Projeler
ABCÇDEFGHIİJKLMNOÖPQRSŞTUÜVWXYZ
1920-291930-391940-491950-591960-691970-791980-891990-992000-092010-19
Arkiv > Projeler > Zaman Gazetesi Yönetim Binası Uygulanmış ProjePDF versiyonuFavorilerinize EkleyinRapor EtArkadaşına GönderSayfayı Yazdır
Son güncelleme tarihi : 11/11/2008 11:32
Zaman Gazetesi Yönetim Binası

Cemal Emden, 2006
Künye
Tasarım EkibiKadir Karakoç
Yardımcı MimarAlper Tüzün
Muharrem Çay
Muharrem Akkaya
Zeynel Çakır
Serkan Gudu
Serdar Süleyman
İç Mekan ProjesiAtilla Tokcan
Kamil Gürbüz
Mimarlık Ofis(ler)iZambak Mimarlık Mühendislik İnşaat Sanayi Ticaret AŞ
İşverenFeza Gazetecilik A.Ş.
Adres
Yenibosna
İstanbul
Proje Tarihi2003 - 2004
Yapım Tarihi2004 - 2005
Arsa Alanı16.046 m2
Kapalı Alan18.732 m2
Proje Tipiİdare Binası, İş Merkezi - Ofis
Yapım TürüKarma
Açıklama

Gazete kimliğinin yapıya yansıtılması ve gazeteyi temsil edecek bir yapı tasarlama düşüncesi mimari yaklaşımı belirleyen ana etkendir. Zaman Gazetesi'nin modern ve yenilikçi duruşu yapı mimarisinde karşılığını bulmaktadır. Yapı doğu-batı istikametinde konumlanarak güneye cephe alır. Kuzey cephesi arkada bulunan baskı tesisleriyle tampon bölge oluşturan servis çekirdeklerini barındırır. Güney cephesinde alüminyum güneş kırıcı modülleriyle oluşturulan ikinci yüzey, güneş ışığının doğrudan içeri girişini engelleyerek hem yapının ışık kontrolünü sağlamakta, hem de ışınım yoluyla ısınmayı engelleyerek işletme ekonomisi getirmektedir. Cephede renkli ışık geçirgen camlar kullanılmasıyla camların şeffaf etkisi ile güneş kırıcı yüzeyin oluşturduğu doluluk etkisi kontrast oluşturarak cepheye derinlik katmaktadır.

Binanın ısıtma, soğutma, havalandırma, yangından korunma, aydınlatma, kartlı geçiş, kamera kontrol ve asansör sistemlerinin tümü bilgisayar kontrollüdür. Bina otomasyonu çerçevesinde bu sistemler birbirleriyle haberleşmekte ve etkileşim halinde çalışmaktadır. Bina otomasyonu sayesinde kullanıcı konforu, güvenlik ve işletme ekonomisi sağlanmaktadır.

Yapının tasarım yaklaşımındaki sadelik, iç mekanlarda işlevsel çözümler ve beyaz renk hakimiyetiyle göze çarpar. Binanın ortasında yer alan, eğrisel hatların sınırladığı galeri boşluğu altı kat boyunca devam eder ve şeffaf bir çatı örtüsüyle son bulur. Katlar arasındaki ilişki, galeri içinde yer alan dairesel merdivenle sağlanır.

çalışma katları açık ofis olarak düzenlenmiş ve buna en uygun 7.5 x 7.5 metrelik aks sistemi tercih edilmiştir. Bu katlarda bölücü olarak dolaplar kullanılarak üç cephe boyunca yönetici hacimleri ve iç kısımlarda çalışma grupları oluşturulmuştur. Yönetici masa grupları, iş istasyonları ve toplantı masaları modüler mobilya sistemleriyle çözülmüştür. Zeminlerde porselen kaplanmış yükseltilmiş döşeme kullanılarak tesisatın döşeme altından dağıtımı yapılmaktadır. Tümü modüler olarak seçilen; bina aks sistemi, mobilya sistemleri, ve yükseltilmiş döşeme sistemi sayesinde Zaman Gazetesi'nin dinamik yapısının gereği olan esnek çözüm imkanları sağlanmaktadır.

üst katlar idari ve sosyal alanlara ayrılmıştır. Giriş katında sergi holü, kafeterya ve toplantı odaları vardır. Bahçe katında 120 kişilik seminer salonu, toplantı odası, 300 kişilik yemek salonu, havuzla çevrili 400m2'lik dış terasa açılan çok amaçlı salon, fitness merkezleri yer almaktadır.

Hakkındaki YazılarGazetenin Mimari Yüzü (XXI, 04/2006)
Görüntüler
Zemin Kat Planı
Vaziyet PlanıKesitSistem Detayı
Sistem DetayıKesit PerspektifKesit Perspektif
Kesit Perspektif