Projeler
ABCÇDEFGHIİJKLMNOÖPQRSŞTUÜVWXYZ
1920-291930-391940-491950-591960-691970-791980-891990-992000-092010-19
Arkiv > Projeler > ODTÜ Kıbrıs Kampüsü Lojmanlar Projesi Uygulanmış ProjePDF versiyonuFavorilerinize EkleyinRapor EtArkadaşına GönderSayfayı Yazdır
Son güncelleme tarihi : 23/06/2008 11:59
ODTÜ Kıbrıs Kampüsü Lojmanlar Projesi
Künye
Tasarım EkibiZiya Necati Özkan
Burak Türsoy
Erkal Şahoğlu
Yardımcı MimarKuzey Karahanlı
Ali Sarıyel
Mimarlık Ofis(ler)iZiya Necati Özkan Mimarlık-Mühendislik Bürosu
İşverenODTÜ Rektörlüğü
Adres
6 Şerif Arzık Sk.
Köşklüçiftlik
Lefkoşa
Proje Tarihi2003 - 2004
Yapım Tarihi2004 - 2005
Kapalı Alan11.384 m2
Proje TipiYurt
Yapım TürüBetonarme
Açıklama
Tasarlanan lojmanlar, rektörlük binası ile yakın ilişki içerisindedir. Rektörlük binasının mimari konsepti, kampüsün gelişmesindeki mimari düşünceyi bicimlendireceği öngörülmüştür. Lojmanlar bu bicimlenişin bir parcası olacak şekilde tasarlanmıştır ki bu yapı gurupları, lojman bölgesinin gelişmesinde etkili olacaktır. Bu tasarım ilkeleri, master plan ve kampüs gelişim ilkeleri ışığında şekilendirilmeye calışılmıştır.

Yapı guruplarının kompakt bir bicimlenişde olması düşünülmüştür. Planma basit,okunabilir olması düşünülmüştür. Yapıların arazide konumlanmasında master planından gelen veriler ve cevre koşuları etkili olmuştur. Rüzgar, güneş ve iklim koşularından faydalanma ve/veya korunması, yerel malzeme kullanımı (sarı taş kaplama), insan ölceği tasarımı biçimlendiren öğelerdir.

Yarışmada dört tip plan öngörülmüştür. Bu tipler doğrultusunda üç tip konut gurubu tasarlanmıştır. Batı yönündeki yapı alanında C ve D tipi planların kullanıldığı yapı gurubu, doğu tarafında ise A ve B tipleri konumlandırmıştır. C ve D tipi planların ayrı,ayrı değil iki plan tipininde olduğu blokların bitişik nizamda düzenlenmesi düşünülmüştür.Gündüz mekanları kuzey yönünde yatama mekanları güney yönünde konumlandırılmıştır. Yatma mekanlarının rektörlük(eğitim bölgesi) yönündeki aktivitelerden etkilenmemesi ve yarı özel alanlar oluşturması düşünülmüştür.

Yapı guruplarının cevresel ilişikisi; özel, yarı özel ve genel kullanım alanlarlı olarak tanımlanabilir. Özel alanlar, teraslardır. Kıbrısın iklimi yılın birçok döneminde açık mekanların kullanımına elverişlidir. (yazın gölgelik ve rüzgar yönünden yararlanabilen)C ve D tipi yapı gurubunun yaya aksının cevresinde oluşturduğu nişler, yarı özel alanları oluşturmakatadır. Yaya aksı üzerindeki şişmeler, kullanıçıların sosyal ilişkiler kurabilecekleri potansieler oluşturabilecektir. Yaya arterleri genel kullanımı oluştur.

Lojmanların girişleri yaya arterlerinden sağlanmaktadır. Lojman girişleri iki yönlü kullanılabilmekte ve yaya aksına dik bağlantılar oluşturmaktadır. Rektörlük yönünde master planı doğrultusunda belirtilen yaya aksları dışında bağlantı kurulmamış, rektörlük ile lojmanlar arasında ''yeşil tampon bölge'' oluşturulmuştur.

Kampüsün bulunduğu vadi ve lojmanların konumlandığı kuzey yamaçı şiddetli kuzey-batı rüzgarından etkilenebilir. Lojmanların konumlanması kuzey-batı rüzgarını kontrolu alması (rüzgar koridorları) düşünülmütür. Güneş kışın faydalanabilmek ve yazın korunabilmek için yapı guruplarında ışık kırıcıları ile bütünleşmiş bir örtü sistemi tasarlanmıştır. Yazın ışık kırıcıları yapıyı güneşden koruyacak, yapı ile ışık kırıcıları arasındaki boşluk havalandırma sağlayacaktır.

* Bu yazı mimarca dergisindeki yazıdan uyarlanmıştır.
Görüntüler
Perspektif
PerspektifPerspektifVaziyet Planı (Gene...
Vaziyet Planı (Yak...A TipiB Tipi Plan
B Tipi GörünüşC ve D Tipleri Plan ...
KesitKesitB Tipi Sistem Kesiti