Projeler
ABCÇDEFGHIİJKLMNOÖPQRSŞTUÜVWXYZ
1920-291930-391940-491950-591960-691970-791980-891990-992000-092010-19
Arkiv > Projeler > Joul Jammal Hotel ProjePDF versiyonuFavorilerinize EkleyinRapor EtArkadaşına GönderSayfayı Yazdır
Son güncelleme tarihi : 09/09/2008 11:00
Joul Jammal Hotel
Künye
Tasarım EkibiAlper Erden Engiz
Yardımcı MimarSeçil Alkan
Gökçen Şık
Sibel Us
Güliz Uysal
Emin Cenker
Mimarlık Ofis(ler)iEngiz Mimarlık Mühendislik
İşverenIntourist-Sinara
Adres
Proje Tarihi2007 - Sürüyor
Yapım Tarihi2009 - Sürüyor
Arsa Alanı60.000 m2
Kapalı Alan35.000 m2
Proje TipiOtel / Motel
Yapım TürüBetonarme
Açıklama

Lazkiye Doğu Akdeniz'in en önemli yükleme limanlarından biridir ve spor şehri olmasıyla tanınır. Petrol dolum ve boşaltma yapılmadığından denizi temizdir. Akdeniz Olimpiyatlar'ına adaydır. Suriye'nin dışa açılma politikasında turizm teşviklerine öncülük yapmaktadır.

Arsa, Lazkiye'nin kuzeyinde Joul Jammal Koyu'nun tam ortasındadır. Arsanın kuzeyinde mevcut ve yeni yapılacak otel arsaları bulunmaktadır. Güneyindeki burunda ise olimpiyat köyü yer almaktadır. Bu nedenle bu koy, su sporlarının yapılacağı bir koy olacaktır. Arsa 50 dönüm olup, ince ve denize paralel bir konumdadır. Yolun arkasında ise 10 dönüm bir arsa bulunmaktadır. Bu alana birçok öneri hazırlanmasına rağmen (aquapark, lojman, yeme-içme, eğlence, AVM) yatırımcı, bu alanın altyapı ve spor alanlarının yer alacağı bir rezerv saha olarak kalmasına karar vermiştir.

2007 yılında sözleşmesi yapılan projenin ilk 3 ayında, 3 farklı konsept üretilmiş ve bunlar karşılaştırılarak, aralarından tüm odaları denize yönlenen kuleli yay şema seçilmiştir. 6. ayda avan projesi tamamlanmış ve Lazkiye'de Haziran ayında Suriye Turizm Bakanının da katıldığı toplantıda, yetkililere ve basına sunularak onay aşamasına geçilmiştir. Yatırımcı firma, Intourist-Sinara Rusyanın ileri gelen turizm ve sanayi firmalarından oluşan bir konsorsiyumdur. Otel, Arap aile turizm pazarına göre tasarlanacak, Levanten (Doğu Akdeniz kültürü) temalı olacak, aynı zamanda nirengi (Landmark) özelliği taşıyacaktır. Mevcut doğal değerler mümkün olduğunca korunacaktır.

Bu nedenle, ana bina arazinin ağaç olmayan bölgesi üzerinde konuşlandırılmıştır. Kıyı şeridi olmayan bu projede, arsanın çok dar ve geniş bir sahil üzerinde olması projeyi zorlamıştır. Zorunlu olmamasına rağmen mümkün olduğunca kumsal alan korunmaya çalışılmıştır. Aslında, temadan önce arazi verileri ve fonksiyonlar bina kitlesini belirlemiştir. Radyal planlı konik kule, kalabalık Arap ailelerine yönelik suit odalardan oluşur.

Bu projede, kumsalı ve açık alanları önemseyen, ihtiyaç programına uygun alternatifler geliştirilmiş, alanın yarısı villalara ayrılmıştır. Projede Ruslar tarafından seçilen tema, Babil kulesini ve Mezopotam kültürünü çağrıştırdığından, Suriye tarafından önce kabul görmemiş, revize edilerek deniz fenerini ya da bir gözlem burcunu çağrıştıran daha Akdeniz bir simgeye dönüştürülmüştür. özellikle tarihinde şövalyelerin uğrak yeri olan bölge, mimara Akdeniz'de yer alan birçok ada ve sahil kentinin siluetinde yer alan, konik tabanlı silindirik gözlem burçlarını çağrıştırmıştır.

Konik formu özellikle denize yakın olması ve kule stabilitesini arttırmak için muhafaza edilmiştir. Projenin gelişme aşamalarında, kule ve cepheler daha detaylı irdelenecektir. Avan proje Suriye Turizm Bakanı ve Lazkiye yetkililerince beğenilmiştir. Giriş cephesinde Memluk-Selçuk tarzı trefoil(üçlü) tonozlu portal ve genel mekanlarda kullanılan bazı kemerler ile yerel mimari ögeler çağrıştırılmıştır. Bina cephesinde, özellikle alt katlarda ve merdiven kulelerinde, bölgenin mimarisinde egemen olan çift renkli paralel şerit taş kaplama teknikleri kullanılacaktır. Villalarda kullanılan tonozlu çatı odaları da bölgenin mimarisinde yer alan bir unsurdur. İç mimari ve peysajında da yer yer bölgesel imgeler kullanılacaktır. Ancak herşeyden önce, Lazkiye'yi batıya yaklaştıran çağdaş bir yapı kitlesi amaçlanmaktadır ve bu öneri Suriye'de de kabul görmüştür.

Görüntüler
1. Alternatif2. Alternatif
3. Alternatif4. Alternatif4. Alternatif