Projeler
ABCÇDEFGHIİJKLMNOÖPQRSŞTUÜVWXYZ
1920-291930-391940-491950-591960-691970-791980-891990-992000-092010-19
Arkiv > Projeler > Zeytinburnu Adliye Meydanı ve Kültür Merkezi Davetli Yarışma Projesi - 1. Ödül Yarışma ProjesiPDF versiyonuFavorilerinize EkleyinRapor EtArkadaşına GönderSayfayı Yazdır
Son güncelleme tarihi : 23/06/2008 12:40
Zeytinburnu Adliye Meydanı ve Kültür Merkezi Davetli Yarışma Projesi - 1. Ödül
Künye
Tasarım EkibiAhmet Yılmaz
İ.Hakkı Yiğit
Yardımcı MimarA. Faruk Yıldırım
Levent Şahin
İşverenZeytinburnu Belediyesi
Adres
Zeytinburnu Adliye Meydanı
Zeytinburnu
İstanbul
Proje Tarihi2006 - 2006
Yapım TarihiSürüyor
Arsa Alanı4.600 m2
Proje TipiKentsel Tasarım, Kültür Merkezi
Yapım TürüBetonarme
Proje YöneticisiBilinmiyor Unknown
Açıklama
Öngörülen proje alanı, Zeytinburnu ilçesinin ticaret ve konut yoğunluğu halkaları içinde yer alan bir adadır. Ada etrafı araç trafiğine açıktır. Arazinin mevcut topoğrafyası, düzensiz peyzaj ve dolgularla bozulmuş ve ciddi kotlar oluşmuştur. Proje alanı, adanın iki uzun kenarından geçen yol kotları esas alınarak tesviye edilmiş ve yeniden düzenlenmiştir. Bu arazi düzenlemesi ile ada, kolay algılanır ve ulaşılır hale kavuşturulmuştur.

Planlanan kültür merkezi, konferans salonu, kütüphane ve sanat atölyeleri gibi insan ve şehir hayatında önemli odak noktaları teşkil eden fonksiyonların iki-üç katlı yapılar olarak merkezi bir avlu etrafında düzenlenmesi ile oluşturulmuştur. Kültür merkezinin her zaman diliminde yaşayan bir birim olmasına yönelik olarak, zeminle ilişkili kafeterya, sanatçı atölyeleri ve satış birimleri gibi fonksiyonlar zeminde çözülmüştür.

Kültür hayatımızda önemli bir yere sahip olan kütüphane birimi, merkezin odak noktasını oluşturmakta ve çevresini saran yapılara röper teşkil etmektedir.

Yaklaşık 500 kişilik konferans salonu, bölgenin ihtiyacı olan kültürel etkinliklere (sinema, tiyatro, konferans, sempozyum, vs.) ev sahipliği yapacak şekilde planlanmış ve donatılmıştır. Salonun giriş fuayesi sergileme fonksiyonuna hizmet verecek özelliklerde tasarlanmıştır. Ayrıca salon, sempozyum, konferans gibi çeşitli etkinlikler için kullanılacağı düşünülerek restoran birimi ile ilişkilendirilmiştir.

Eğitim birimleri için sakin ve huzurlu bir ortamın oluşturulması düşünülerek üst katlarda planlanmış ve kendi terasları ile kent meydanı ve avluya katılmaları sağlanmıştır. Ayrıca eğitim katında küçük toplantı ve etkinlikler için çok amaçlı salon planlanmıştır.

Merkezi avlunun geçici sergi ve yarı açık etkinliklere imkan verebileceği düşünülerek, gerektiğinde üzeri hafif çadır sistemlerle kapatılması öngörülmüştür.

Bodrum katlarda servis hacimleri ve yaklaşık 500 araçlık otopark planlanmıştır.

Kültür merkezi, önde kent meydanı arkada park ve rekreasyon alanı arasında yumuşak bir geçiş ve aktivite alanı olarak şehrin hizmetine sunulmuştur
Görüntüler