Projeler
ABCÇDEFGHIİJKLMNOÖPQRSŞTUÜVWXYZ
1920-291930-391940-491950-591960-691970-791980-891990-992000-092010-19
Arkiv > Projeler > Prestige Mall Uygulanmış ProjeArkiv Seçkileri'nde Yer AlmıştırPDF versiyonuFavorilerinize EkleyinRapor EtArkadaşına GönderSayfayı Yazdır
Son güncelleme tarihi : 22/09/2008 10:34
Prestige Mall

Salih Küçüktuna, 0000
Künye
Tasarım EkibiDurmuş Dilekci
Emir Uras
Fikret Sungay
Salih Küçüktuna
Yardımcı MimarUfuk Alparslan
Handan Akbudak
Aylin Ayvaz
Elvan Dervişoğlu
Mimarlık Ofis(ler)iuras + dilekci architects
İşverenQuinn Group - Şener Turizm
Adres
Gölet Parkı
Bahçeşehir
İstanbul
Proje Tarihi2005 - 2006
Yapım Tarihi2006 - 2007
Arsa Alanı5.600 m2
Kapalı Alan30.000 m2
Proje TipiAlışveriş Merkezi / Çarşı
Yapım TürüBetonarme
MüteahhitYapıt İnşaat A.Ş.
Açıklama
Mimari kendi kendine kazandığı bir farkedilebilirlik, ilkesini, nedenini bulduğu düşünsel bir altyapı üzerine kurgulanmalıdır. Şehirlere eklenen mega nesneler kentlere farklı ölçekleri, yeni çekim merkezlerini ve tansiyonlarını beraberlerinde getirirler. Alışveriş merkezleri, günümüzün içe dönük dışa kapalı mikro ölçekli yaşam alanlarını oluşturmaktadır.

Bu yapılar literatürde “big box”olarak tanımlanan büyük fonksiyon kutularıdırlar. İçe dönüklüğün verdiği etki ile iç mekan, görsel bir şölen alanı gibi tasarlanırken, yapının kentsel alanda algılanır yapısal ölçeğini, çevresine kazandıracağı veya kaybettireceği anlamlar gözden kaçabilmektedir. Oysa bu yapıların iç mekanları kadar yakın çevresi ile kurduğu ilişkiyi tanımlamak en önemli problemdir.

Mimarlar çoğunlukla karanlık ve siyah kullamından kaçınırken, ışıkla doldurulmuş parlak mekanlarda malzemeler sunulurken, biz karanlık içinde cesurca objeleri peçeleyen renk olan siyahı kullandık. Siyah, asaleti, narinliği, geceyi, gizlenmeyi, kaybolmayı ve bitimsizliği simgeler.

Yapı, rekreatif bir gölet alanının parçası haline gelebilecek, yeşil alanın kenarına yanaşmış bir gemi gibi tasarlandı. Yeşil alanla ve çevresiyle kendi mimarisi ile ilişki kuran bir formel yapılanmayı barındırmaktadır. Cephenin yatay ve düşey hareketlerini oluşturan çerçeve hareketi yapı boyunca gitmekte, yumuşak geçişleri ile yapının algılanabilir boyutunu küçültmektedir. Bu hareketin akıcılığı yapıya dinamik bir duruş kazandırmakta, insanın ilgisini aynı zamanda yapının dışına taşımaktadır. Bu çerçevenin içinde kalan cam yüzeylerin yansıma etkisi yapıyı hafifletmede önemli bir tasarım kriteri olarak ele alındı. Bu yüzeylerin parklaklığı parkın yeşili ile buluşarak aynı zamanda cepheyi yok etmektedir.

Bu tip büyük ticari yapılarda genellikle çok sayıda malzeme kullanılmaktadır. Bu yapı, mimaride az malzeme ile de mekansal zenginlik elde edilebileceğini göstermektedir. Seçilen malzemelerdeki yüzey etkileri, renkleri ışıkları ve yansımaları ortaya çıkartmakta, yapının sahip olmadığı renkler, yapının mekanını betimlemektedir.

İç mekan tasarımı yalınlığın zengin etkisini yaratmaktadır. Siyah yüzeyler iç mekana derinlik, yansımalarla gizemli farklı mekan tecrübeleri yaşatmaktadır. Malzemelerdeki azlık ve dinginlik, yansımaları ön plana çıkartmaktadır. Tavan ve yerdeki siyah parlak renkler bitimsizliği amaçlamaktadır. Paralel görünüş etkisi ve tek yöne yönleniş gerçekte beyazla elde edilebilecek aydınlık hacmin etkisinden daha güçlü bir etki yaratmaktadir. Mağazalardan gelen ışık ve renkler bu yüzeylerde yansımakta, bu da mekanın kendi yansıması olmaktadır.
Görüntüler
FotoğrafFotoğrafFotoğraf
FotoğrafFotoğrafBodrum Kat Planı
Zemin Kat PlanıBirinci Kat Planıİkinci Kat Planı
Ön GörünüşArka Görünüş3-Boyutlu Modelleme
3-Boyutlu Modelleme3-Boyutlu Modelleme3-Boyutlu Modelleme
3-Boyutlu Modelleme3-Boyutlu Modelleme3-Boyutlu Modelleme