Projeler
ABCÇDEFGHIİJKLMNOÖPQRSŞTUÜVWXYZ
1920-291930-391940-491950-591960-691970-791980-891990-992000-092010-19
Arkiv > Projeler > Erdoğmuş Evi Restorasyonu ProjePDF versiyonuFavorilerinize EkleyinRapor EtArkadaşına GönderSayfayı Yazdır
Son güncelleme tarihi : 23/06/2008 11:59
Erdoğmuş Evi Restorasyonu
Künye
Tasarım EkibiSeda Bildik Erdoğmuş
Selçuk Erdoğmuş
Mimarlık Ofis(ler)iProje Design Mimarlık Ltd.Şti.
İşverenSelçuk Erdoğmuş
Adres
Rıfkı Efendi-Hasibe Hanım Sk.
Beyoğlu
İstanbul
Proje Tarihi2006 - 2006
Yapım TarihiSürüyor
Kapalı Alan240 m2
Proje TipiKoruma / Onarım
Yapım TürüBetonarme
Açıklama
İstanbul ili, Beyoğlu ilçesi, Kılıçali Mah., Rıfkı Efendi-Hasibe Hanım Sk- Akarsu yokuşunda yer alan 137 pafta, 55 ada, 1 parseldeki ahşap yapının restorasyon projeleri; 26.04.2004 tarihli- 16047 nolu karar doğrultusunda yeniden düzenlenmiştir.
İki bağımsız bölümden meydana gelmektedir. Bağımsız olarak iki bölümün girişleri geçmişte olduğu gibi; Rıfkı Efendi sok. sağlanmaktadır. Restorasyon projesinde, 1 numaralı bağımsız bölümün girişi; restitüsyon projesinde konum ve boyutlarla yer almaktadır.
Bodrum kattaki 1 nolu bağımsız bölüm, restitüsyon projesindeki bölüntü sistemine göre biçimlendirilmiş, günümüzde gerekli olan teknik ve mekansal konfor koşulları eklemlenmiştir. Banyo ve mutfak imar yönetmelikleri doğrultusunda, hava bacası yoluyla havalandırılmaktadır. Bu nedenle; mekanda hava bacasının, mekansal düzenlemeyi bozmayacak biçimde yer alması sağlanmıştır. Toprakaltı bölümde depo vardır.
Zemin Kat ( 2.80 kotu ) Planında ise; günümüz yasaları çerçevesinde, mevcut merdivenlerin kamusal alandan, yapıya ulaşım sağlaması nedeniyle; restitüsyon projesinde ana giriş olan kapının, imar kanunları doğrultusunda kullanılamayacağını görmekteyiz. Belediye ile yapılan görüşmeler sonucu ; parsel sınırları içerisinde kalan, kamulaştırılamayacak olan alan içerisinden yapıya sokaktan bağlantı sağlanmış ve restitüsyon projesinde görülen tali giriş kullanılmıştır.
Restitüsyon projesinde ana giriş olan kapı fonksiyonel olarak kullanılamadığı için iptal edilmiştir. Cephe; oranlarına uygun olarak yeniden düzenlenmiş bu doğrultuda iki pencere yerleştirilmiştir.
Zemin kat kotunda, bu nedenle iç mekan kurgusunda giriş hollerinin konumları farklılaşmıştır.
Restitüsyon projesinde belirlenen, ana merdiven bölümü korunmuş, kullanıcıların tek bir aile olması nedeniyle, 2. bölümde yer alan merdiven iptal edilmiştir.
Günümüz kullanımları göz önüne alınarak, Oda2 ye özel banyo alanı oluşturulmuştur. Restitüsyon projesinde varolan ıslak hacim alanları günümüz koşullarına göre düzenlenmiştir.
Birinci kat konutun yaşam alanı olarak tasarlanmış; bu nedenle, salon mutfak ve oturma bölümü olarak düzenlenmiştir. Düzenleme yapılırken, merdiven ve ıslak hacim alanlarınının değişmemesine özen gösterilmiştir.
Birinci katın Hasibe hanım sokağından olan girişi, kamusal alanda yer aldığı için kullanılamamaktadır. Bu nedenle cephe yeniden düzenlenerek değiştirilmiş kapının yerine pencereler yerleştirilmiştir.
Konutun; iki bölümlü olma özelliği plan şemasında belirgindir. Tek bir ailenin kullanımına yönelik olması nedeniyle, ikinci bölümde yer alan merdiven bu katta da iptal edilmiştir.
Geçmişteki mutfak alanlarının; günümüz fonksiyonlarını karşılamaması nedeniyle, konutta önemli bir bölüm mutfak alanının oluşturulmasına ayrılmıştır.
İkinci kat planında; restitüsyon projesindeki merdiven iptal edildiği için, mekan tek bölüm olarak kullanılmaktadır.
Yapı; betonarme yüzer temel üzerine çelik karkas olarak inşa edılmıstır.
Kat planlarının oluşumunda, mevcut duvar bölüntülerine uyularak; günümüz fonksiyonlarına göre biçimlendirilmesine çalışılmıştır.
Yapının dış duvarları; çelik konstrüksiyon üzeri, plaka yonga levha (osb) üzeri ahşap kaplamadır. Duvarlar iç mekanda; yangın yönetmeliklerine de uygun olarak taş yünü üzeri alçı levha kaplanmıştır.
Görüntüler
PerspektifPerspektifPerspektif
Perspektifİç Mekan Perspekti...İç Mekan Perspekti...
İç Mekan Perspekti...İç Mekan Perspekti...İç Mekan Perspekti...
İnşaat-1İnşaat-2İnşaat-3
İnşaat-4İnşaat-5İnşaat-6
Rölöve-1Rölöve-2Rölöve-3