Projeler
ABCÇDEFGHIİJKLMNOÖPQRSŞTUÜVWXYZ
1920-291930-391940-491950-591960-691970-791980-891990-992000-092010-19
Arkiv > Projeler > Fab-tek Eco ³ ProjePDF versiyonuFavorilerinize EkleyinRapor EtArkadaşına GönderSayfayı Yazdır
Son güncelleme tarihi : 06/11/2008 16:10
Fab-tek Eco ³
Künye
Tasarım EkibiBoğaçhan Dündaralp
Mimarlık Ofis(ler)iddrlp Mimarlık ve Tasarım Hizmetleri
İşverenYapı Merkezi Prefabrikasyon A.Ş.
Adres
Proje Tarihi2008 - 2008
Yapım TarihiSürüyor
Kapalı Alan150 m2
Proje TipiTek Ev
Yapım TürüKarma
Açıklama

Neden ?

Fab-Tek, Yapı Merkezi prefabrikasyon grubunun ürettiği yapı bileşenlerinin tek tek özelliklerinden, daha fazlasını sunan bir yapı sistemi olarak geliştirilmişti. Bu sistemi oluşturan bileşenler yapıblok, kilitliblok ve panelton, farklı yapı tipolojilerinde farklı amaçlarla kullanılabilmektedir. Bu yapı bileşenlerinin biraraya fab-tek sistemi olarak biraraya gelişleri, bu sistemin uygulandığı konut örneklerinde de gözlemlediğiz gibi avantajlı pek çok özelliği test etmiştir. Buradan yola çıkarak (uygulanmış yapı deneyimleri üzerinden), bu yapım sisteminin avantajlarını ve Yapı Merkezi Prefabrikasyon grubunun hizmet yelpazesi ile potansiyellerini görünür kılmak üzere; farklı koşullara sistemin adapte olabileceği bir dizi proje çalışmasına başlanmıştır. Fab-tek KIRevi bu çalışma dizisinin ilk projesidir.

Veriler ve öngörü:

Fab-tek sistemi brüt, üzerine herhangi bir koruyucu kaplama gerektirmeden, yapı fiziği koşullarını ve konforu sağlayacak duvar sistemine sahipti. Ve antik çağlardan bu yana var olan ‘taş’ yapıya benzer, hem görsel hem de konfor olarak daha çok seçenek sunan bir özellik sunabilmekte idi... Bu sayede bakım gerektirmeden pasif ısıtma_soğutma özellikleri sağlayan termos gibi bir termal yapı kitlesi oluşturulabiliyordu.

Fab-tek ECO³, bu anlamda daha çok ikincil konut olarak, sürekli yaşanmayan ama yaz ve kış aylarında ziyaret edilebilen evleri sembolize edecekti. Bu nedenle bitmiş bir tasarım, proje olmaktan çok, sistemin bu tip yapılar için avantajlarını ve olanaklarını sunacak tasarım prensiplerini içerecekti. Farklı yer ve koşulara uygun bu prensipler ile proje geliştirilip, yerin özellikleri ile kendini geliştirecekti. Bu tür ikincil konutların belirli aralıklarla kullanılmaktan kaynaklanan belirgin talepleri vardı. Her gidilişte temiz ve yaşanır bir ev bulma, mevsimine uygun olarak hızlı ve kolay ısınma,soğuma,havalanma ihtiyacı...Ve bakım ihtiyacı nedeniyle evin gerekli mekansal konfor ve performansını kaybetmemesi... Genelde, bu taleplerin karşılanmadığı farklı zaman dilimlerinde algılanır, yapıya az bütçelerle küçük küçük ekler yapılarak bunlar ev sakinleri tarafından karşılanmaya çalışılmaktadır. Bu nedenle kompakt olarak çözülmüş, optimal mekansal büyüklüklere sahip ve ihtiyaçlara uygun olarak Fab-tek sisteminin özellikleri ile birleştirilmiş tasarım anlayışı öngörülmüştür.

Soru/lar:

Yukarıdaki veri ve öngörüler çerçevesinde; tasarım düşüncesi “her yerde olabilecek bir yapı olabilir mi? “ sorusundan çok, iklim ve coğrafi koşulların verisinin temel tasarım düşüncesini bozmadan onun bir parçası olarak gelişebileceği bir prensipler ve bakış açısı sunan, bir tasarım düşüncesi üzerine odaklanmıştır. Bu tasarım, konut gibi karmaşık olguya ait standart bir çözüm olarak değil, fab_tek sistemi aracılığı ile sürekli bir ‘nitelik’ nasıl üretilir sorusunun araştırılmasıdır.

Tasarım:

Fab-tek ECO³, sistemin modüler bileşenlerini optimal kullanan basit bir KÜP/kutu ve açık mekan bileşenleri olarak tasarlanmıştır. Bu kutu kuzeye göre yönlendirilmesi sayesinde, yaz_kış kullanımları çerçevesinde; açık ve kapalı mekanları rüzgar,gölge, gece-gündüz gibi faktörlere göre yaşam mekanlarına farklı seçenekler sunabilecek şekilde, minimal olarak tasarlanmıştır. Yaşam alanlarının mekansal zenginliği dışında yapı kitlesinin termal ısı tutuculuğu, pasif ısıtma_soğutma etkenlerine göre cephedeki doluluk boşluklar gerektiği kadar ele alınmış, sistemi destekleyecek bir dış peyzaj ( yeşil-su-sert zemin) öngörülmüştür. Dış peyzajın sert öğeleri (duvar) fab-tek bileşenleri ile oluşturulurken, yumuşak öğeleri (ağaç, su) konumlanma ile bağlantılı olarak mekanları etkileyecek güneş kullanımı ve nem kontrolü gibi konfor koşullarını sağlamak için tasarımın bir parçası haline dönüştürülmüştür. Açık alan ve termal duvar; kışın yapraklarını dökerek güneşi bir ısı kaynağına dönüştüren, yazın ise yaprakları sayesinde gölge üreten ağaçlarla birlikte düşünülerek doğal bir denge oluşturulmaya çalışılmıştır. Yapılacak yere ve nem durumuna bağlı olarak bu peyzaja su öğesi (yüzme/serinleme) havuzu eklenmiştir. Açık alan/teras tasarımına çatı terası da eklenerek, mevcut şömine çatıya kadar uzatılmış, alternatif bir gece terası oluşturulmuştur. Gece yıldızlarla başbaşa kalmak veya diğer teraslara açılmadan bina içinden kullanılabilen teras olanağı yaratılmıştır. Yapı üzerindeki kapı-pencere gibi boşluklar ve mekan düzeni yapı_peyzaj bütünlüğü içinde ele alınarak tasarlanmıştır. Doğu güneşini kontrollü olarak alan yatak odaları, kışın tek mekanı çabuk ısıtan, şömine ile desteklenmiş yapı kabuğu; yazın yapıyı soğutan soğutma yüzeyleri gibi doğa-enerji ikilisini optimal dengede kullanılabilen, fotovoltaik panel veya rüzgar güleri ile desteklenerek doğal enerji kullanım araçlarının eklenebildiği, yaşanmadığı zamanlar da da kapalı beton bir kutuya dönüşen basit bir konut düşüncesinin karşılığı aranmıştır.

Fab-tek ECO³, bugün herşeyin bedeli ödenerek mümkün olduğu teknoloji dünyasında, antik çağlardan bu yana birikmiş (çoğu kez unuttuğumuz) temel bilgileri, fab_tek yapım sisteminin olanakları ile biraraya getirerek, basit ama hayatı kolaylaştıracak bir birlikteliğin mümkün olduğunu görünür kılmaya çalışır.

Boğaçhan Dündaralp, mimar/ddrlp

09.2008

 

Görüntüler