Projeler
ABCÇDEFGHIİJKLMNOÖPQRSŞTUÜVWXYZ
1920-291930-391940-491950-591960-691970-791980-891990-992000-092010-19
Arkiv > Projeler > Bağcılar Alışveriş Merkezi ProjePDF versiyonuFavorilerinize EkleyinRapor EtArkadaşına GönderSayfayı Yazdır
Son güncelleme tarihi : 08/11/2010 17:56
Bağcılar Alışveriş Merkezi
Künye
Tasarım EkibiCafer Bozkurt
Hasan Çalışlar
Kerem Erginoğlu
Cem İlhan
Tülin Hadi
Yardımcı MimarMustafa Suphi Yılmaz
Armağan Ekiz
Mimarlık Ofis(ler)iErginoğlu & Çalışlar Mimarlık Ltd.
Tülin Hadi-Cem İlhan Mimarlık
Cafer Bozkurt Mimarlık Ltd. Şirketi
İşverenEdip İplik
Adres
Proje Tarihi2006
Yapım TarihiSürüyor
Arsa Alanı50.500 m2
Kapalı Alan175.000 m2
Proje TipiAlışveriş Merkezi / Çarşı, Konut Sitesi / Grubu
Yapım TürüBilinmiyor
Açıklama

Bağcılar Alışveriş Merkezi tasarımında projenin yeraldığı arsanın özel konumu ve yüklü ihtiyaç programı önemli rol oynamış, araç trafiği de en belirleyici unsur olarak öne çıkmıştır.

Arsadaki eğimden faydalanılarak Batı ve Doğu cephelerinde, alt ve üst olmak üzere, iki giriş oluşturulmuştur. Doğu’da yer alan ana üst giriş, Mağazalar Kitlesi’ne, Batı’da yer alan alt giriş ise Yapı ve Hipermarket bölümlerine açılmaktadır. Ayrıca Doğu’daki geniş meydan ana yaya bağlantısını, Batı’daki diğer alt girişler de otopark ve servis bağlantılarını sağlamaktadırlar.

Üstü şeffaf örtülü, geniş orta mekan, iki giriş arasında projeyi boylu boyunca kateden bir görsel bağlantı ve bütünlük sağlamaktadır. Tüm mağazalar girişten itibaren rahatlıkla algılanabilecek şekilde bu boşluğun etrafında düzenlenmiştir. Boşluğun merkezinde, farklı geometrisi ve rengi ile hemen dikkat çeken eliptik odak yer almaktadır. Bu kitle içinde restoran, mağaza ve I-Max mekanları bulunmaktadır.

AVM Binası, Doğu’daki Giriş Meydanı’ndan başlayarak yükselen ve konut bloklarında sonlanan bir kitle plastiğine sahiptir. Konut Blokları sırtını kuzeye, karnını güneye verecek şekilde konumlandırılmıştır. Girişleri Doğu’daki meydana açılmaktadır. Mağaza ve Konut Blokları sosyal bir çevre yaratacak şekilde birbirlerine yakın planlanmıştır. Arada oluşturulan iç bahçenin, bir ara mekan olarak, buradaki yaşantıya hizmet vermesi düşünülmüştür. Buna karşın Yapı ve Hipermarket Batı’daki kendi müstakil girişleri ile ayrılmışlardır. Ancak istenildiğinde Konut Blokları’nda yaşayanların tüm AVM olanaklarından kolaylıkla faydalanması mümkündür.

Bu şekilde yoğun fonksiyonların iç içe geçtiği projede işlevsel çözümler ve zengin mekanlar oluşturulmaya çalışılmıştır.

Görüntüler