Projeler
ABCÇDEFGHIİJKLMNOÖPQRSŞTUÜVWXYZ
1920-291930-391940-491950-591960-691970-791980-891990-992000-092010-19
Arkiv > Projeler > Zaman Gazetesi Matbaa Binası Uygulanmış ProjePDF versiyonuFavorilerinize EkleyinRapor EtArkadaşına GönderSayfayı Yazdır
Son güncelleme tarihi : 18/09/2008 15:41
Zaman Gazetesi Matbaa Binası
Künye
Tasarım EkibiKadir Karakoç
Yardımcı MimarZeki Bal
Serkan Gudu
Mimarlık Ofis(ler)iZambak Mimarlık Mühendislik İnşaat Sanayi Ticaret AŞ
İşverenFeza Gazetecilik A.Ş.
Adres
Esenboğa Yolu Üzeri, 13.km Karacaören Mevkii
Altındağ
Ankara
Proje Tarihi2005 - 2006
Yapım Tarihi2005 - 2006
Arsa Alanı11.467 m2
Kapalı Alan11.828 m2
Proje TipiDiğer Endüstri Yapıları
Yapım TürüKarma
Açıklama

Zaman Gazetesi, matbaalarında yeni teknolojiye geçme kararıyla birlikte Ankara'da yeni bir tesis yapılması planlanmıştır. Havaalanı yoluna yakın bir arsada konumlanan tesis, yönetim bloğu, baskı holü, paketleme, sevkiyat, ticari baskılar, kağıt deposu ve teknik hacimlerden oluşur.

Yönetim ve üretim bloğu mimarisi fonksiyonunu dışa yansıtacak şekilde oluşturulmuştur. Baskı holünün üç cephesi şeffaf planlanmış, baskı makinesinin dışarıdan algılanması istenmiştir. üretim bölümünün dış kabuğunu oluşturan sac trapez kaplama, ön cepheden başlar kesintiye uğramadan çatıda devam eder, köşeleri kıvrılarak aşar ve arka cephe ile birlikte son bulur. Dış kabukta yalıtım iki kat sac trapez arasına 10 cm cam yünü yerleştirilerek sağlanmaktadır.

Arsa meyili yapının iki ayrı kottan kullanılmasını mümkün kılmıştır. Kağıt[hammadde] ve malzeme girişi alt kattan yapılırken gazete çıkışı [sevkiyat] üst kattan yapılır. Bu planlama işleyiş şemasında büyük kolaylık sağlamaktadır. Alt zemin katta baskı holü, kağıt besleme bölümü, günlük depo ve ana kağıt deposu lineer olarak birbirine bitişik sıralanır. Günlük kullanılacak miktar ana depodan günlük depoya aktarılır, rulo soyma ve ön hazırlık işlemlerinden sonra kağıt rulosu baskı makinesine bağlanır.

Ana baskı holü üst kotta bulunur. Makine ve baskı kontrol ofisleri, baskı holü ile paketleme, sevkiyat ve ticari baskılar holü arasında planlanmıştır. Böylece her iki ana bölümü de izleyebilen ofislerden kontrol ve müdahale daha rahat sağlanabilmektedir. Baskı makinesinden taşıyıcı sistemle alınan gazete paketleme makinesine aktarılır, paketlenen gazete dağıtım şirketine götürülmek üzere nakliye aracına yüklenir.

Görüntüler
FotoğrafFotoğrafFotoğraf
FotoğrafFotoğrafFotoğraf
FotoğrafFotoğrafFotoğraf
FotoğrafFotoğrafFotoğraf
FotoğrafFotoğrafFotoğraf
FotoğrafFotoğrafFotoğraf
FotoğrafFotoğrafFotoğraf
FotoğrafFotoğrafFotoğraf
FotoğrafFotoğrafFotoğraf
FotoğrafFotoğrafVaziyet Planı
Kat PlanıKat PlanıKesit
Kesit