Projeler
ABCÇDEFGHIİJKLMNOÖPQRSŞTUÜVWXYZ
1920-291930-391940-491950-591960-691970-791980-891990-992000-092010-19
Arkiv > Projeler > Unkapanı Kentsel Yenileme Projesi ProjeEngelli Erişimine Uygun TasarlanmıştırPDF versiyonuFavorilerinize EkleyinRapor EtArkadaşına GönderSayfayı Yazdır
Son güncelleme tarihi : 31/05/2010 15:07
Unkapanı Kentsel Yenileme Projesi
Künye
Tasarım EkibiSerhan Sarıpınar
Nesrin Sertel Sarıpınar
Aysel Yavuz
Aytaç Dönmez
Burak Aktan
Fatma İmal
Jonathan Alexander
Pınar Çakmak
Mihraç Bayöz
Yardımcı MimarSinem Yalçınpınar
İsmet Güngör
Gamze Aydıngenç
Aslı Sarıgül
Tuğçin Candan
Burcu Tüm
Sevim Keskin
Mimarlık Ofis(ler)iÜtopya Mimarlık Müh. İnş. San. Tic. Ltd.Şti.
İşverenFatih Belediyesi
Adres
Unkapanı
İstanbul
Proje Tarihi2007 - Sürüyor
Yapım TarihiSürüyor
Arsa Alanı13.078 m2
Kapalı Alan19.209 m2
Proje TipiKentsel Tasarım, Koruma / Onarım
Yapım TürüKarma
Açıklama

Proje alanında konut kullanımı baskın olmakla beraber nitelik olarak fonksiyonlarda çeşitlilik göze çarpmaktadır. Ticari kullanımlar, kimi yerlerde binalara bütün olarak yayılmış olarak, kimi yerlerde ise konutların giriş katlarında görülmektedir. Fakat söz konusu olan ticari kullanımlar da kendi içinde farklılık göstermektedir.Unkapanı köprüsüne yakın olan adalar tamamen ticaret ve parakente satış , yeme içme mekanları yer alırken ,daha içte kalan adalar daha çok imalat amaçlı atölyelerden oluşuyor.Yenileme alanı içinde kalan alanda yıkılan ve tekrar bina yapılmayan arsalar daha çok depo olarak kullanılıyor.genel olarak bütün ticari kullanımlar fiziksel olarak konutlarla iç içedir.

Bölgeye karakterini veren anıt eserler ise dini yapılar, sur duvarı ve eski tütün fabrikasıdır. Bölgenin tarihi ve kozmopolitik yapısının yansıdığı bu eserlerden dini yapılar dar uzun arsaların köşe noktalarında bulunarak iki sokağa birden açılmaktadır. Binaların bir çoğu iki sokak arasında kalıyor. Tek sokağa cephesi olan binalarda sırt sırta vererek parsellere yerleşiyor.

Tarihin sürekliliğinde oluşan bu mevcut durum , tescilli yapıların korunması , dönemsel açıdan nitelikli sayılan örneklerin tesbiti ve geleceğe taşınması, zemin araştırmaları sonucu elde edilen verilere göre kalıntıların izlerinin bulunması ve bu alanlarda yapılaşmadan uzak durulması kriterleri temel alınarak kentsel dönüşümün adımları atılmıştır.

Yaşayan sokak yaşantısının siteleşmeden uzak durularak sosyal birlikteliğe dönüşmesi, geçmişin izlerinin harmonisine uygun mimari seslerin üretilmesi ile meydana gelecek tarihsel geçişin kesintisiz olması amaçlanmıştır.

Görüntüler