Projeler
ABCÇDEFGHIİJKLMNOÖPQRSŞTUÜVWXYZ
1920-291930-391940-491950-591960-691970-791980-891990-992000-092010-19
Arkiv > Projeler > Yasemin & Alpagut Kara Evi Uygulanmış ProjePDF versiyonuFavorilerinize EkleyinRapor EtArkadaşına GönderSayfayı Yazdır
Son güncelleme tarihi : 18/09/2008 17:09
Yasemin & Alpagut Kara Evi

Kemal Tunga Çağlayan, 2008
Künye
Tasarım EkibiCem Üçer
Kemal Tunga Çağlayan
Yardımcı MimarHakan Taşkıran
Mimarlık Ofis(ler)iBoyut Mimarlık
İşverenYasemin - Alpagut Kara
Adres
Karabayırbağları
Eskişehir
Proje Tarihi2005 - 2006
Yapım Tarihi2006 - 2007
Arsa Alanı600 m2
Kapalı Alan171 m2
Proje TipiTek Ev
Yapım TürüKarma
Açıklama

Her ikisi de seramik mühendisi olan çiftin şehir hayatından kaçıp doğaya daha yakın olma isteği; kendilerine Eskişehir'in toprak hayatının sürdüğü Karabayırbağları bölgesinde bir arsa satın almaya itti. önce arsa üzerine küçük bir kameriye yapıp, sadece hafta sonları buraya gelerek bahçe işleriyle uğraşma niyetinde olan çift, bölgeye doğalgaz alt yapısının da gelmesiyle yaz-kış oturulacak bir ev inşa etmeye karar verdiler. Bize geldiklerinde, zaten geçmişten arkadaşımız olan bu çiftin, yeni evlerindeki ihtiyaçlarını belirledik. 3 yaşında olan bir çocukları vardı ama ileride dört kişi olmayı da düşünüyorlardı. Taks gereği toplam 600 m² olan arsanın zeminde ancak 120 m²'sini kullanabiliyorduk. Toplamda da kullanım hakkımız 240 m² geçemezdi. önce 120 m²'nin yeteceğini düşündüler. İlk yapılan tasarımlar sonucu, yapılan tasarımın, alan olarak kendilerine yetemeyeceğine karar verdiler. Dubleks bir evin kendileri için uygun olacağını düşünerek, daha sonraki tasarımları buna göre şekillendirdik. Ancak, dubleks ev de sonuç ürün olarak maliyeti arttırmaktaydı. Nihayetinde, onlara bir buçuk katlı bir ev önerdik. Zemin katta 120 m² kullanım alanlı, çatı arasında da 51 m² kullanım imkanı sağlayan bir ev. üstelik dışarıdan algıda tek katlı görünecek bu ev, dubleks eve nazaran çok daha insancıl duracaktı.

Evin ana kurgusu ihtiyaçlar doğrultusunda belirlenirken, konsept olarak kullanıcıların mesleki hayatlarını ve arsa verilerini dikkate aldık. Arsanın bulunduğu bölgedeki sert kuzeybatı rüzgarına kapanarak zemin kat terasını ve üst kat balkonunu mekanlar arasında sınırladık. Sokakla ilişki kurmak yerine daha tasarlanmış ve içe dönük bir yaşantı sunacak olan arka bahçeye açıldık. ön bahçede ise sadece garaj ve ev girişi konuşlandırdık. Bunların dışında bu cephede mahremiyet açından, yola ve komşulara küsme gereği duyduk. Geniş sağır yüzeylerin yer aldığı bu cepheyi tanımsızlıktan kurtarmak için sağır duvarlarda yatay-geniş silmeler tasarladık. Yapay taş kaplamalarla entegre ederek yapın genel konseptinde bütünlük arz edecek detaylar ürettik. Yaratılan yatay etki binanın yan ve arka bahçelerine kadar yansıtılarak, cephelerin tümünde ortak bir dil sağlandı.

Türkiye'nin en büyük kiremit üreticisinde yönetici olarak çalışan eşlerden birinin özelliklerini dikkate alarak, yapıyı bir-buçuk katlı bir çatı-ev olarak tasarlamamızın sonucu; çatısı ön plana çıkarılmış, rasyonel bir ev ortaya çıkardık. çatı arasında ikincil bir yaşama-yatma mekanı olan bir ev. çift eğimli bir şekilde ters mansard diyebileceğimiz çatıyı tasarladık. % 25 eğim ve % 65 olarak tasarlanan çatıda kaplama malzemesi olarak da işverenin üretiminde rol aldığı granada tipi kiremitleri ve diğer tüm çatı aksesuarlarını kullandık. çatı arasını aydınlatmak amacıyla yine aynı firmanın sattığı çatı eğimine paralel 2 adet çatı penceresi kullandık.

Sonuç olarak, ev bittiğinde çatı-ev konsepti ile yapının tamamına yansımış modern-klasik çizgilerin bir arada kullanıldığı, çevredeki komşuların “beyaz ev” adını verdikleri bir yapı oldu.

 

Görüntüler
FotoğrafFotoğrafFotoğraf
FotoğrafFotoğrafFotoğraf
Fotoğraf