Projeler
ABCÇDEFGHIİJKLMNOÖPQRSŞTUÜVWXYZ
1920-291930-391940-491950-591960-691970-791980-891990-992000-092010-19
Arkiv > Projeler > UIA 2005 İstanbul Dünya Mimarlık Kongresi Kongre Vadisi Mimari Proje Yarışması Yarışma ProjesiPDF versiyonuFavorilerinize EkleyinRapor EtArkadaşına GönderSayfayı Yazdır
Son güncelleme tarihi : 23/06/2008 12:41
UIA 2005 İstanbul Dünya Mimarlık Kongresi Kongre Vadisi Mimari Proje Yarışması
Künye
Tasarım EkibiHüseyin Kahvecioğlu
Nurbin Paker Kahvecioğlu
Arzu Erdem
Yardımcı MimarNil Aynalı
Birge Yıldırım
İşverenBilinmiyor
Adres
Proje Tarihi2004 - 2004
Yapım TarihiSürüyor
Proje TipiKentsel Tasarım, Diğer Rekreasyon Yapıları
Yapım TürüBetonarme
Proje YöneticisiBilinmiyor Unknown
Açıklama
Tüm düzenleme, İstanbul'da farklı zamanlarda gerçekleşen çok uluslu/ çok katılımlı etkinliklere uyarlanabilme potansiyelini ön plana çıkarma amaçlıdır. kalıcı bileşenlerin istanbul'un gündelik hayatına katılımı, geçici bileşenlerin ise "adoptiogenetik" kurguları ile [bienal, film festivali, müzik festivali, zirveler?] için kısmi teknolojik değişimlerle uyarlanabilmesi esastır.

"adaptiogenesis": Evrimsel değişimlerle farklı çevresel durumlara uyarlanabilme durumu. bu şekilde davranış gösterebilen metabolizma
açık alan etkinlikleri için gerekli yapısal donanımdır. kentin değişik yerlerinde değişik zamanlarda değişik amaçlar için tekrar kullanılabilirler. bu sistemin yanında tekil tasarımlar olarak; buluşma noktaları, yönlendirme sistemi elemanları, söyleşi ve serbest kürsü düzenlemeleri yer alacaktır. yapısal kurgunun özelliği kısa sürede istenen büyüklük ve nitelikte mekansal düzenlemenin gerçekleştirilmesine olanak tanımasıdır. proje kapsamında sunulan öneri, bu sistemle oluşturulabilecek herhangi bir kurguya örnek olarak görülmelidir.

Uçan örtüler: bulutlar, biomorph-biomorf örtü/boşluk/işaret özellikleri ile belirginleşen bileşenlerdir. aktivite odakları üzerinde yer alırlar. kent ölçeğinde algısal ve simgesel boyutları ile ön plandadırlar. proje kapsamında, forum alanı olarak belirlenen meydanın üstünde önerilmiştir. ayrıca kentin diğer yerlerinde önemli meydan ve odaklarda düşünülebilir. altındaki işlev yoğunluğuna göre yoğunlaşacaktır [ışık ve renk efektleri ile] helyum teknolojisinin, işlevsel rol de üstlenerek mimarileşen bir eleman için kullanımı önerilmiştir. mimarlığın nesnelleşmesinde en önemli sorunlardan olan "düşey yük" ve "açıklık geçme" kavramlarına yenilikçi bir çözüm olarak önerilmektedir. şişme yapı teknolojisinin, hava basıncı ile elde ettiği sonucu, "gazın kaldırma gücü"nü de kullanarak daha ileriye götürecek buluşçu bir girişim olarak düşünülmektedir.

Geleneksel yapı maliyetlerine oranla yüksek maliyetli olmalarına karşı, sponsorlar için yarattıkları büyük potansiyel yapımını kolay ve gerçekçi kılmaktadır.

Uçan örtüler istenen boyutlarda gerçekleştirilebilir. forum meydanı için önerilen örtü planda 40-70 metre arası boyutlara sahiptir. yaklaşık 12000 metreküplük hacmi, orta büyüklükteki bir balonun üç katından azdır. ekstrem hava şartlarında havada durabilir. yüzey bakımı yerden yükselen teleskobik platformlu araçlarla yapılır. yerden aydınlatma ve projeksiyon sistemi ile büyüklüğü değişken algılanabilir. distorsiyona karşı iç hacim dilimlenir. merkezde 6x6 m. kenarlarda 3x3 ile arasında değişen odacıklardan oluşur. odacıklar yatayda disk formunun oluşumunu sağlar. yerden aydınlatmanın dışında video projeksiyon ve lazer yansıtmaları için kullanılır. alt yüzeyde yaklaşık 2000 metrekare yansıtma veya 'sticker' kaplama olanağı ile büyük bir medya yüzeyi oluşur. ayrıca örtü içi aydınlatma sistemi vardır.

Ekran yapı: mediatek-mediatech-mediateque: med[uia]tek
forum meydanı ile ilişkili olarak konumlanmıştır. nesne bilgilendirme amaçlıdır. dış yüzey [o anda] [istanbul'da] gerçekleşen uia etkinliklerini yansıtır. iç boşluk dünyada [o anı ] belirleyen/yönlendiren durumların izlendiği, etkinlikle ilgili dijital ve basılı bilginin alınabildiği alandır. nesnenin içerisinde farklı yerlerdeki mimarlarin on-line konferanslarının izlenebilecegi, teknolojinin etkin kullanıldığı ve sergilerin gerçekleşebileceği de varsayılmaktadır.

Yaya hareketinin organizasyonu: bağlantılar:linkler kent ile entegrasyon, katılımcıların kentle, kentlinin aktivitelerle ilişkisini güçlendirecektir. bu çerçevede; inönü gezisi üzerinden taksim/beyoğlu ilişkisi sağlanmaktadır. gezi-proje alanı-maçka parkı-teleferik ilişkisini sağlayacak yaya köprüsü önerilmektedir. lütfi kırdar kongre merkezi meydanı ile (forum meydanı) açık hava tiyatrosu giriş platformu yaya köprüsü ile bağlanmaktadır. yaya köprüleri istenirse "kaldırılabilir" özellikte bir tasarım olmakla beraber, kentte kalıcı olacabileceği de öngörülmektedir.

Dış mekan kurgusu, mevcut yapıların kapalı mekanlarında yapılabilecek düzenlemelerden farklıdır. bu farkın ortaya konmaması, projenin kapalı mekanların "kapasitesini artırma" girişimine dönüşmesine neden olacaktır. oysa yapılmak istenen dış mekanda "var olan" bir kurgudur. amaç kapalı alanları artırmak değildir. ağırlıklı olarak açık-yarı açık ortamlar elde edilmektedir.

Ayrıca;
tüm alan içinde uygun noktalarda kentsel bilgi terminal noktaları, interaktif mesaj/grafiti yüzeyleri, sponsor kanal tarafından konferans boyunca yapılacak radyo yayını, sponsorluk çerçevesinde gerçekleştirilebilecek kişisel "gp/radyo alıcısı" (kongre mekanları ve kentin önemli noktalarının yüklendiği global positioning cihazları), plug/portlar; plug-in noktaları, (genel düzenleme içerisinde açık kapalı teknolojik donatı ve alt yapı bağlantılarının sağlandığı noktalar) öngörülmektedir.

Genel yapısal sistem, sergi gösteri - forum - tanıtım ve satış başlıkları ile ayrıştırılan üç işlev grubunun da mekansal gereksinimlerini karşılayabilecek ortak bir sistemdir. sistem elemanları ile en temel gereksinimler için yatay veya düşey yüzeyler elde edilirken, gereksinime göre açık - yarı açık mekanlardan tamamen kapalı hacimlere kadar değişik nitelik ve büyüklükte fonksiyon alanları elde edilebilir.

Proje alanı ve yakın çevresinde yer alan nitelikli mimari örnekleri uia etkinlikleri içinde canlı bir sergi olarak görülmektedir. düzenlemelerde - yönelimler, açılımlar, konumlanmalar - bu yapılarla kurulacak görsel ilişkiler dikkate alınmıştır: hilton oteli, sheraton oteli, taşkışla, harbiye ordu evi, askeri müze, spor ve sergi sarayı, radyo evi, açık hava tiyatrosu, nişantaşı ve cumhuriyet caddesi sivil mimari örnekleri.
Görüntüler