Projeler
ABCÇDEFGHIİJKLMNOÖPQRSŞTUÜVWXYZ
1920-291930-391940-491950-591960-691970-791980-891990-992000-092010-19
Arkiv > Projeler > Cezayir Man Showroom, Maghreb Truck Genel Merkez Uygulanmış ProjeEngelli Erişimine Uygun TasarlanmıştırPDF versiyonuFavorilerinize EkleyinRapor EtArkadaşına GönderSayfayı Yazdır
Son güncelleme tarihi : 17/02/2012 11:29
Cezayir Man Showroom, Maghreb Truck Genel Merkez
Künye
Tasarım EkibiSeda Bildik Erdoğmuş
Selçuk Erdoğmuş
Yardımcı MimarKamil Bora Yorulmaz
Emel Noyın
Gizem Kaya
Mekanik ProjesiEGIM
Elektrik ProjesiEGMM
Statik ProjesiRamdane Dichou
Peyzaj ProjesiProje Design Mimarlık Ltd.Şti.
Tesisat ProjesiEGMM
İç Mekan ProjesiProje Design Mimarlık Ltd.Şti.
Mimarlık Ofis(ler)iProje Design Mimarlık Ltd.Şti.
İşverenMAGRHEB Kamyon Şirketi SPA
Adres
Alger
Cezayir
Proje Tarihi2005 - 2007
Yapım Tarihi2007 - 2011
Arsa Alanı10.401 m2
Kapalı Alan6.008 m2
Proje TipiMağaza, İdare Binası
Yapım TürüKarma
Açıklama
MTC’nin Oran’daki şubesinden sonra başlanan Man Showroom ve MTC Genel Müdürlük Alger projesi, proje alanının yerleşim biriminden uzak bir alanda olması nedeni ile Oran’dan daha özgür tasarım imkânlarıyla doğdu. Alger kentinin ana girişinde, ana karayolu ile bağlı bir alanda MTC Şirketi’nin aynı zamanda genel merkezini de içerecek şekilde planlandı.

Yapı, showroom, satış, pazarlama, bakım, onarım birimlerinden oluşturuldu. Genel merkez ve idari ofisler, ana yapı ile birleşik ama daha yüksek olduğundan ayrışabilen bir kütle olarak tasarlandı.

Man bir Alman firması olduğu için projeler Almanya’dan onaylandıktan sonra uygulamaya geçildi. Firmanın bannerları, tabelaları Almanya’dan gönderildi.
Yapının konumu ve işlevi nedeniyle ön cephede geniş bir saçak tasarlandı. Saçak Man’ın kurumsal rengi sarı renkli uygulandı.

Yapı sistemi daha önce başlanan Man Oran şubesiyle eş değer olması için çelik tasarlandı. Yağmur debisi yüksek olduğundan yağmur iniş elemanlarında Geberit sifonik sistem ürünleri kullanıldı böylece çatıdan yağmur iniş borularının çapları azaltılarak, sıfır eğimli cephe kaplaması arkasına gizlenebildi. Ülkenin güneyinde oluşan çöl fırtınaları yoğun rüzgârlarla bölgeye taşınarak cephe kaplamalarını etkilediği için yıkanabilir kompozit ve cam cephe kaplama malzemesi seçildi. Cezayir’in genel yüksek güvenlik ihtiyacı nedeniyle 2,5m’lik betonarme güvenlik duvarı ve parmaklıklar yapıyı çevreledi.

Çelik imalat, mekanik ve elektrik yerel firmalarla çözüldü. Cephe giydirme sistemi Türk firması ARTE tarafından gerçekleştirildi. Bakım atölyesinin tasarımında Man merkez ofisin teknik ofisiyle paralel çalışıldı. Binada geri dönüşüm olanakları sağlandı. Güney batı cephesinde güneş panelleri kullanıldı. Projede kullanılan tüm reklam panolarının enerji ihtiyacı bu sistemle karşılandı. Enerji tasarruflu aydınlatma elemanları tercih edildi. Yapı Cezayir’in gece aydınlatmalı ilk binalarından biri olma özelliğini de taşıyor.
Görüntüler