Projeler
ABCÇDEFGHIİJKLMNOÖPQRSŞTUÜVWXYZ
1920-291930-391940-491950-591960-691970-791980-891990-992000-092010-19
Arkiv > Projeler > Yakın Doğu Üniversitesi Büyük Kütüphane Binası Uygulanmış ProjeEngelli Erişimine Uygun TasarlanmıştırPDF versiyonuFavorilerinize EkleyinRapor EtArkadaşına GönderSayfayı Yazdır
Son güncelleme tarihi : 11/08/2008 11:09
Yakın Doğu Üniversitesi Büyük Kütüphane Binası
Künye
Tasarım EkibiAynur Tozan
Mekanik ProjesiBirol Şensoy
Elektrik ProjesiŞevket Esenboğa
Statik ProjesiHüdaverdi Tozan
Mimarlık Ofis(ler)iNEU DESIGN Tasarım ve Fiziki Geliştirme Ofisi
İşverenYakın Doğu Üniversitesi
Adres
Proje Tarihi2001 - 2003
Yapım Tarihi2003 - 2005
Proje TipiYüksek Öğretim Yapısı, Kütüphane
Yapım TürüBetonarme
Açıklama
Tasarım İlkelerini Belirleyen Fiziksel Etkenler:
Oluşturulacak kütüphanenin üniversite kampüsü binaları ile bütünleşme ihtiyacı ve arazinin konumu, yapının tasarımında etkili olmuştur. Oluşturulacak yapının üniversite kampüsünün diğer binaları ile bütünleşip yaya akslarını da belirgin kılabilmesi ve bulunan tüm fakültelerden kolaylıkla ulaşım sağlanabişmesi amaçlanmıştır. Dolayısıyla arazinin konumu itibariyle de binanın kuzey-güney yönünde konumlandırılması öngörülmüştür.

Kütüphane aktivitelerinin, öğrencilerin ders arası aktivitelerinden biraz daha mesafeli olması gereğinin oluşturabileceği görsel kopukluğun oluşmaması için bina önündeki alanın geniş bırakılması öngörülmuş, aynı zamanda, oluşturulan bu alanda tören ve üniversite içi açık hava etkinliklerinin yapılabilmesine de olanak tanınmıştır.

Yapıda güneşi içeri almak yerine, güneşin etkisinden korunarak, sabit ışığın içeri girmesi sağlanmaya çalışılmıştır. Yoğun güneş ışınlarına maruz kalacak olan batı cephesinindeki pencere açıklıkları dar tutularak güneşin mekanlara rahtsızlık vermesi engellenmiştir. Diğer yandan fuaye ve hol gibi genel mekanlara ise, kullanılan reflekte camlarla güneş ışığı içeri alınmıştır. Cephelerdeki açıklıklarda giydirme cephe kullanılması öngörülmüştür. Günümüz malzemeleri alüminyum ve cam kombinasyonu ile günümüzde yok olmakta olan geleneksel malzemeler (beyaz taş-tremeşe taşı) kullanılmıştır.

Bina doğal yollarla havalandırılıp soğutulabilecek şekilde tasarlanmıştır. Daha iyi konfor elde edebilmek için ise mekanik havalandırma; ısıtma ve soğutma yapılmıştır. Böylelikle yoğun ziyaretçi dönemlerinde ve çok sıcak havalarda da ısıl konfor sağlanmıştır.

Yapının iki ayrı fonksiyonuna -kütüphane ve eğitim salonları- ulaşımın aynı yerden olması amaçlanmıştır. Bu anlamda girişte, ziyaretçileri kucaklayan, üzerine yıldız şeklinde yerleştirilmiş aydınlatma elemanları olan yarım daire merdivenden basamaklarla yukarıya çıkıldıktan sonra kişi gitmek istediği mekana göre yönlenmektedir. Giriş holünün güneyinde kütüphane bölümü; kuzey yönünde ise eğitim salonları bulunmaktadır.


Kütüphane bloğu tasarımında öncelikle kitapların güvenliği göz önünde bulunduruldu. Bu kavram dolaşım akslarının şekillenmesinde de etkili oldu. Kütüphaneye giriş 1. Kattan tasarlandı, zemin kat ve 2.Kata ulaşım buradan sağlandı. Kütüphane girişini takiben danışma ve ödünç verilen-iade edilen kitapların işlem yapıldığı bölüm oluşturuldu. Yapının güneye doğru ilerleyen bölümünde grup ve bireysel çalışma odaları bulunmaktadır. Bunların karşısında ise kitaplık bölümleri tasarlandı. Fotokopi odaları diğer katlarda bulunduğu gibi burada da mevcuttur. Üniversitenin kaynak gösterdiği yayınlara öğrencilerin ulaşabilmesi için rezerve bölümü de bu katta konumlandırıldı, yanında ise özel kitaplar koleksiyonu bölümü bulunmaktadır. Bu katın güneyinde kütüphane hizmet bloğu mevcuttur. Burada kütüphane pesonelinin kullanımına ait mutfak ve soyunma odası mevcuttur. Kataloglama bölümü de burada yer almaktadır.

Zemin katta, merdiven kovalarının karşısında bulunan mekanlara bilgisayarla kütüphane kaynaklarına ulaşılabilecek şekilde bilgisayar bölümleri düzenlenmiştir. Bunların hemen yanında yangın çıkışları konumlandırılmıştır.

Kütüphane 2. katı ise kitap koleksiyonunun büyük bir bölümünün bulunduğu mekanlardır. Okuyucu bölümleri de aynı mekanlarda bulunmaktadır. Kütüphanenin bu kattaki mekanları kapatan uzay kafes konstrüksiyonlu çatılarda, bilinen uzay çatı konstrüksiyonlarından farklı olarak üçgen ve kare modülasyonlar bir arada kullanılmıştır. Kare modüller uzay kafes konstrüksiyonunun alt kademesinde yer almış, üçgen uzay kafes modüllerle konstrüksiyonda ayrı bir yükselti ile sekizgen bir modül oluşturulmuştur.

Kütüphaneye kazandırılmak istenen fonksiyonlardan biri de simultane tercüme da yapılabilecek 80 kişilik konferans salonu kütüphane bloğunun 2. katında bulunmaktadır.

Binanın kuzey bölümünde 4 ayrı eğitim salonu bulunmaktadır. Salonlar dairesel bir merdiveni bulunan fuayenin çevresine yerleştirildi. Kütüphane bloğunda olduğu gibi fuayeyi örten çatı konstrüksiyonu üçgen uzay kafes modüllerle iki kademeli sekizgen şeklinde oluşturulmuştur. Eğitim salonlarından ikisi 340, diğer ikisi 150'şer kişiliktir ve çeşitli amaçlara hizmet edebilmeleri için fonksiyonlarında farklı düzenlemelere gidilmiştir. 340 kişilik salonların bir tanesinde sahne büyütülerek tiyatro gösterilerinin de yapılabilmesi amacıyla farklı bir düzenleme yapılmıştır. Yan sahneler, soyunma odaları ve WC/duşlar bulunmaktadır.

Kütüphane kompleksi tasarım sürecinde engelli ulaşımı için çözümler getirildi. Kütüphane içerisinde ulaşım asansörlerle; eğitim salonlarına ulaşım ise rampalarla sağlanmmaktadır. Yine bu düşünceyle engelliler için WC de tasarlanmıştır. Eğitim Salonlarının tümünde engelli ulaşımı sağlanmıştır.

Fuayenin izdüşümü olan zemin katta ise 600 kişilik kafeterya bulunmaktadır. Kafeteryaya ulaşım amfiler holünden yapılabildiği gibi aynı zamanda dış mekandan da yapılabilmektedir.

Eğitim salonlarının duvarlar kaplamasında, akustik amaçlı doğal ahşap kaplama ve delikli alçıpanlar kullanılmıştır. Yine akustik amaçlı delikli alçıpan malzeme tavanların yapımında da yer almıştır. Projeksiyon gösterileri esnasında, pencere kenarlarından sızacak ışık rahatsızlıklarını gidermek için de bu duruma yönelik pencere detayları geliştirilmiştir.

Yapı Statik Çalışması:
Bina için gerekli tüm zemin araştırmaları yapılmış ve en uygun temel sitemi seçilmiştir. Radye temel sistemi uygulanan binanın tüm betonarme ve çelik tasarımları bilgisayar ortamında günümüzün deprem, betonarme ve çelik standartlarına uyularak yapılmıştır. Deprem bölgesindeki ülkemizdeki, deprem yönetmeliğinin tüm koşullarına uyulmuş ve depreme dayanıklı bir yapı oluşturulmuştur.
Görüntüler