Projeler
ABCÇDEFGHIİJKLMNOÖPQRSŞTUÜVWXYZ
1920-291930-391940-491950-591960-691970-791980-891990-992000-092010-19
Arkiv > Projeler > Ankara Ticaret Odası (ATO) Fuar ve Kongre Merkezi Uygulanmış ProjeEngelli Erişimine Uygun TasarlanmıştırArkiv Seçkileri'nde Yer AlmıştırPDF versiyonuFavorilerinize EkleyinRapor EtArkadaşına GönderSayfayı Yazdır
Son güncelleme tarihi : 18/01/2011 16:59
Ankara Ticaret Odası (ATO) Fuar ve Kongre Merkezi
Künye
Tasarım EkibiAli Osman Öztürk
Yardımcı MimarEser Yılmaz
Canan Karakaya
Ebru Güzelöz Aşan
Filiz Cingi Önder
Niyazi Ayvaz
Mehmet Güner
Murat Aydoğmuş
Y. Selim Barbaros
Mustafa Selçuk
Ertan Demirkan
Mekanik ProjesiCelal Okutan Mühendislik Müşavirlik ve Tic. Ltd. Şti.
Elektrik ProjesiAkay Mühendislik
Statik ProjesiYüksek Proje İnşaat Ltd. Şti.
Peyzaj ProjesiDalokay Mimarlık
Mimarlık Ofis(ler)iA Tasarım, Mimarlık Uygulama, Danışmanlık İnş. San. ve Tic. Ltd. Şti.
İşverenAnkara Ticaret Odası
Adres
Söğütözü
Ankara
Proje Tarihi2003 - 2007
Yapım Tarihi2003 - 2010
Arsa Alanı48.589 m2
Kapalı Alan80.490 m2
Proje TipiFuar, Kongre Merkezi
Yapım TürüKarma
Açıklama

Söğütözü’ndeki Kongre Merkezi, Ankara Ticaret Odası tarafından, Ankara’nın Uluslar arası bir kongre merkezi olma yolunda başlatılan bir girişimidir. Yapı programı kentsel bir yaşam alanı gerçekleştirme öngörüsü ile birlikte hazırlanmıştır. Kongre Merkezi, Başkentin büyük programlı bir yapısı olarak ulusal, uluslararası fuar, sergi, gösteri ve toplantı mekanlarını içerecek şekilde tasarlanmıştır.

Yapı arsa formuna uyumlu bir şekilde kademelendirilmiştir. Önde tasarlanan plaza, yapının güney ve güney doğusunu çevreleyerek bir üst kottan binaya ayrı giriş olanağı sağlar. Plaza ile bağlantılı restoran hacmi cephesiyle farklılaşmaktadır. Kongre merkezi içinden de kullanılabilen bu bölüm bağımsız olarak çalışabilecek.

Girişte ziyaretçileri karşılayan atriyum, katları birbirine bağlayan büyük bir iç boşluktur. Cam ve çelik konstrüksiyon cephe, üst örtüsü ile birlikte dışarıdan şeffaf olarak algılanmaktadır. Şeffaf yüzeyler, kapalı salonlardaki aydınlık mekan hissini çoğaltır. Saydam kütle hareketli iç yaşamı dışarı yansıtır. Yaşam merkezi olarak kurgulanan ana fuaye gerektiğinde sergi salonu olarak da işlevlendirilebilecek. Atriyumun bir köşesinde dinlenme, bekleme, catering işlevlerini karşılayacak bir kafe düzenlemesi yer almaktadır.

Üstteki kongre katıyla ilişkiyi sağlayan yürüyen merdiven dizileri, doğrusal bir eksende terastaki mekana bağlanır. ATO Kongre Merkezi’nin teras çatı kotuyla, yakınında bulunan ATO Yönetim yapısının teras kotu aynı tutulmuştur. Mevcut binaların bakacağı çatı da, düzenlenerek hem görüntülerini bozmayacak hem de başka bir düz çatının getirebileceği yansıma sorununu en aza indirebilecek bir çözüme ulaştırılmıştır. Teras düzenlemesi, plaza etkisiyle yapıya ayrı bir çok amaçlı mekan kazandırmıştır.

Kongre Merkezi içindeki tüm salonlar çok amaçlı olarak kullanılabilecek özellikte tasarlanmıştır. Fuar giriş katında yer alan yüksek hacimli iki ana sergi salonu birbirine on iki metre genişliğinde bir iç sokak ile bağlıdır. Sergileme alanlarında, kolonsuz geçilen açıklıklarla geniş ve ferah mekanlar elde edilmiştir. Bölme duvarlar hareketlidir. Salonlar değişik kombinasyonlara bölünerek esnek kullanımlara olanak tanır. Diğer bir alternatifte hareketli duvarlar toplanarak tüm kat tek bir sergi alanı haline gelebilmektedir. İlgili servis mekanları için yan cephelerde gerekli düzenlemeler yapılmıştır.

Salonların çevrelerinde yapılan ara katlarda teknik hacimler (havalandırma-klima santralleri) ve bölünebilir her kısma ayrı ayrı konulmuş ses-ışık-simultane tercüme odaları yer almaktadır. Böylece salonlar çevrelerindeki iki farklı kottaki hacimlerden beslenmektedir. Sergi işlevleri için elektrik, internet, data bağlantısı yapılabilmesine olanak verecek tesisat donanımları düzenlenmiştir.

Kongre katında oditoryum, balo salonu, basın, ve vip salonları yer almaktadır. 3200 Kişilik oditoryuma farklı seviyelerden ulaşılabilmektedir. VIP girişi bir üst kottandır. Salonun bölünerek kullanılması için özel düzenlemeler yapılmıştır. Üç ayrı kottan ve farklı girişlerden salona rahatlıkla giriş-çıkışlar sağlanabiliyor. Kontrol platformu salon ortasında düzenlenmiştir. Bölünebilir perde sistemi ile salon istenildiğinde küçültülebiliyor.

Doğal taş, cam ve çelik elemanların kullanıldığı yapıda, taş kaplama derzlerini beyaz kompozit paneller takip eder. Aynı malzemenin doku farklılığı ile değişik ebatlardaki doğal taş kaplamalar tüm yapı çevresinde tekrar eden bir düzen içindedir. Cephelerde şeffaf ve boyalı renkli camlar bir arada kullanılmıştır. Atriyumda üst örtünün bir yansıması olan renkli mermerler ile zemin desenleri tasarlanmıştır.

Görüntüler