Projeler
ABCÇDEFGHIİJKLMNOÖPQRSŞTUÜVWXYZ
1920-291930-391940-491950-591960-691970-791980-891990-992000-092010-19
Arkiv > Projeler > Türkiye Noterler Birliği Merkez Binası ve Kültürel-Sosyal Tesisleri Uygulanmış ProjeArkiv Seçkileri'nde Yer AlmıştırPDF versiyonuFavorilerinize EkleyinRapor EtArkadaşına GönderSayfayı Yazdır
Son güncelleme tarihi : 18/10/2011 09:41
Türkiye Noterler Birliği Merkez Binası ve Kültürel-Sosyal Tesisleri
Künye
Tasarım EkibiSelim Velioğlu
Orkun Özüer
Murat Aksu
Umut İyigün
Yardımcı MimarEzgi Ak
Adila Sancaklı
Serkan Şen
Feriye Yurdusev
Damla Ünal
Özlem Çatık
Özlem Bağdiken
3 Boyutlu SunumAlper Böler
Meral Göktekin
DanışmanNurgün Tamer Bayazıt
Mustafa Özgünler
Okan Toker
Oğuz İyigün
Mekanik ProjesiCafer Aktürk
Elektrik ProjesiHayri Aydın
Statik ProjesiMuhterem Eroğlu
Cihat Türker
Peyzaj ProjesiOnur Yüzer
Mimarlık Ofis(ler)iMuuM
İşverenTürkiye Noterler Birliği
Adres
Proje Tarihi2006 - 2007
Yapım Tarihi2007 - 2008
Arsa Alanı6.871 m2
Kapalı Alan20.000 m2
Proje Tipiİdare Binası, Sosyal Tesis, İş Merkezi - Ofis
Yapım TürüKarma
Açıklama

Ankara-Söğütözü'nde yer alan arsada inşa edilmesi planlanan Türkiye Noterler Birliği (TNB) Merkez Binası ve Kültürel ve Sosyal Tesisleri projesi; TNB ve TMMOB Mimarlar Odası gibi etkin iki sivil toplum kurumu tarafından, kamuoyunca örnek sayılan ortaklaşa çalışma ile 8 Mart 2003 tarihinde açılmış olan Ulusal Tek Kademeli Mimari Proje Yarışması sonucunda elde edilmiştir. Bu doğrultuda TNB hiçbir masraftan kaçınmayarak proje elde etmede en sağlıklı yolu tercih etmiş ve takdir toplamıştır.

Geniş ilgi gören yarışmaya 134 proje teslim edilmiş yani yaklaşık 1500 ekip üyesi mimar ve mühendis konuya ilgi duyarak emek harcamıştır. Deneyimli profesyoneller ve tanınmış akademisyenlerden oluşan jüri heyeti bir haftalık bir değerlendirme sonucunda 22 Temmuz 2003 tarihinde karara varmış ve Selim Velioğlu, Umut İyigün, Orkun özüer, Murat Aksu'dan oluşan ekibin çalışması birinci ödüle layık görülmüştür.

Birinci Seçilen Projenin Temel özellik ve Nitelikleri

• Proje yarışma şartnamesinde belirtilen hedeflerle birebir örtüşmesinden dolayı juri raporunda dile getirildiği gibi: “Proje kurgusunda yaratılan iç bahçe anlayışının zenginliği ve çeşitliliği, bu büyük bahçe ile ilişki kuran idari ve sosyal tesislerin konumu, çevreden algıda yarattığı bütünsellik, sosyal aktivitelerin davetkar yapılandırılması, çalışma mekanları ile sosyo-kültürel mekanlar arasındaki kademelenme ve insan ölçeğini kullanmadaki başarısı itibariyle” birinci ödüle layık bulunmuştur. 

• Birinci seçilen proje imar durumunun kendisine tanıdığı hakları sonuna kadar kullanmakta, zorunlu çekme mesafeleri dışında hiçbir artık alanı dışa terk etmemekte, sınırlara dayanmakta ve kendi cepheleri ile sınırlı olumsuz dış etkilerden yaıtılmış “vaha” niteliğinde bir bahçe belirlemektedir. Katılan projeler incelendiğinde başka hiçbir projede bu kadar büyük ve tanımlı bir bahçe olmadığı görülecektir. 

• Projede imar durumu uyarınca emsale esas kabul edilen yaklaşık 10.300m2 inşaat hakkı zemin üzerinde 5 kat olarak planlanmıştır. Kat yükseklikleri, mekansal konfor ve teknik gerekler nedeniyle yüksek olarak planlandığından, yapı; zeminden itibaren 21m olup; kat başına ortalama 1.500 m2 net alan elde edilmektedir ki; bu da her türlü esnekliğe, bölünmeye, değişime ve birimler arası düzayak ilişkiye olanak sağlayan; işlevsel ilişkiler kesintiye uğratılmadan, aynı departmanın ilgili birimlerinin aynı katta çözülmesini olanaklı kılan bir büyüklüktür. Böylelikle çağdaş bir çalışma ortamı elde edilmektedir. 

• Birinci seçilen proje aynı zamanda geleneksel mimarimizin avlu etrafında biçimlenmiş “kervansaray plan kurgusu” anlayışının çağdaş bir yorumudur. Bu özelliği yapıya yakın çevresi ile ilişkide tam bir “amiral gemisi” hüviyeti verecek ve bir “sosyal odak”, bir “iletişim ortamı” olarak TNB Merkezi'ni benzersiz kılacaktır. 

• Yarışma kararı ile sağlıklı başlayan süreç tamama erdirildiğinde ve proje inşa edildiğinde kullanıcılarına “kültürel mirasa sahip çıkma, doğa sevgisi, şeffaflık, katılım, akılcılık” gibi kavramları duyumsatacak çağdaş bir sosyal odak ve mutluluk verici bir çalışma ortamı olarak kendisinden beklenen toplumsal görevi yerine getirecektir.

ÖdülleriArkitera İşveren Ödülü, Kamu Kategorisi Ödülü, (2010)
Hakkındaki YazılarTürkiye Noterler Birliği Merkez Binası (Yapı, 11/2009)
Türkiye Noterler Birliği Merkez Binası (RAF Ürün Dergisi, 09/2009)
Türkiye Noterler Birliği Merkez Binası (İnşaat ve Yatırım, 02/2008)
Türkiye Noterler Birliği Merkez Binası (Natura, 01/2008)
YarışmaTürkiye Noterler Birliği Merkez Binası ve Kültürel - Sosyal Tesisleri Mimari Proje Yarışması
Görüntüler

arkiteravideo