin ve MITT Moskova fuarları için burada ele alınmaktadır. Toplam 11 yerde uygulanacak konsept proje her bir projeye ayrı ayrı uyarlandı. Tasarımda ana kriter birincil geometrik formlar ile bir tasarım alanı oluşturmaktı. Fuar standında toplantı salonu, VIP ofisi, basın toplantı salonu gibi kapalı alanlara ihtiyaç olduğundan konsept tasarımda kapalı bir iki katlı kütleye ihtiyaç vardı. Bunun dışında bu fuarlar geleneksel fuar anlayışı gibi ürünün dışarıdan incelenmesi yerine, daha çok iş görüşmelerinin ve tur anlaşmalarının yapılması, aynı zamanda ülkenin turizm kaynaklarının tanıtılması gibi amaçlara sahip olduğundan dolayı genelde görüşmeler ve bir çok açık toplantı alanının ihtiyaç duyulması kaçınılmazdı. Bu şekilde birçok tanıtım bankosu, toplantı masaları ve servisi sağlayan bir bar da bu kapsamda tasarlanmıştır.

Başta Londra olmak üzere tüm fuar standlarında ana mantık 45º açılı olarak ve birbiri ile geniş alanlarda kesişen sirkülasyon aksları ve bu aksların arasında kalan alanların açık ve kapalı kulanım alanı olarak tasarlanmasının üzerine kurgulanmıştır. Bu şekilde ziyaretçilerin standa girişlerinin daha davetkar olacağı düşüncesi ile hareket edilmiştir. Stand alanının köşe noktaları ve düz açıklıkların tam merkezlerinden toplam olarak altı adet giriş ile standa girilmektedir. İçinde Turizm Bakanının özel misafirleri ile toplantı yapacağı aynı zamanda basın odasının da bulunduğu kapalı iki katlı ve cephesi cam ve aluminyum kompozit panelle oluşturulan kütle bu tasarımın tam merkezine konmuştur. Türkiye’yi ifade eden tanıtma bankoları, lale motifi ile tasarlanarak stand sınırında boylu boyunca yerleştirilerek seyir halindeki ziyaretçilere tanıtım yapmaktadır. Ayrıca tasarımda en öne çıkan tasarım unsuru tüm standın üzerini örten ahşap pergoladır. Plan izdüşümünde zemindeki ize göre tasarlanan ve 6 metre yükseklikte yer alan pergola ülkemizde farklı kültürlerin, buna bağlı değişik kültürel öğelerin ve etnik grupların bir çatı altında beraberce yaşadığı ve bu farklılıkların bütündeki uyumunu ve birliğini anlatmaktadır.

YarışmaUluslararası Turizm Fuarları Türkiye Standları Mimari Proje Yarışması
Görüntüler