Projeler
ABCÇDEFGHIİJKLMNOÖPQRSŞTUÜVWXYZ
1920-291930-391940-491950-591960-691970-791980-891990-992000-092010-19
Arkiv > Projeler > Eskişehir Ticaret Odası Hizmet Binası, Fuar-Sergi ve Kongre Merkezi, Sosyal Tesisleri Yarışma Projesi Yarışma ProjesiPDF versiyonuFavorilerinize EkleyinRapor EtArkadaşına GönderSayfayı Yazdır
Son güncelleme tarihi : 18/10/2011 09:46
Eskişehir Ticaret Odası Hizmet Binası, Fuar-Sergi ve Kongre Merkezi, Sosyal Tesisleri Yarışma Projesi
Künye
Tasarım EkibiMurat Aksu
Umut İyigün
Yardımcı MimarGamze İyigün
Ebru Göktekin Sever
Ezgi Ak
Özlem Çatık
Damla Ünal
Sevim Uyan
Ayşe Mutlu
Alper Böler
Başar Bostancı
Mimarlık Ofis(ler)iMuuM
İşverenEskişehir Ticaret Odası
Adres
Proje Tarihi2007 - 2007
Yapım TarihiSürüyor
Arsa Alanı65.000 m2
Kapalı Alan29.695 m2
Proje TipiKarma Yapı
Yapım TürüKarma
Açıklama

Eskişehir Ticaret Odası Hizmet Binası, Fuar-Sergi - Kongre Merkezi ve Sosyal Tesisleri, makro tasarım ölçeğinde bir SOSYO–KüLTüREL ETKİLEŞİM ALANI olarak ele alınmıştır. Konumu dolayısı ile ŞEH(İ)R(in) KAPISI olarak da simgesel bir nitelik de taşımakta ve ziyaretçilerinin karşısına Eskişehir'in modern ve yeni yüzü olarak çıkmaktadır.

İç ve dış mekanların organizasyonu, Eskişehir Ticaret Odasının sosyal kimliği ile kentli kimliği arasında güçlü bir iletişimi kurarken, diğer yandan da, sosyal ilişkilerin artarak güçlenmesini sağlayacak aktiviteleri barındıran bir KENTSEL ODAK olması düşüncesi, tasarımı biçimlendirmiştir.

Olumsuz dış çevre koşullarından YALITILMIŞ, ama aynı zamanda, önemli yaklaşım yönlerine açılmış, DAVETKAR bir yapılanmaya gidilmiştir. Yapılar, güney sınırında bulunan otoyolun sebep olduğu görsel ve işitsel kirlilikten uzaklaştırılmış, yerleşkenin genelinde olumsuz etkileri azaltacak mimari unsurlar tasarlanmış, bu unsurları güçlendirecek YATAY ve DüŞEY BAHçE peyzaj elemanları tasarıma eklenmiştir.

Kurgunun temel unsurlarından bir diğeri de; dış mekanlardaki zenginliğin iç mekanlarda da devamlılığını sağlayan arsanın güneyindeki Fuar MEYDANI ile kuzeyindeki Sosyal Tesisler MEYDANI'nı birbirine bağlayan bir İç SOKAK oluşturmaktadır. Bu üçlü kurgu, her türlü sosyo-kültürel aktiviteye ev sahipliği yaparak kentsel yaşantıya katkı sağlayacaktır.

YarışmaEskişehir Ticaret Odası Hizmet Binası, Fuar - Sergi ve Kongre Merkezi, Sosyal Tesisleri Ulusal Mimari Proje Yarışması
Görüntüler
3-Boyutlu ModellemePlanlarPlanlar
PaftaPafta3-Boyutlu Modelleme
3-Boyutlu Modelleme3-Boyutlu Modelleme3-Boyutlu Modelleme