Projeler
ABCÇDEFGHIİJKLMNOÖPQRSŞTUÜVWXYZ
1920-291930-391940-491950-591960-691970-791980-891990-992000-092010-19
Arkiv > Projeler > Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi Uygulanmış ProjePDF versiyonuFavorilerinize EkleyinRapor EtArkadaşına GönderSayfayı Yazdır
Son güncelleme tarihi : 14/09/2010 15:35
Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi
Künye
Tasarım EkibiAhmet Yılmaz
İ.Hakkı Yiğit
Faik Kemahoğlu
Yardımcı MimarAli Naci Özyalvaç
Celal Siverekli
Ahmet Gebel
3 Boyutlu SunumDoğan Tezcan
Mekanik ProjesiAk-Er Mühendislik
Elektrik ProjesiGökçe Mühendislik
Statik ProjesiYapı Mühendislik
İç Mekan ProjesiMi'mar Mimarlık Sanat Hiz. İnş. San. ve Tic. Ltd. Şti.
Mimarlık Ofis(ler)iMi'mar Mimarlık Sanat Hiz. İnş. San. ve Tic. Ltd. Şti.
İşverenZeytinburnu Belediyesi
Adres
Adliye Meydanı
Zeytinburnu
İstanbul
Proje Tarihi2007 - 2007
Yapım Tarihi2007 - 2009
Arsa Alanı2.500 m2
Kapalı Alan10.000 m2
Proje TipiKültür Merkezi
Yapım TürüKarma
MüteahhitGökkuşağı İnşaat
Açıklama

Zeytinburnu Belediyesi, Aynı proje alanında sınırlı davetli çalışma arasından aynı adı taşıyan ilk çalışmamızı seçmişti. Ancak mülkiyet sorunları çözülemedi ve proje alanı küçültülerek yeni bir çalışma talep edildi. Yeni proje program itibari ile daha yoğun olmakla birlikte yapılaşma taban alanı daha küçüktü.

Daha önceki projenin ana teması olan avlu/korunma/sığınak ana firi yeni projede de devam ettirildi. Yoğun şehir hayatında insanların kamusal alanlarda, bir nedenle bulunuyor olması, onların çeşitli doğal etkenlerle(yağmur, kar, rüzgar, deprem, yangın) karşılaşmaları anlamına gelmektedir. Salt bu nedenlerle bile örtülere, saçaklara, nişlere ve duvarlara gereksinimleri vardır. İstanbul gibi hızla büyüyen ve problemleri de aynı oranda artan şehirlerde örtülü/çevrili kamusal alanların artırılmasının gerekli olduğunu düşünmekteyiz. Bu doğal ihtiyacı şu günlerde alışveriş merkezlerine terk eden kamusal yapılaşma alanlarının tersine, avlunun her yönden insanları davet eden/içine alan fonksiyonda ve aynı zamanda atölyeler, dinlenme alanları, sergi alanları ile çevreleyerek güçlü bir kültürel odak noktası hüviyeti kazanmasını sağlamaya çalıştık.

Ayrıca avlu ile meydan arsında şeffaf bir ara yüz oluşturan salon/ fuaye mekanları meydana bakmakta ve meydanı aydınlatmaktadır.

Tasarımda avluyu yaşatan ve renklendiren hacimler(atölye, kafeterya, sergi) zemin katlarda, sakin ve huzurlu bir ortama ihtiyacı olan derslik ve kütüphane gibi birimler ise üst katlarda planlanmıştır.

615 kişilik konferans salonu, bölgenin ve şehrin ihtiyacı olan kültürel etkinliklere ve organizasyonlara cevap verecek donanımda ele alınarak planlanmıştır. Salon fuayelerinde sergi fonksiyonlarına cevap verecek nitelikte alanlar oluşturulmak suretiyle daimi sergi olanağı sağlanmıştır. Ayrıca sergi ve fuaye alanları ile yakın ilişki kuran küçük etkinlikler için seminer salonu planlanmıştır.

Görüntüler