Projeler
ABCÇDEFGHIİJKLMNOÖPQRSŞTUÜVWXYZ
1920-291930-391940-491950-591960-691970-791980-891990-992000-092010-19
Arkiv > Projeler > ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü, Kampus Yönetim Binası, Kütüphane, Bilgi İşlem Merkezi Mimari Yarışma Projesi - 2. Ödül Yarışma ProjesiPDF versiyonuFavorilerinize EkleyinRapor EtArkadaşına GönderSayfayı Yazdır
Son güncelleme tarihi : 21/08/2008 15:05
ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü, Kampus Yönetim Binası, Kütüphane, Bilgi İşlem Merkezi Mimari Yarışma Projesi - 2. Ödül
Künye
Tasarım EkibiHaydar Karabey
Banu Karabey
Sait Ali Köknar
Hayriye Sözen
Erbuğ Bengüler
Ahmet Önder
İşverenBilinmiyor
Adres
Proje Tarihi2003 - 2003
Yapım TarihiSürüyor
Proje TipiKütüphane, Diğer Eğitim Yapıları
Yapım TürüBilinmiyor
Proje YöneticisiBilinmiyor Unknown
Açıklama

Yarışma yoluyla elde edilmesi düşünülen “yönetim binası, kütüphane ve bilgi işlem merkezi”nin yer aldığı ODTü Kuzey Kıbrıs Kampüsü Master Planı, bizlere genel yerleşim dokusu ve bazı ayrıntıları açısından biraz “tatil köyümsü” gözüktü. Kendi içimizde, eleştirdiğimiz bu yaklaşıma projemiz aracılığıyla karşıt ama sağlam bir alternatif üretmeyi düşündük.

Bu nedenle tasarımımızda, ileride bu kampüse yaraşır bir ana çizgi ve belirleyici bir mimari dil oluşturmak üzere farklı kavramlar ve yaklaşımlar aradık. Olabildiğince duru bir mimari tavrı bütünden ayrıntıya kadar deyim yerindeyse “manifester” bir duruşla koruduk.

Proje çözümümüzü bu arayış üzerine kurguladık. Teslim edilen paftalar üzerinde yalnızca birer sözcük olarak yer alan ve tasarım sürecinde üretilen kavramlar şunlar:

Sakin, duru, yalın, düz, net, yön belirleyici, sınır, simge, çerçeve yapı, katılımcı, esnek, modüler kurgu, ekonomik yapı sistemi, yatay algı, sök-tak, buluşma, meydan, avlu, arkad, seçenekli sosyalleşme, dıştan erişim, rampa, farklı kotlardan erişim, sokak, omurga, farklı üç mekan, tek-geçirgen yapı algısı, iç boşluklar, havalanma, derinlemesine algı, çatı ışığı, iki katmanlı cephe, gölge, serin, enformel, hiyerarşik olmayan yönetim, gelişebilen bir sosyal mekan olarak kütüphane, balkon, teras, kuzey bahçeleri, rüzgar yönlendirici duvar, afiş, graffiti, kampüs cephesi, iletişim, interaktif, selvi-cypress-cyprus, palmiye aksı, kuzey ışığı, saçak, yangın kaçış terasları, yatay tesisat taşıyan çift dış duvar, tesisat katı, gölgeli soğuk çatı, güneş kollektörleri, rüzgar enerjisi, yağmur suyu, ölçülü su kullanımı…

Bu arada, yarışmayı kazanıp uygulanan Cem İlhan-Tülin Hadi projesini niteliği nedeniyle kutlamak isterim.

Haydar Karabey

 

Hakkındaki YazılarMimari Proje Yarışması: ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu, Kampus Yönetim Binası, Kütüphane, Bilgi İşlem Merkezi (Mimarlık, 07/2003)
ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu, Kampus Yönetim Binası, Kütüphane, Bilgi İşlem Merkezi Yarışma Projesi (2.Ödül) (Portfolyo, 05/2003)
YarışmaODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü, Kampus Yönetim Binası, Kütüphane, Bilgi İşlem Merkezi Mimari Proje Yarışması
Görüntüler