Projeler
ABCÇDEFGHIİJKLMNOÖPQRSŞTUÜVWXYZ
1920-291930-391940-491950-591960-691970-791980-891990-992000-092010-19
Arkiv > Projeler > ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü Eğitim Blokları ve Laboratuvar Yapıları Uygulanmış ProjePDF versiyonuFavorilerinize EkleyinRapor EtArkadaşına GönderSayfayı Yazdır
Son güncelleme tarihi : 23/06/2008 11:59
ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü Eğitim Blokları ve Laboratuvar Yapıları
Künye
Tasarım EkibiHilmi Güner
Hüseyin Bütüner
Yardımcı MimarSüha Özcan Afacan
Meltem Mimarsinanoğlu
Gülbahar Bahadır
Kevser Çakan
Dilşad Öykü Taş
Mimarlık Ofis(ler)iARTI Tasarım Uygulama Ltd Şti.
İşverenODTÜ Rektörlüğü
Adres
Proje Tarihi2004 - 2004
Yapım Tarihi2004 - 2006
Proje TipiYüksek Öğretim Yapısı, Üniversite Kampüsü
Yapım TürüBetonarme
Açıklama
ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu Eğitim ve Laboratuvar Blokları Güzelyurt'ta yeralmaktadır.

Fakültelerin, kendi içlerine kapalı, kendi kendine yeterli olduğu bir eğitim ortamı yerine, fiziksel kurgusu ve mekansal organizasyonu ile, akademik dayanışma ve işbirliğini kolaylaştıran kompakt bir yapılaşma tercih edilmiştir.
Kampus master planında akademik yapılar için öngörülen hasır doku bu düşünceyi gerçekleştirmeyi kolaylaştırmıştır.

Eğitim bloklarının yer aldığı bölge , özellikle arazi eğiminin fazla olması nedeniyle büyüme olanaklarını zorlaştırmaktadır. Ancak hasır sisteminin doğal yapısı ve strüktür sistemininin sadeliği ; mekansal değişiklik ihtiyaçlarına cevap verir.

Mevcut topoğrafyada, bir bloğun yerleştiği alanda her iki yönde de eğim mevcuttur. Arazinin zemin yapısını da dikkate alarak fazla kazı gerektirmeyen ; araziye kademeli oturan bir kurgu benimsenmiştir. Araziye uyumlu yapılaşma hem dış mekanda hem de yapı içlerinde oldukça zengin, dinamik kesitler, iç mekan kalitesi sunar.

Hasır dokular fiziki organizasyonlar olarak hem kompakt yapılaşmayı hem de maksimum esnekliği (büyüme-küçülme; aktarma; uyarlama) sağlamaktadır. Bu proje özelinde geliştirilen "Yönlendirilmiş hasır dokular" ise, hasır dokularda ortaya çıkan yön belirsizliği ve kargaşayı çözmeye yönelik bir sistemdir. Ayrıca iklim ve topografyaya uyum için de yönlendirilmiş hasır doku sistemi ile ideal çözümler sağlar, Akdeniz iklimine uygun; avlulu, her zaman aranacak olan gölge alanlar oluşturur. Bu doğrultuda, dış mekanlarda; taşıyacakları trafik dikkate alınarak dar yollar ve küçük avlular/ meydanlar tercih edilmiştir.

Yapıların işlevsel programları doğrultusunda ideal formlarının oluşturulması ve ideal formlu yapıların farklı açı, yön, kademeye oturtulmasıyla meydana gelecek zengin dış mekan kaliteleri, perspektifler bu yaklaşımın ürünüdür.
Genel anlamda "U" şema olarak tanımlayabileceğimiz yapıların alle üzerindeki kenarı alle'nin mekansal sürekliliğini, tanımını güçlendirir.
Bu mekan daha çok sosyal bir alan olarak ; giriş, ana merdiven, kantin , idari ofis, fakülte veya bölüm holü gibi işlevleri barındırır. Alle'ye dik derslik ve öğretim görevlileri ofis blokları hem ana avluyu tanımlar hem de sakin, içe dönük bir ortamda yer alırlar.

Yapılarda; özellikle derslik bloğunda doğal hava akımını sağlayacak hava bacaları tasarlanmış, mekanik havalandırma ve soğutma ihtiyacını en aza indirilebilmek hedeflenmiştir. Yapıların tüm açıklıkları için tasarlanan güneş kırıcı sistemler fonksiyonel özelliklerinin yanında mimari ve cephe dilinin önemli unsurları olmuşlardır.
Görüntüler