Projeler
ABCÇDEFGHIİJKLMNOÖPQRSŞTUÜVWXYZ
1920-291930-391940-491950-591960-691970-791980-891990-992000-092010-19
Arkiv > Projeler > İstanbul Pendik Belediyesi Hizmet Binası Mimari Yarışma Projesi 1. Ödül Yarışma ProjesiPDF versiyonuFavorilerinize EkleyinRapor EtArkadaşına GönderSayfayı Yazdır
Son güncelleme tarihi : 21/08/2008 10:25
İstanbul Pendik Belediyesi Hizmet Binası Mimari Yarışma Projesi 1. Ödül
Künye
Tasarım EkibiDeniz Dokgöz
Ferhat Hacıalibeyoğlu
Orhan Ersan
İşverenPendik Belediyesi
Adres
Pendik
İstanbul
Proje Tarihi2005 - 2005
Yapım TarihiSürüyor
Proje TipiBelediye Binası
Yapım TürüBilinmiyor
Proje YöneticisiBilinmiyor Unknown
Açıklama

Belediyeler kent ölçeğinde planlama ve karar verme yetkisine sahip, yönetimi demokratik olarak şeçilen kurumlardır. Bu anlamda bir belediye yapısının kendisi ve oluşturduğu çevrenin örnek bir düzenleme ve kaliteli bir mekanlaşmaya sahip olması gerektiği düşünüldü. Tasarım ana kararları bu kaliteyi oluşturmak ve belediyenin gelecek vizyonuna katkıda bulunmak amaçlanarak verildi.

Açık - Kapalı, Yarı Açık, Kentsel Park, Yapı, Avlu

Düzenlemeye açılan alanın tamamı açık ve kapalı alanlar olarak tasarıma katılmıştır. Kavşağa yakın bölge yoğun olarak ağaçlandırılmış, kentsel park alanına perdeleme yapması düşünüldü. Mevcut dere revize edilerek düzenlemeye su öğesi olarak dahil edilmiştir. Belediye hizmet binası ile dere ve ağaçlık alan arasında kalan bölüm yayalaştırılmış ve sadece belediye hizmet binasına giriş meydanı olarak değil aynı zamanda kentliye yönelik etkinliklerle güçlendirilecek potansiyele sahip, kent imgesini yaratacak bir sosyalleşme alanı, kentsel park olarak tasarlandı. Bu açık alan zeminde yeşil, su öğeleriyle zenginleştirilmiş olarak devam eder, belediye hizmet binası algılanmaya başladığında teraslar, amfi, su öğeleri yardımıyla -4,00 kotundaki avluya ulaştırdı.

Göçertilmiş avlu kentsel park alanının belediye hizmet binasıyla buluştuğu alandı. Küçük amfi-tiyatro burada düzenlenmiş, hizmet binasının üst kotlardaki büro mekanlarından ayrılan yemek salonu, öneri ticaret birimleri avlu kotunda oluşturuldu. Avluya gölge sağlayan yapı hizmet binasına halkın katılımını sağlayacak işlevleri (kütüphane, kafeterya, meclis salonu) barındırdı. Ayrıca bu kottan hizmet binası ana girişlerine düşeyde bağlanan girişler verildi. Avlu hizmet binası çalışanlarına daha yaşanılır bir çalışma ortamı sunulması amaçlandı.

Kentsel park alanından devam eden platformlar avlu üzerinde köprüleşerek hizmet binası ana girişine ve meclis salonununun girişine ulaştırmaktı. Yapı avlu üzerini örten belediye meclis salonu, kütüphane ve yemek salonunu saran, galerilerle zenginleştirilmiş açık ve kapalı çalışma birimlerinden oluştu. Ana ofis kitlesiyle sosyal mekanları ve meclis salonunun barındıran kitlenin bağlantısı başkanlık bölümündeki köprülerle (meclis salonunun fuayesine) sağlanmıştı. Avlu kotunda ticaret bimleriyle zenginleşen bu geçiş bir iç sokak havasında tasarlandı.

Yarışmaİstanbul Pendik Belediyesi Hizmet Binası Mimari Proje Yarışması
Görüntüler
3-Boyutlu Modelleme3-Boyutlu Modelleme3-Boyutlu Modelleme
3-Boyutlu Modelleme3-Boyutlu Modelleme3-Boyutlu Modelleme
İmar PlanıVaziyet Planı-04.00 Kotu Planı
0.00 Kotu Planı+04.00 Kotu Planı+08.00 Kotu Planı
1-1 Kesiti2-2 Kesiti3-3 Kesiti
Batı GörünüşüDoğu GörünüşüKuzey Güney Görün...
PaftaPaftaPafta
Pafta