Projeler
ABCÇDEFGHIİJKLMNOÖPQRSŞTUÜVWXYZ
1920-291930-391940-491950-591960-691970-791980-891990-992000-092010-19
Arkiv > Projeler > İhracatçılar Birliği Dinlenme ve Toplantı Merkezi Uygulanmış ProjePDF versiyonuFavorilerinize EkleyinRapor EtArkadaşına GönderSayfayı Yazdır
Son güncelleme tarihi : 23/06/2008 11:59
İhracatçılar Birliği Dinlenme ve Toplantı Merkezi
Künye
Tasarım EkibiŞevki Vanlı
Mimarlık Ofis(ler)iŞevki Vanlı Mimarlık Ltd.
İşverenİhracatçılar Birliği
Adres
Proje Tarihi1988 - 1988
Yapım Tarihi1988 - 1988
Proje Tipiİş Merkezi - Ofis
Yapım TürüBetonarme
Açıklama
İhracatçılar Birliği Dinlenme ve Toplantı Merkezi ihracat konularındaki görüşmelerin zevkli bir ağırlama ortamında yapılabilmesi için programlandı. Mogan Gölü'nün ve özellikle kıyılarındaki doğal etkilerle biçimlenmiş dalgalanmaların oluşturduğu bükeyler, tasarımda önemli bir unsur oldu.

Gölden ve çevresindeki boşluktan gelen büyük dış mekanın etkileyiciliği ve arazinin sonsuz bozkır içindeki yalınlığı düşünülerek, yapının içindeki boşluklar aracılığıyla yakın dış mekan içeri alındı ve büyük teraslar aracılığıyla yapı dışarı açıldı. Küçük mekanlar dikey geometrik biçimler içinde çözüldü ve biçimlerin özünü korumak için onlara hiç bir ekleme yapılmadı. Büyük iç mekanlar, simgesel elemanların arasında kalan yatay bükeylerden oluşturuldu. Bükey formların güçlenmesi için profiller kullanıldı. Çevrenin toprak yapısının, mekansal yapıyla birlikte coşkulu bir anlatım içinde bulunması istendi. Yapıya toprak renginin verilmesi, bozkırın toprağına duyulan yakınlığın bir yansımasıdır.

Biçimler, insanın yapıyla ilgilenme, iletişim kurma, konuşma dürtüsüdür. Sıradanı vererek bu ilişkiyi koparmak veya sahte abartılarla güzeli saptırmak yerine, algılama olanaklarını, (özellikle boş bir çevre içinde) güzel bir dille artırmak, bir gereksinme sayılmalıdır. Bu tesiste de yapıyla konuşmanın, süsler ve ayrıntılarla değil, duvarlar aracılığıyla yapılması yeğlendi. Proje çalışmasına Orta Anadolu'nun, topraktan yapılan evlerinin dilinin, birikim ve gelişmiş olanaklarla yeniden düşlenmesi denebilir.

Gölbaşı tesislerinde, ana yapı yanyana üç bölümden oluşmaktadır. Ortadan girilmekte ve burada üst üste lokanta, kafe ve masa oyunları bölümleri bulunmaktadır. Solda, özel yatak odaları ve toplantı salonları vardır. Sağ taraf ise, kapalı yüzme havuzuna ve ıslak mekanlara ayrılmıştır. Yapının ek spor bölümü de havuzla bağlantılıdır. Açık yüzme havuzu, bir eğlence unsuru olarak kafenin önünde, yapıyla göl arasındadır.
Görüntüler