Projeler
ABCÇDEFGHIİJKLMNOÖPQRSŞTUÜVWXYZ
1920-291930-391940-491950-591960-691970-791980-891990-992000-092010-19
Arkiv > Projeler > EGO Genel Müdürlüğü Kamu Yönetim Binası Uygulanmış ProjePDF versiyonuFavorilerinize EkleyinRapor EtArkadaşına GönderSayfayı Yazdır
Son güncelleme tarihi : 23/06/2008 11:59
EGO Genel Müdürlüğü Kamu Yönetim Binası
Künye
Tasarım EkibiOrçun Ersan
Ahmet Can Ersan
Yardımcı MimarKıvanç Cumik
Uğur Furtana
Hakan Evkaya
Yasemin Kırkuşu
Mimarlık Ofis(ler)iAce Mimarlık Müh.Müş.İnş.ve Ltd.Şti.
İşverenTürkerler İnşaat AŞ
Adres
Hipodrum
Ankara
Proje Tarihi2002 - 2002
Yapım Tarihi2007 - 2007
Proje TipiKamu Yönetim Binası
Yapım TürüBetonarme
Açıklama

EGO Genel Müdürlüğü Kamu Yönetim Binası, “Eski Ankara Şehirlerarası Otobüs Terminali” arsası üzerinde, Atatürk Kültür Merkezi alanının güneyinde yer almaktadır. Proje 97,000 m2 lik inşaat alanı ile büyük bir ofis binası veya büyük bir şirketin yönetim merkezi boyutlarına ve programına sahip olmasına rağmen, taşıdığı kamusal nitelik ve kullanıcı farklılığı ile kendine özgü sorunsalları ön plana taşımaktadır.

Program dahilinde ofis birimlerinin yanı sıra, sosyal tesisler ve çok amaçlı konferans salonu, EGO Başkanlık birimi, UKOME toplantı salonu, mesçit, ve kapalı otopark proje alanı içinde planlanmış, ofis birmleri ise kendi içinde halkla ilişkili birimler olmak üzere bir daha ayrışmıştır. Bütün bu program unsurlarının farklı ihtiyaçları, sahip oldukları farklı kullanıcılar ve farklı kullanım şekil ve zamanları, tasarım süreci içinde değerlendirilimiş, binanın büyüklüğü düşünüldüğünde yapının dışarıdan okunabilirliği ve bahsi geçen kullanımların daha bina yaklaşımından başlayarak ayrışmaları, peşinden koşulan bir diğer husus olmuştur. Farklı program etmenleri arasındaki hiyerarşik ilişkinin çözümü, kullanıcıların yapı içinde ve dışındaki dolaşımları bu kapsamda ele alınmış ve binanın kamusal niteliği göz önünde de tutularak birbirlerini zedelememelerine özen gösterilmiştir.

Sade bir mimari dil, binanın tektonik yapısına çok müdahale etmeden, ortaya konmaya çalışılmış, taşıyıcı elemanların genel vuyrgusu üzerinde durulmuş, program etmenlerinin daha bina kütlesinden başlayarak okunabilmesi, birimlerin farklılıklarını ortaya koyabilmeleri, zeminle kurdukları ilişkinin ihtiyaçları nispetinde değişiklik göstermesi tercih edilmiştir.

Bu türden bir kütlesel ayrışma ile programın bileşenleri bütün içinde mekansal ihtiyaçlarından taviz vermeden yanyana gelebilmişlerdir. Genel anlamda bakıldığında kamusal niteliği önplanda olan EGO Genel Müdürlüğü Hizmet Binası kütlesel komposizyonu ile kente geniş alanlar bırakmakta ve bu mekansal örüntü küçük toplanma alanları ve meydancıklar ile kent yaşantısına katkı sağlamayı hedeflemektedir. Ortaya konan biçim dili hem kamu yapısının anıtsal niteliğini ön plana çıkarmış hemde insan ölçeğini gözetmeye çalışmıştır.

Görüntüler
FotoğrafFotoğrafFotoğraf
FotoğrafFotoğrafFotoğraf
FotoğrafFotoğrafFotoğraf
FotoğrafFotoğrafFotoğraf
FotoğrafFotoğrafFotoğraf
FotoğrafFotoğrafFotoğraf
FotoğrafFotoğrafFotoğraf
FotoğrafFotoğrafFotoğraf
FotoğrafVaziyet PlanıZemin Kat Planı
1.Kat Planı2.Kat Planı3.Kat Planı
4.Kat Planı5.Kat Planı6. Kat Planı
7. - 23. Kat Planlar...Çatı Katı PlanıA-A Kesiti
B-B, C-C, D-D Kesitl...G-G, H-H KesitleriI-I Kesiti
K-K, L-L Kesitleri3-Boyutlu Modelleme3-Boyutlu Modelleme
3-Boyutlu Modelleme