Projeler
ABCÇDEFGHIİJKLMNOÖPQRSŞTUÜVWXYZ
1920-291930-391940-491950-591960-691970-791980-891990-992000-092010-19
Arkiv > Projeler > Gebze Belediyesi Hizmet ve Kültür Merkezi ProjePDF versiyonuFavorilerinize EkleyinRapor EtArkadaşına GönderSayfayı Yazdır
Son güncelleme tarihi : 07/12/2009 14:44
Gebze Belediyesi Hizmet ve Kültür Merkezi
Künye
Tasarım EkibiHüseyin Kaptan
DanışmanAltan Akı
Mimarlık Ofis(ler)iAtelye 70 Şehir Planlama ve Tasarım Grubu
İşverenGebze Belediyesi
Adres
Gebze
Kocaeli
Proje Tarihi2002
Yapım TarihiSürüyor
Kapalı Alan27.800 m2
Proje TipiKültür Merkezi
Yapım TürüBilinmiyor
Açıklama

Tesis genel hatları ile kareye yakın bir form üzerinde yerleşir. Kare formun sınırlarını teşkil eden yol ve meydanlar ile köşelerde değişen kotlar işlevsel anlamda yapının şekillenmesinde temel girdiyi oluşturur.

Çoban Mustafapaşa Cami ile bütünleşen bir kent meydanı düzenlenmesi görüşünden hareketle yapının hacimsel ağırlığı meydan ile birlikte kademeli olarak yükselen bir sistem içinde camiiden mümkün olduğunca uzağa konumlandırılmıştır. İkinci önemde yorumlanan Bağdat Caddesi cephesi bu cadde boyunca hakim karakter olarak yaşayan kaldırım seviyesinde ticaret işlevinde tasarlanmıştır. Şehit Numan Dede Caddesi cephesi ise; Bağdat Caddesine olan 5-7 m’lik kot farkıda dikkate alınarak Belediye’nin araçlı trafik girişinin düzenlenmesi ve mevcut Belediye tesisleri ile bağlantıların sağlanması bağlamında tasarlanmıştır.

Belediye Hizmet Tesisi meydan kotundan başlayarak genel hatları ile üç kat olarak tasarlanmıştır. Cami ve dolayısıyla kent meydanı üzerindeki görsel etkinliğini sınırlandırması görüşünden hareketle yapı gerek meydandan ve gerekse Bağdat Caddesinden kademeli bir sistem içinde yükselmektedir. Yapı ana girişini kent meydanından almaktadır.

Bağdat Caddesi cephe bütününden giriş alan çarşı alanı Şehit Numan Dede kotuna kadar (Belediye giriş kotu) ikinci katta da devam etmektedir. İki çarşı katını hacimsel anlamda bütünleştirmek amacıyla bir boşluk (galeri) düzenlenmiştir. Her iki katda yer alan çarşı alanları Bağdat Caddesi dışında herhangi giriş yada aydınlanma benzeri duvar boşluğuna sahip değildir. İkinci çarşı katı Bağdat Caddesi cephesinde bağımsız girişleri olan, ayrıca çarşı katından giriş alan Kültür tesisi ve restaurant gibi rekreatif amaçlı işlevlerle desteklenmiştir.

Görüntüler