Projeler
ABCÇDEFGHIİJKLMNOÖPQRSŞTUÜVWXYZ
1920-291930-391940-491950-591960-691970-791980-891990-992000-092010-19
Arkiv > Projeler > IFRI Yönetim Binası ProjeEngelli Erişimine Uygun TasarlanmıştırPDF versiyonuFavorilerinize EkleyinRapor EtArkadaşına GönderSayfayı Yazdır
Son güncelleme tarihi : 10/02/2012 16:36
IFRI Yönetim Binası
Künye
Tasarım EkibiSeda Bildik Erdoğmuş
Selçuk Erdoğmuş
Yardımcı MimarCan Günay
Serpil Tuna Yurtyapan
Kamil Bora Yorulmaz
Emel Noyın
Mekanik ProjesiSinan Yalçın
Elektrik ProjesiÖzgür Şen
Peyzaj ProjesiProje Design Mimarlık Ltd.Şti.
Tesisat ProjesiSinan Yalçın
İç Mekan ProjesiProje Design Mimarlık Ltd.Şti.
Mimarlık Ofis(ler)iProje Design Mimarlık Ltd.Şti.
İşverenIFRI
Adres
Bejaia
Cezayir
Proje Tarihi2006 - 2006
Yapım TarihiSürüyor
Kapalı Alan7.800 m2
Proje Tipiİş Merkezi - Ofis
Yapım TürüBetonarme
Açıklama
Suyun aniden mekânlaştığını ve içinde bir miktar hava gizlediğini düşünebilseydik bunun bir küp içindeki hava kabarcığı biçiminde olacağını kolayca görebilirdik. Buz kütlesinin içindeki hava kabarcığı bu ani mekânlaşmaya karşı bir direnişi de temsil edebilirdi. Zamana karşı rüzgâr… Cezayir’de İfri köyündeki doğal kaynak sularını işleyen firma için tasarlanacak yönetim birimleri bunun tam tersi bir fikre doğdu. Boşluğun içindeki su damlası… Rüzgârın içindeki zaman…

İfri Fabrika ve Yönetim Yapı Birimleri, Cezayir, Bejaia İghzer Amokrane Bölgesi, İfri köyünde konumlanır. İfri, doğal ve mineral su, gazlı, gazsız içecek üreten ve bünyesinde fabrika işçileri ile birlikte 780 kişinin istihdam edildiği yerel bir firmadır. 2006 yılında Cezayir’de açılan uluslararası yarışma daveti üzerine geliştirilen proje birincilik ödülünü kazanmıştır. Projenin hayata geçirilmesi için ise dört yıl gibi bir sürenin ardından 2010 yılında ilk adım atılmıştır.

Afrika’nın kuzey ikliminde, çöle sırtını dönen, dağlık ve yeşili bol bir coğrafyada, su kaynağına yakın konumlanan proje, rüzgârı ve yağmuru ani ve uzun süreli ama düzenli almayan fiziki koşullara göre, 11.1262 m2 kapalı ve 9.964m2 açık alan olarak planlandı.

İki büyük ana kütle ve iki küçük kütleden oluşan yapılar biriminin tek eğrisel öğesi yönetim yapısının avlusuna yerleşen ayaklarla havaya kaldırılmış su damlası biçimindeki toplantı mekânıdır. Havanın hapsolduğu avludaki “su damlası” zamanı imgelemektedir aslında. Çekirdeğinde bu akışkanlığın simgesini taşıyan yönetim binası, çeperlerine doğru Cezayir’e özgü yüksek güvenlikli rasyonel işlev dağılımına göre dilimlenmiş, 90 derece köşeli hacimlerden oluşmaktadır. Su ve hava ilişkisi böyle iken toprak ve ateş öğeleri ise cephe tasarımının çıkış düşüncesi haline gelir.

Mevcut fabrika binasına yakın konumlanan yönetim birimlerine müşteri giriş çıkışları ana arterden, personel giriş çıkışlarını ise yan yoldan sağlanmıştır. Yönetim birimi bodrum dâhil beş katlıdır; kapalı otopark, showroom, çalışma ofisleri, toplantı işlevlerini karşılar. Cezayir’de yeterince otel bulunmaması planlamaya konaklama ihtiyacı getirmiş ve bu nedenle çatı katında iki misafir odası ile beraber restoran ve bar da yer almaktadır. Bu mekânlar çatılarda bağımsız konumlanırken teraslarla desteklenir.

Yemekhane birimi iki katlıdır; personel giriş-çıkış, işçi ve personel yeme, içme, dinlenme, mescit alanlarını içerir. Zemin katta fabrika işçilerinin kullanabileceği yemek bölümü bulunurken, 1.katta idari personel çalışanlarına hizmet eden yemek bölümü yer almaktadır. Bunun yanında yapı grubu içersinde güvenlik birimi, işçi, idari personel ve aileleri için revir yer almaktadır. Yönetim ve yemekhane birimleri idari binaya köprülerle bağlıdır.

Sirkülasyonlar, yapı içlerinde bulunan galeriden beslenirken, yöneticilerin kullandığı binaya takılan ayrı dolaşım alanları bulunmaktadır. Bu alanlar içersinde servis-asansör-yangın merdivenleri ve ıslak hacimler çözümlenmiştir.

3 şifte varan yoğun çalışma temposuna olumlu bir etki kazandırmak adına; dış kabuklar ve örtüler oluşturulurken ışığın içeri en yüksek miktarda alınması amaçlanmıştır.
Görüntüler