Projeler
ABCÇDEFGHIİJKLMNOÖPQRSŞTUÜVWXYZ
1920-291930-391940-491950-591960-691970-791980-891990-992000-092010-19
Arkiv > Projeler > Adana Büyükşehir Belediyesi Ziyapaşa Mahallesi - Mimar Sinan Parkı Kesimi Kentsel Tasarım Ulusal Yarışma Projesi Yarışma ProjesiPDF versiyonuFavorilerinize EkleyinRapor EtArkadaşına GönderSayfayı Yazdır
Son güncelleme tarihi : 02/09/2008 16:25
Adana Büyükşehir Belediyesi Ziyapaşa Mahallesi - Mimar Sinan Parkı Kesimi Kentsel Tasarım Ulusal Yarışma Projesi
Künye
Tasarım EkibiMert Eyiler - MeMA
Atakan Türkoğlu - MeMA
Elif Beyhan - MeMA
Banu Çiçek Tülü - MeMA
Gökçe Saygın - MeMA
Umut Solakoğlu - MeMA
Mimarlık Ofis(ler)iMeMA
İşverenAdana Belediyesi
Adres
Proje Tarihi2008 - 2008
Yapım TarihiSürüyor
Arsa Alanı20.000 m2
Proje TipiKentsel Tasarım
Yapım TürüBilinmiyor
Açıklama

TEMA-VİZYON:

öNERİLEN PROJENİN TEMEL YAKLAŞIMI,

DOĞU-BATI HATTI BOYUNCA, GAZİANTEP-MERSİN EKSENİNDE BELİREN SANAYİ EGEMEN GELİŞME AKSININ KENT MERKEZİ'NE DENETLEYEREK - KONTROLLü SIZMASINI SAĞLAMAK (SANAYİ GELİŞME HATTI HERZAMAN OLUMLU SONUçLAR VERMEMEKTEDİR); ADANA BöLGESİNİN VE çUKUROVA'NIN TARIM KİMLİĞİNİ KORUYARAK, YüKSEK TARIM PERFORMANSININ ULUSLARARASI ALANDA SöZ SAHİBİ OLACAK DüZEYE YüKSELTİLMESİ;

BUNU YAPARKEN DE, ‘KIR'DAN ‘KENT'E GEçİŞİN, YER VE MEVCUT SOSYAL YAPI ARASINDAKI İLİŞKİNIN KONTROLLü BIR BİçİMDE KURULMASI AMAçLANMAKTADIR.

öNERİMİZ, KUZEYDE VE GUNEYDE KALAN ALANLAR ILE DOGU VE BATI EKSENLERİNİN TAM DA ORTASINDA, YANi KESİŞİMINDE YER ALMAKTA, SöZKONUSU SANAYI EGEMEN DEĞİŞİM VE DöNüŞüMüN DüĞüM NOKTASINI OLUŞTURMAKTADIR.

BU CERCEVEDE PROJE, ERKEN YIRMINCI YUZYILA DAMGASINI VURMUS BAHCE SEHIR AKIMINA CAGDAS BIR YORUM GETIREREK MIKRO DUZEYDE BIR KENTSEL TOPLUM SISTEMI ONERISINDE BULUNMAKTADIR.

BUNUN İçİN GEREKLİ MESLEK İçİ EĞİTİM MODELLERİNİN GELİŞTİRİLMESİ; TARIMA DAYALI SANAYİNİN VE KüçüK öLçEKLİ ORGANİZASYONLARIN TEŞVİK EDİLMESİ VE GELİŞTİRİLMESİNİN SAĞLANMASI; MEVCUT üNİVERSİTE İLE KENT MERKEZİ İLİŞKİLERİNİN GüçLENDİRİLMESİ;

KENTİN İç DİNAMİKLERİNİN ORTAYA çIKARILMASI VE YEREL ORGANİZASYONLAR İLE PAYLAŞILMASI, SüRDüRüLMESİ İLE; YEREL üRETİM SİSTEMLERİNİN DöNüŞTüRüLMESİ VE UYARLANMASI YOLUYLA BİLGİNİN YENIDEN üRETİLMESİ, VE İçSEL VE DIŞSAL GELİŞME MEKANİZMALARININ YARATILMASI AMAçLANMAKTADIR.

1 HEDEFLER:

SEYHAN NEHRİ VE YEŞİL BANT BOYUNCA;

SU (SEYHAN NEHRİ'nin - BöLüCü/AYIRICI TANIMLARINDAN KURTARILIP);

YAŞAM MERKEZİNİN KAYNAĞI KILINACAK VE MUMKUN OLDUĞUNCA SüREKLİLİK İçİNDE, KENTİN SUYA DOKUNMASI VE SEYHAN NEHRİ İLE KENTİN BüTüNLEŞMESİ SAĞLANACAKTIR.

ALANA YAPILAN “AŞI PROJE” İLE BAĞLANTILI SEYHAN NEHRİ üZERİNDE İLERİ AŞAMALARDA 3 YENİ REKREATİF KİT DAHA YER ALACAKTIR.

UYGULANAN REKREATİF KİTLER VE YAPILAN AŞININ ETKİ ETMESİ İLE BİRLİKTE;

KENTİN FARKLILAŞAN FONKSİYONLARININ YER ALDIGI üNİVERSİTE, BARAJGöLü, SEYHAN NEHRİNİN AYIRDIĞI üREYİR İLE SEYHAN İLçELERİ VE KENT MERKEZİ BİRBİRİYLE BULUŞACAKTIR.

PROJE ALANİ BASLANGIçLI OLAN 1,2,3,4 NUMARALI REKREASYON KİTLERİ SEYHAN BOYUNCA KENTİN FARKLI MEKANLARINI BİRBİRİNE öREN VE BİRçOK AKTİVİTEYE FIRSAT VEREREK ADANA'YA ZENGİNLİK KATAN KENTİN SOSYAL ODAKLARI OLARAK BELİRLENMİSTİR.

SEYHAN'IN DİNAMİZİMİ İLE İNSANLARI BULUŞTURAN BU SOSYAL ODAKLAR, KENTTEKİ HAYATIN BİRARAYA GELDİĞİ, SOSYALLEŞEBİLDİĞİ, GüVEN, YENİLİK VE BüTüNLEŞME GİBİ DUYGULARI HİSSEDEBILDIGI MEKANLAR OLACAKTIR.

2 ANALİZ - SORUNLAR:

2-1

DOĞAL YAPI

ADANA çUKUROVA YöRESİNİN TüM öZELLİKLERİNİ GöSTEREN BİR KENTTİR. TARIMSAL üRETİM ORANIN YüKSEK OLDUĞU BİLİNEN KENTİN İçİNDE SEYHAN BARAJ GöLü BULUNMAKTADIR. BU BARAJ GöLü KENTİN İçİNDEN GEçEREK TARIM ALANLARINA AçILMAKTADIR.çALIŞMA ALANI SEYHAN NEHRİ VE ONDAN AYRILAN BİR KANAL İLE SINIRLANMAKTADIR. BU İKİ SU AKSI TASARIMI EN çOK YöNLENDİREN öGELERDİR. çALIŞMA ALANININ, KUZEYINE DOĞRU YüKSELEN BİR TOPOĞRAFYA GöRMEKTEYİZ.

2-2

KENTSEL YAPILAR VE öĞELER

2-2-1 KONUT ALANLARI

çALIŞMA ALANINDA BULUNAN KONUT ALANLARI SOSYAL YAPI İLE İLGİLİ OLARAK KENT VE KIR KARAKTERİ ARASINDA BİR GEçİŞ GöSTERMEKTEDİR. ANCAK BİR çOĞUNUN İŞLEVSEL ANLAMADA öMRüNü TAMAMLAMIŞ OLDUĞU GöZLEMLENMEKTEDİR.

2-2-2 DONATI ALANLARI

ONCELIKLE MEVCUT YERLEŞİM İçERİSİNDE GEREKLİ OLAN DONATI ALANLARININ EKSİKLİĞİ TESPİT EDİLMİŞTİR. BU BAĞLAMDA İHTİYACA YöNELİK TüM DONATI ALANLARI TAMAMLANACAK ŞEKİLDE TASARIMA YöN VERİLECEKTİR. OLUŞTURULAN DONATI ALANLARI SADECE çALIŞMA ALANI HEDEF ALINARAK DEĞİL, YENİ KULLANIM SONRASINDA GEREKLİ DONATILARA DA CEVAP VERECEKTİR.

2-2-3SOSYO- KüLTüREL AKTİVİTE ODAKLARI

çALIŞMA ALANI KENTİN ANA ULAŞIM AKSLARI üZERİNDE, KENTSEL öLçEKTE DE TAM ANLAMIYLA ORTA NOKTADA BULUNMAKTADIR. BU BAĞLAMDA ALANA öNERİLECEK SOSYAL, KAMUSAL VE DONATI ALANLARI GELECEKTE KENTİN AKTİVİTE ODAKLARI OLARAK öNGöRüLMEKTEDİR.

OZELLIKLE PROJENIN ANA FIKRI OLAN KOLEKTIF BILINC SOSYO-KULTUREL AKTIVITE ODAKLARINDA DA BENIMSENMISTIR.

BU BAGLAMDA ALANA ONERILEN DONATI ALANLARINA POTANSIYEL KADIN VE GENC ISGUCUNU AKTIVE ETMEK GIBI BIR GOREV YUKLENMISTIR.

KENT BUTUNUN DE 14-65 YAS NUFUSUMUZ (CALİSMA YASİ NUFUSU) YAKLASİK 1170 000 KİSIDIR.

BU RAKAMIN % 50 SİNDEN FAZLASİ GENC NUFUSU GOSTERMEKTEDIR. PROJENIN ANALIZ ASAMASINDA BU VERI BIZI TASARIM YAPARKEN EN FAZLA YONLENDIREN DURUMLARDAN BIRISI OLMUSTUR.

ULKE GENELINDE YASANAN ‘MEMLEKET'I TERK ETME YANI BUYUK KENTLERE GOC SORUNUNA BIR COZUM GETIRMEK AMACI DA GOZ ONUNDE BULUNDURULMUSTUR. MEVCUTTA BULUNAN UNIVERSITENINDE HEM ISGUCUNE INSAN VE EGITIM ANLAMINDA DESTEK OLACAGI DUSUNULEREK YAPILAN TESISLERIN HEM IHTIYACA YONELIK (KONAKLAMA ,HIZMET..) ISTEKLERI KARSILARKEN,HEM DE EGITIM AMACLI KULLANILMASI ONGORULMUSTUR.

GUNEY KISIMDAKI MEYDAN VE DONATI ALANLARININ BULUNDUGU ALANDA KADINLARIN ISGUCUNU POZITIF ANLAMDA URETIME CEVIRECEK, BU SAYEDE KADINA DOLAYISIYLA AILE VE COCUGA YONELIK BIR EGITIM KURUMU ONERILMISTIR. OLUSTURULACAK EGITIM KURUMU ICIN ONCELIKLI AKTOR YEREL YONETIMLER VE SIVIL TOPLUM ORGUTLERI OLARAK BELIRLENMISTIR.

ANALIZ ASAMASINDA GOZE CARPAN DIGER BIR KONU ISE KENT BUTUNUNDEKI OKUR-YAZARLIK ORANLARIDIR.TURKIYE ISTATISTIK ENSTITUSU 2000 YILI VERILERINE GORE ADANA ILI'NDE HERHANGI BIR ORTAOGRETİM VE DENGİ MESLEKİ LİSE MEZUNU SAYİSİ KENT NUFUSUNUN ANCAK %30'DUR. BURADAN CIKARDIGIMIZ SONUC ISE EGITIM IHTIYACIDIR. PROJEMIZDE BU SONUCUN MEKANA YANSIMASI KUZEY ALANINDA OLUSTURDUGUMUZ KONAKLAMA TESISI ILE BIRLESEN, KALIFIYE ELEMAN-ARA ELEMAN YETISTIREN EGITIM KURUMU ONERMESI OLMUSTUR.

BOYLECE GENCLERIN BU ALANDA DAHA COK ZAMAN GECIRECEGI DUSUNCESI PROJENIN DIGER TASARIMLARINI DA ETKILEMISTIR.(GENCLIK MERKEZI, SPOR ALANLARI VB). GENC NUFUS HEM EGITIM ALACAGI,HEM DE EGITIMLERINI TEST EDIP GELISTIREBILECEKLERI BIR SISTEME GIRMIS OLACAKTIR. (ONERILEN KONAKLAMA,HIZMET DONATILARI VS. GIBI TESISLERDE STAJ-CALISMA OLANAKLARI).

ADANA ILI BIR COK BAKIMDAN BUYUK ORGANIZASYONLARA EV SAHIPLIGI YAPMAKTADIR (FUARLAR,KONGRELER). ANCAK URETIM ILISKILERI BAKIMINDAN BU ORGANIZASYONLAR SADECE UST DUZEY KISILERI AGIRLAYAN DEGIL, AKSINE UST VE DIGER YONETIMLERI BIR BIRI ILE BULUSTURAN ORGANIZASYONLARDIR (YONETICI,URETICI,TUKETICI). BU BAGLAMDA KENTTE LUKS OTELLERIN YANINDA DIGER KATILIMCILARA HIZMET EDECEK TESIS YOKLUGU BIR SORUN OLARAK KARSIMIZA CIKMISTIR. KUZEY ALANI ICIN ONERILEN KONAKLAMA ALANI KURESELLESEN KENTLERIN YILDIZI HALINE GELEN LUKS OTELLER YERINE DAHA ORTA GELIR DUZEYINE HIZMET EDEN BIR KONAKLAMA TESISI OLACAKTIR. BURADA KULLANICI PROFILI YANINDA YERELLIGI VE KULLANILABILIR KAMUSAL ALANI SAVUNAN PROJE ICIN, ALANIN KONUMU VE KENTIN SILUETI DE PROJE ICIN ONEM TASIMAKTADIR (BUYUK OLCEKLI BIR TURIZM MERKEZI ICIN UYGUN BIR ALAN OLDUGU DUSUNULMEMISTIR.)

2-2-4 REKREASYON ALANLARI

KENT BüTüNüNDE YUREGİR VE SEYHAN İLCELERİ TOPLAMİNDA KİSİ BASİNA DUSEN

YESİL ALAN 10.1 M2 DİR. ANCAK YEŞİL ALAN HESAPLAMASINA, TAMAMEN STANDARTLARI YAKALAMAK ADINA AKTİF OLARAK KULLANILAMAYAN ALANLARDA EKLENMİŞTİR.

BU ALANLARI çIKARDIĞIMIZDA ADANA İLİ İçİN KİŞİ BAŞINA DüŞEN YEŞİL ALAN 4 M2 DİR. YEŞİL ALAN STANDARTININ 10M2 OLDUĞU GöZ öNüNE ALINDIĞINDA KENTTE AKTİF YEŞİL ALAN SIKINTISI YAŞANDIĞI GöRüLMEKTEDİR. BU SORUNU GİDERMEK AMACI İLE TASARIM YAPILAN MAHALLE öLçEĞİNDEN, KIYI KENARI İçİN DüŞüNüLEN YEŞİL ALANLAR KENT İçİN BİR RAHATLAMA/NEFES ALMA ALANI OLACAKTIR.

ADANA İLİ HANE HALKI BüYüKLüĞü 4,50 KİŞİDİR.ALANDA 470 HANE BULUNMAKTADIR. BUNA GöRE ALANDA YAKLAŞIK OLARAK 2115 KİŞİNİN YAŞADIĞINI SöYLEYEBİLİRİZ.YAPILAN TASARIMLARDA VE öNERİLERDE BU HESAPLARDAN YARARLANILACAK VE KİŞİ BAŞINA DüŞEN STANDARTLAR GöZ öNüNDE BULUNDURULACAKTIR.


3 NASIL:

FARKLI SORULAR KENDİ DİSİPLİNİ İçİNDEKİ BİLGİ İLE çALIŞILDI. ANLAŞILDI-YORUMLANDI.

PROBLEMİ PARçALARA AYIRDIKTAN SONRA-çöZüM öNERİLERİNİ BİR ARAYA GETİRECEK OLAN ŞEY NE İDİ? BUNUN DA CEVABININ ORADA OLDUĞUNU DüŞüNEREK YİNE YER'E BAKTIK.

ORADA BULDUGUMUZ RUH'DU BU DURUMA SAHIP CIKACAK OLAN. DENETLEYECEK, YORUMLAYACAK RUH U BULMAYA CALISTIK. TüM BU MODELLERDE ORTAK NOKTA ORALI INSANLARDI.

ORALI OLUP ORAYA YENI GELECEKLERİ VE OGRENCI GENç DURUMU HAZMEDECEK OLGUNLUK ICIN TASARLADIK; OLGUNLUGUN ADI: KO.

KO: BüTüN BUNLARI YAPACAK OLAN ŞEY, BİRARADALIK MERKEZİNE ADINI VERECEK OLAN KOLEKTİF RUH'TUR.

“AŞI PROJESİ”, “KO”NUN DENETİMİNDE SüRDüRELECEKTİR.

NASIL'IN CEVABI: 3TEMEL, BİRBİRİNE ENTEGRE EDİLMİŞ SİSTEM öNERİSİ OLARAK VERİLEBİLİR.

1 FİZİKSEL MEKANIN ANALİZİ, YORUMLANMASI VE YENİ öNERMELERİMİZ?

BöLGENİN MEVCUT NüFUSUNU GöZ ARDI EDEREK YAPILAMAZ. YAKINLIK VE YOĞUNLUK HEDEFLERİ, KENTİ BöLGE öLçEĞİNDE YAPILANDIRACAK ŞEKİLDE KAMUSAL MEKANLARIN İLİŞKİLERİNİ YENİDEN KURARAK SAĞLANABİLİR. MEVCUT DURUMU YOK SAYAMAZDIK.

2 SOSYAL DOKU'NUN ANALİZİ, çöZüM öNERİLERİ NELERDİR?

SüRDüRüLMESİ VE öNERİ ALAN İçİN MEVCUT YOĞUNLUĞU %30 ARTIRARAK YENİ KULLANICILAR İLE OLUŞACAK YENİ YOĞUNLUĞUN ALANLARININ TASARLANMASI

3 DOĞAL YAPI, MEVCUT YEŞİL DOKU, PEYZAJ NASIL YORUMLANMALI.

“KO” PROJESİNİN BAŞARISI BU FARKLI DİSİPLİNLERİN BİRARADALĞINA, BİRİMLERİN SüPEREMPOZE EDİLMESİNE DAYANIR.

ALANIMIZDA ONERDİĞİMİZ BARINMA, DİNLENME çALIŞMA VE EGITIM MODELLERİ İLE KENDİ KENDİNE YETEN, KENDINI SURDUREN, CANLI TUTMAYA PROGRAMLANMIŞ (Kİ EN TEPEDE ONERDIGIMIZ SOSYAL MERKEZ TAM OLARAK BAGLI OLDUGU ALANIN YONETICISI KONUMUNDADIR) BUNDAN SONRASINDA DA GELİŞMEYE AçIK KüçüK KENT MODELİ OLARK KARŞIMIZDADIR

 

YarışmaAdana Büyükşehir Belediyesi Ziyapaşa Mahallesi Mimar Sinan Parkı Kesimi Kentsel Tasarım Proje Yarışması
Görüntüler
3-Boyutlu ModellemeVaziyet Planı3-Boyutlu Modelleme
3-Boyutlu Modelleme3-Boyutlu Modelleme3-Boyutlu Modelleme
3-Boyutlu Modelleme3-Boyutlu ModellemeProje Raporu
Proje RaporuMaket