Projeler
ABCÇDEFGHIİJKLMNOÖPQRSŞTUÜVWXYZ
1920-291930-391940-491950-591960-691970-791980-891990-992000-092010-19
Arkiv > Projeler > Antalya Altın Portakal Film Müzesi Yarışma Projesi Yarışma ProjesiEngelli Erişimine Uygun TasarlanmıştırPDF versiyonuFavorilerinize EkleyinRapor EtArkadaşına GönderSayfayı Yazdır
Son güncelleme tarihi : 10/09/2008 15:47
Antalya Altın Portakal Film Müzesi Yarışma Projesi
Künye
Tasarım EkibiKemal Erçoban
Murat Güneş
Mustafa Öğdür
Mimarlık Ofis(ler)iRota Mimarlık Taah. ve Tic. Ltd. Şti.
İşverenAntalya Büyükşehir Belediyesi
Adres
Proje Tarihi2002 - 2000
Yapım TarihiSürüyor
Kapalı Alan4.000 m2
Proje TipiMüze
Yapım TürüKarma
Açıklama

Kültür park girişinde yer alan ve kültür merkezi ile başlayan çizgisel yaya dolaşım aksının deniz ile olan görsel ve fiziksel ilişkisini engellememek için yapı pilotiler üzerinde yükseltilmiş ve giriş kotunda, yapı giriş holü ve kafe dışında başka bir mekan kurgulanmamıştır. Giriş kotunda yer alan kapalı alanlar dışında kalan yarı açık mekanlar aktivite ve buluşma alanları olarak düzenlenmiştir.

Yapının yaya aksı ile ilişki kuran ve cam piramide bakan cephelerinde ana cepheden 1 metre kopuk yarı saydam ikinci bir katman oluşturulmuştur. Günün teknolojik verileri ile artık yapımı çok kolay olan bu cephe üzerine yerleştirilen likit kristalli ekranlar, dijital hareketli yazılar ve serigrafi olanakları ile kendisiyle iletişim kurulan, bilgi aktaran bir yapıya bürünmüştür.Sürekli yenilenebilen bu ekran cephenin yaya dolaşım aksını kentsel bir çekim alanına dönüştürmesi hedeflenmiştir. Bu cephenin değişken aydınlatılması yapının gece kullanımlarında görsel ifadesini kuvvetlendirecektir.

Yapının denize bakan güneydoğu ve güneybatı cephelerinde hafif metal güneş kırıcılar ile iklimsel önlemler alınmış kafenin manzaraya ve heykele yönelen açık mekan kullanımı rahatlatılmıştır.Yapı 8x8 metrelik akslardan oluşan bodrumda betonarme, zeminde çelik taşıyıcılı bir sistem üzerine kurgulanmıştır. Müze binasının günümüzün teknolojik olanaklarını kullanan, ekonomik, RASYONEL ve EKOLOJİK bir yapı olması hedeflenmiş bu bağlamda alınması gereken yapısal önlemler (asma tavan, mekanik tesisat netliği, cephelerde güneş kontrolü, gün ışığının bodrum katlara alınması) üzerinde önemle durulmuştur.

Bodrum katta oluşturulan iç bahçe, kalıcı sergi salonlarını birbirine bağlayan rampa ve galeri; ışık, görsel zenginlik ve üçüncü boyut anlamında yapıya değer katacaktır. Sergi salonlarında oluşturulan interaktif bilgi hücreleri ziyaretçiler için elektronik ortamda daha fazla bilgi edinme ve öğrenme imkanı sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. çağdaş müze anlayışı içinde de yerini alan bu mekanların ziyaretçiler için, sadece sergilenen objeye -esere değil- onunla ilgili istediği detaylara ulaşabileceği birimler olması hedeflenmiştir. Böylece ziyaretçiler ile daha yoğun etkileşim sağlanacaktır. Geçici sergi salonunda ışık kontrolü amacıyla tasarlanan hareketli panolar, sergi mekanlarının başka amaçlar için de kullanılabilmesini sağlayacaktır.

 

YarışmaAntalya Altın Portakal Film Müzesi Mimari Proje Yarışması
Görüntüler
3-Boyutlu Modelleme3-Boyutlu Modelleme3-Boyutlu Modelleme
Vaziyet PlanıZemin Kat PlanıA-A Kesiti
B-B Kesiti