Projeler
ABCÇDEFGHIİJKLMNOÖPQRSŞTUÜVWXYZ
1920-291930-391940-491950-591960-691970-791980-891990-992000-092010-19
Arkiv > Projeler > Shell Genel Müdürlük Binası Uygulanmış ProjePDF versiyonuFavorilerinize EkleyinRapor EtArkadaşına GönderSayfayı Yazdır
Son güncelleme tarihi : 23/06/2008 11:59
Shell Genel Müdürlük Binası
Künye
Tasarım EkibiNevzat Sayın
Gökhan Avcıoğlu
Yardımcı MimarNihal Avcıoğlu
Orhan Kuşku
Tülay Atabey
Hüseyin Önder
Semra Bulat
Özen Çerençe
Mekanik ProjesiKevork Çilingiroğlu
Mimarlık Ofis(ler)iNevzat Sayın Mimarlık Hizmetleri Ltd. Şti.
GAD Global Architectural Development
İşverenShell A.Ş
Adres
Altunizade
Üsküdar
İstanbul
Proje Tarihi1992 - 1992
Yapım Tarihi1992 - 1993
Kapalı Alan11.000 m2
Proje Tipiİş Merkezi - Ofis
Yapım TürüBetonarme
Açıklama
1.Fonksiyona İlişkin
Başlangıçta düşünülen yeterlilik, esneklik, büyüyebilme, bölümlerin birbiriyle ilişkili fakat, bağımsız olma durumu, yemek, toplantı, konferans vb. faaliyetlerin büro mekanları dışında olması sağlanabildi.

Giriş, denetim, sirkülasyon iyi işliyor. Orta (k) mekan insanların birbiriyle karşılaştığı ve bürolardan tamamen farklı bir yer. Bir bölümden diğerine geçmek sokağa çıkmak gibi bir duygu. Her mekan kendine ait bir özel hali taşıyor.

2.Çevreye İlişkin
İstanbul'da oldukça sakin kalabilmiş birçevrede aynı sakinlikte biryapı. Yüksek duvarlarla tanımlanan kuşbakışı sokak ile ilişkisi duvarların arkasından kısmen görülebilen köşklrin ilişkisi gibi, ölçülü...bahçe duvarlan (imar yönetmelikleri yüzünden geektiği gibi olmasa da) geçmiş zamana ait bir ilişki anlayışını tekrar eder nitelikte. Giriş, imar planında belirtildiği gibi asıl karakterini alacak olan yol üzerinde yapıyla ilk ilişki yoldan geriye ekilmiş küçük bir giriş yapısıyla kuruluyr. Giriş cephesi dışında hiçbir yerden yapının büyüklüğünü algılamak mümkün değil. Yollardan geriye çekilişi ve arsanın giriş cephesi kenarındaki düşük kota oturtulması ile kitlenin parçalanmışlığı bunu sağlıyor. Yalnızca giriş cephesinde (belki biraz abartılı fakat kast birgörkemlilik duygusu taşıyor.

3.Yapıya İlişkin
Girişten geçen aks ve mevcut taş yapının aksı, yapının konumunu oluşturuyor. Aksların kesiştikleri nokta yapının merkezi, aksların oluşturduğu kabuk, yapının tmel prensibi. Girişten geçen aks, arkadaki yarım daire yapıda sonlanıyor. Eski yapı içinden geçen aks ise bahçe duvarı üzerindeki aralıktan sürüp gidiyor. Yapının temel prensibindeki bu kesinlik ve yalınlık kitle bütününden detaylara kadar aynı anlayışla sürdürülen bir tavır. Kolaylıkla okunabilen sert geometrik form bu tavrın doğrudan ifadesi.

Yapının kabuğundaki taş dokusu yakın çevrede var olan duvar anlayışının bir uzantısı. Pencereler duvar fikrini bozmayacak, gün ışığını alabilecek kadar. Arsanın içinde var olan taş yapı, yeri, konumu ve büyüklüğü değiştirilmeden, okunaklı bir eklemeyl dönüştürülerek ana yapının bir paçası haline getirildi. Bütün malzmeler ve detaylar; yalınlık, kolay yapılabilirlik, dayanıklıhk, kalıcılık özelliklerini sağlayacak bir anlayışla ele alındı. Aynı ilkelerin her konudaki tekrarı bütünle parça arasındai ayrılmaz ilişkinin hem nedeni hem sonucuydu.

4.Sonuç
Bu yapı adında inşa edildiği fonksiyonlaın gereklerini yerine getirdiği için, yalnızca bu yere göre yapıldığı için, sistem - malzeme - detay konusundaki doğru seçimler nedeniyle, benzerlerinden ucuza mal edilmiş olduğu için, "zamansız" olmayı becerebildiği için, çevreyle düzeyli bir ilişki kurabildiği için, katı geometrik yapısına rağmen mekan kullanımında alabildiğine esnelik sağlayabildiği için, kendine has olma haliyle ait olma fikrini birlikte taşıyabildiği için, "oldu bu iş" diye düşünüyoum.

Kuşkusuz, neyin olup neyin olmadığını zaman gösterecek. Şimdi, araba hızıyla yakınlarından geçerken benim aklımdan çıkan bir varlık olmasına rağmen artık kendisi olarak var olabildiğine inanıyorum. Orada, ait olduğu yerde duruyor. Üstelik hemen sonrasında yapacağım tamamen brüt beton bir yapının küçücük bir işareti olan trafo binasını da taşıyarak.
Hakkındaki YazılarShell General Headquarters, Gön Leather Factory, Vefateks Faktory Mosque (An Architectural Guide, 00/1997)
Shell Genel Müdürlük Binası (Yapı, 11/1995)
Shell Genel Müdürlük Binası Üzerine (Tasarım, 03/1995)
Shell Genel Müdürlük Binası (Tasarım, 12/1994)
Shell Company Türkiye Şubesi (Arredamento Mimarlık, 01/1992)
Görüntüler
Zemin Kat Planı
Ön Görünüş