Projeler
ABCÇDEFGHIİJKLMNOÖPQRSŞTUÜVWXYZ
1920-291930-391940-491950-591960-691970-791980-891990-992000-092010-19
Arkiv > Projeler > Balıkesir Çamlık Kentsel ve Mimari Tasarım Ulusal Yarışma Projesi 1. Ödül Yarışma ProjesiPDF versiyonuFavorilerinize EkleyinRapor EtArkadaşına GönderSayfayı Yazdır
Son güncelleme tarihi : 03/02/2010 14:54
Balıkesir Çamlık Kentsel ve Mimari Tasarım Ulusal Yarışma Projesi 1. Ödül
Künye
Tasarım EkibiElif Çelik
Ceren Hancıoğlu
Esra Doğan
İpek Yürekli
Deniz Aslan
Arda İnceoğlu
Yardımcı Mimarİlker Aksoy
Peyzaj ProjesiCeyda Özbilen
İşverenBalıkesir Belediyesi
Adres
Proje Tarihi2006 - 2006
Yapım TarihiSürüyor
Proje TipiPark, Peyzaj, Kentsel Tasarım, Diğer Spor Yapıları, Spor Salonu, Kapalı Yüzme Havuzu, Açık Spor Alanları, Diğer Rekreasyon Yapıları, Müze, Kütüphane, Kültür Merkezi
Yapım TürüBilinmiyor
Proje YöneticisiBilinmiyor Unknown
Açıklama
Balıkesir'in yeni kentsel odağı olacak olan Çamlık Tepesi coğrafi özelliklerinden dolayı kentin nefes almasını sağlayan, kentlinin kültürel etkileşim ve rekreasyonel açısından da yeni bir bilinçle kullanacağı bir çekim alanı olarak tasarlanmıştır.

Kent içinde yeni yaratılacak olan kent içi yeşil kuşakları ve iç bahçeleri ile kente yeniden kazandırılacak olan yeşil omurga özellikle yeniden yeşil alan olarak değerlendirilecek olan kuzey yamaçlarının katılımı ile kişi başına düşen yeşil alan oranını yükseltecek ve kentsel kullanım kalitesini arttıracaktır.

Çamlık Tepesi'nin zirvesini oluşturan Atatürk anıtı platosu bir tür panayır çayırı olarak alanın en hakim ve en serbest kullanımlı parçasıdır.

Çamlık Tepesi yamaçları ile birlikte kavramsal bir organizma olarak yeniden değerlendirilmiş, özellikle mevcut yeşil dokudan hareketle oluşturulan yeşil bölgeler gerek doku, gerek renk, gerekse boyut olarak tepeye yeni bir ölçek kazandırmışlardır. Özellikle bölge geçişlerinde yaşanacak olan örtüşmeler tüm mevsimlere dağılan zengin bir yaşantı ve doğa deneyimi sunacaktır. Bu alanların arasında kalan "Tarımsal Teras", kullanılabilir yeşil kavramına önemli bir katkıdır. Permakültür öngörüsü bu alanların kullanım senaryosunun ana motivasyonudur.

Kentsel gelişme bölgeleri birer alt merkez olarak da tarif edilmektedir. Tüm bu kentsel çatkıyı çevre yollarına bağlayan ana arterler, öneri "Etkinlikler Omurgasına" da servis vermektedir. Kolay ulaşmayı sağlayan, sevilerek kullanılan bu orman içi yolları özellikle üretilen peyzaj değerleri açısından da önemlidir. Trafik yolu dışında ele alınan ve tüm alanın özellikle yürüyerek, bisikletle ya da elektrikli araçlarla kullanılmasını sağlayan kılcal yol sistemleri farklı zorluk ve rekreasyonel değerlere sahiptirler. Bu yollar gezinti - keşif, sert eğimli özellikle spora yönelik ve duraksamalı parkurlardan oluşmaktadır. Özellikle bu yolların kesişimleri servis odakları ile desteklenmektedir.

En önemli lekelerden biri "Etkinlikler Omurgası" dır. Bu alan kentten tepeye doğru yönelen içinde rüzgarı, doğru güneşlenmeyi - yönlenmeyi, yeterli miktarda gölgeyi barındıran ve en önemlisi tüm bakılara hakim platformları ile ortak sosyal faaliyetler için uygun bir kentsel alandır. Bu alan donatıları ile kentin yoğun yaşayan en önemli çekim merkezi niteliğindedir. Özellikle kültürel (müze, kütüphane), sportif (kapalı açık tesisler, yüzme, basketbol, tenis vs), sosyalleşme (Pazar yeri, lokantalar, amfi ve bakı platformu), sanatsal (sergi salonları, yerel sanatlar satış üniteleri, atölyeler) faaliyetlere imkan yaratan yapıları bir kentsel örüntü ve yeni bir kentsel kullanıma olanak tanımaktadır.
YarışmaBalıkesir Çamlık Kentsel ve Mimari Tasarım Ulusal Proje Yarışması
Görüntüler
PerspektifPerspektifPerspektif
PerspektifPerspektifPerspektif
PerspektifPerspektifPerspektif
MaketMaketVaziyet Planı
Ulaşım PaftasıAnaliz PaftasıVaziyet Planı
KesitlerKesitlerGenel Görünüş