Projeler
ABCÇDEFGHIİJKLMNOÖPQRSŞTUÜVWXYZ
1920-291930-391940-491950-591960-691970-791980-891990-992000-092010-19
Arkiv > Projeler > MAN Showroom Oran-Cezayir Uygulanmış ProjeEngelli Erişimine Uygun TasarlanmıştırPDF versiyonuFavorilerinize EkleyinRapor EtArkadaşına GönderSayfayı Yazdır
Son güncelleme tarihi : 17/02/2012 11:40
MAN Showroom Oran-Cezayir
Künye
Tasarım EkibiSeda Bildik Erdoğmuş
Selçuk Erdoğmuş
Yardımcı MimarKamil Bora Yorulmaz
Emel Noyın
Gizem Kaya
Mekanik ProjesiEGMM
Elektrik ProjesiEGMM
Statik ProjesiRamdane Dichou
Peyzaj ProjesiMTCI
Tesisat ProjesiEGMM
İç Mekan ProjesiProje Design Mimarlık Ltd.Şti.
Mimarlık Ofis(ler)iProje Design Mimarlık Ltd.Şti.
İşverenMAGRHEB Kamyon Şirketi SPA
Adres
Proje Tarihi2005 - 2007
Yapım Tarihi2007 - 2011
Arsa Alanı5.544 m2
Kapalı Alan9.664 m2
Proje Tipiİdare Binası, Mağaza
Yapım TürüÇelik
Açıklama
Proje alanı, Oran kentinin havaalanı çıkışında ana giriş güzergâhında yer alır. Kent yonetimi tarafından otomobil showroom binalarını tek bir noktada toplama kararı sonucu oluşturulan alanda tasarım kriterleri valilik tarafından önceden belirlenmiş olması malzeme seçiminden uygulama tekniklerine kadar pek çok süreci etkiledi.

Kent yönetimi tarafından hazırlanan şartnamede arazinin hava alanına yakın olması nedeniyle yükseklik kısıtlaması vardı. Bu nedenle alçak ve uzun bir kütle içerisine yerleşmek zorunluluğu doğdu. Böylesi bir kütlenin nasıl daha dinamik tasarlanabileceği sorusu da beraberinde doğmuş oldu. Ön cephe asimetrik hareketlendirildi. Bu hareketlendirme binanın işlevini dış kabuğa yansıtacak biçimde gerçekleştirildi. Örneğin şeffaf yüzeyler teşhir salonlarını, pazarlama satış alanlarını, kapalı yüzeyler ise servis elemanlarını, tamirhaneleri işaret etmektedir.

Man bir Alman firması olduğu için projeler Almanya’dan onaylandıktan sonra uygulamaya geçildi. Firmanın bannerları, tabelaları Almanya’dan gönderildi.

Oran’ın deprem bölgesinde yer alması nedeniyle yapı çelik sistemde inşa edildi. Yağmur debisi yüksek olduğundan yağmur iniş elemanlarında Geberit sifonik sistem kullanıldı. Ülkenin güneyinde oluşan çöl fırtınaları yoğun rüzgârlarla bölgeye taşınarak cephe kaplamalarını etkilediği için yıkanabilir kompozit ve cam kaplama malzemesi seçildi. Çelik karkas, mekanik ve elektrik yerel firmalarla çözüldü. Bakım atölyesinin tasarımı Man firması teknik ofisiyle koordinasyon içinde yapıldı. Cezayir’in genel yüksek güvenlik ihtiyacı nedeniyle 2,5m’lik betonarme güvenlik duvarı ve parmaklıklar yapıyı çevreledi.
Görüntüler