Projeler
ABCÇDEFGHIİJKLMNOÖPQRSŞTUÜVWXYZ
1920-291930-391940-491950-591960-691970-791980-891990-992000-092010-19
Arkiv > Projeler > Adana Büyükşehir Belediyesi Ziyapaşa Mahallesi - Mimar Sinan Parkı Kesimi Kentsel Tasarım Ulusal Yarışma Projesi Yarışma ProjesiPDF versiyonuFavorilerinize EkleyinRapor EtArkadaşına GönderSayfayı Yazdır
Son güncelleme tarihi : 20/08/2008 09:05
Adana Büyükşehir Belediyesi Ziyapaşa Mahallesi - Mimar Sinan Parkı Kesimi Kentsel Tasarım Ulusal Yarışma Projesi
Künye
Tasarım EkibiDeniz Dokgöz
Orhan Ersan
Ferhat Hacıalibeyoğlu
Yardımcı MimarEmrah Akpınar
Turgut Şakiroğlu
İşverenAdana Belediyesi
Adres
Proje Tarihi2008 - 2008
Yapım TarihiSürüyor
Proje TipiKentsel Tasarım
Yapım TürüBilinmiyor
Proje YöneticisiBilinmiyor Unknown
Açıklama

Meydanlar insanların kentlerde bir araya getiren ve sosyalleşme olanaklarını arttıran alanlardır. Tarihsel olarak bakıldığında ise genellikle ticaret ağırlıklı olarak insanların dolaşım yollarının kesiştiği mekanlar olarak karşımıza çıkmaktadırlar. Günümüzde meydanlar ticaretin yanı sıra eğlence, rekreasyon, kültürel aktivitelerin gerçekleştirildiği mekanlar olarak gelişmişlerdir. Hatta bazı büyük şehirler bu sebeple meydanlarıyla anılır hale gelmişlerdir.

Adana Ziyapaşa Mahallesi kent meydanın Adana‘da ikinci bir kent meydanı olarak gelişmesi kurgulanmaktadır, bilindiği üzere Küçük Saat ve çevresi Adana'nın bugünkü ticari potansiyeline cevap vermekte yetersiz kalmaktadır. Ziyapaşa kent meydanı düzenlemesi ile buradaki baskının azalmasının yanı sıra barındıracağı rekreatif ve kültürel tesisleriyle günümüz kentlisinin ihtiyaçlarını karşılayabilecek düzeyde bir meydan elde edilebilecektir.

Yarışma konusu alan eski kent merkezinin kuzeyinde, Seyhan nehri kenarında konumlanmaktadır. Yüzüncü Yıl Bulvarı'yla ikiye bölünen alanın batı kısmında konut dokusu, doğu kısmında ise bir amfi tiyatro ve rekreatif yeşil alan bulunmaktadır. Batıda kalan 2 hektarlık üçgen alanda ise belediyeye ait bazı tesisler bulunmaktadır. Bu üçgen alanı meydan olarak kurgulayan tasarımımızın konuya genel yaklaşım ilkeleri şöyle sıralanabilir;

- Anfi tiyatro yıkılarak daha düzenli ve kıyıyla ilişkiyi arttıran düzenlemelerle, koşu ve bisiklet parkurlarıyla, spor alanlarıyla daha fazla yaşanılan bir aktif yeşil alan önerilmiştir. Yüzüncü Yıl Bulvarı'nın bir kısmı yer altına alınarak arazi doğu kısmıyla bütünleştirilmiştir.

- Kent meydanı belediyeye ait alanda oluşturulmuş, camii, gençlik ve sanat merkezi, lokanta ve kafeler bu boşluğun sınırlarını tanımlayan mekan olarak burayı meydanlaştırmışlardır.

- Mevcut konut dokusunun yerine düzenli konut blokları önerilmiş ve bu konutların kanal üzerindeki bağlantıları arttırılarak batı yönüne doğru gelişmesi öngörülmüştür.

- Mustafa Kemal Paşa Bulvarı'ndaki ticari etkinliğin artması için yüksek ofis kulelerinin bu bulvar üzerinde gelişeceği öngörülmüştür.

- Yıkılan amfi tiyatronun yerine 6000 kişilik yeni bir amfi tiyatro önerilmiştir, meydana açı yaparak yerleştirilen bu amfi kendi meydancığını oluşturmuş böylece kullanılmadığı zamanlarda meydanı ıssızlaştırması önlenmiştir.

- Lokanta ve kafeler meydanla amfi tiyatronun arasında geçirgen bir saçak altında parçalı kütleler olarak çözülmüş bu sayede alan içi geçişleri kolaylaştırmışlardır.

- Alanın çevreyle bağlantıları yeniden kurgulanmıştır. Batı yönünde kanal üzerinde yapılan geniş köprü nehrin karşısına bağlanana kadar devam eden bir aksın başlangıcıdır. Ofis bloklarından ve konutlardan meydana ulaştıran yaya aksları düzenlenmiştir. Tren yolu hattının arazinin güneyindeki adada yer alması ileride buraya ulaşım için potansiyel olarak görülmüş ve bir üst geçit bağlantısı önerilmiştir.

- Oluşturulan iskeleler yardımı ile nehir üzerinde bir ulaşım ve gezi hattı önerilmiştir.

- Bütün alan yayalaştırılmıştır. Toplu taşıma ve özel araçlar için duraklar ve otoparklar arazi çeperinde düzenlenmiştir.

- Yapıların mimari dili iklimsel veriler dikkate alınarak yarı açık, gölgeli alanlar oluşturacak şekilde kurgulanmış, hacimler yaya arterlerine açılan noktalarda geçişi sağlayacak şekilde boşaltılmıştır.


Sonuç olarak alanın bir kent meydanı olarak yaşaması için çevresiyle ilişkiler kuran, yaya ve taşıt vistalarına bağlanabilen, gelecekteki gelişmelere açık ve çevresini tetikleyebilecek bir alan olarak düzenlenmesine çalışılmıştır.

 

YarışmaAdana Büyükşehir Belediyesi Ziyapaşa Mahallesi Mimar Sinan Parkı Kesimi Kentsel Tasarım Proje Yarışması
Görüntüler
3-Boyutlu Modelleme3-Boyutlu Modelleme3-Boyutlu Modelleme
3-Boyutlu Modelleme3-Boyutlu Modelleme3-Boyutlu Modelleme
3-Boyutlu Modelleme3-Boyutlu Modelleme3-Boyutlu Modelleme
3-Boyutlu Modelleme3-Boyutlu Modelleme3-Boyutlu Modelleme
3-Boyutlu Modelleme3-Boyutlu Modelleme3-Boyutlu Modelleme
Vaziyet PlanıZemin Kat Yerleşim ...0.00 Kotu Planı
+04.00 Kotu Planı+08.00 Kotu Planı1-1 Kesiti
2-2 Kesiti3-3 Kesiti4-4 Kesiti
B-B KesitiGüney GörünüşüKuzeybatı Görünü...
Kuzeydoğu Görünü...Cami 0.00 Kotu Plan...Cami +03.50 Kotu Pla...
Cami +04.00 Kotu Pla...Cami 1-1 KesitiCami 2-2 Kesiti
Cami Güneybatı Gö...Cami Güneydoğu Gö...Cami Kuzeydoğu Gör...
PaftaPaftaPafta
PaftaPafta