Projeler
ABCÇDEFGHIİJKLMNOÖPQRSŞTUÜVWXYZ
1920-291930-391940-491950-591960-691970-791980-891990-992000-092010-19
Arkiv > Projeler > Pananos Plajı Kentsel Tasarım ve Peyzaj Yarışma Projesi - 3. Ödül Yarışma ProjesiPDF versiyonuFavorilerinize EkleyinRapor EtArkadaşına GönderSayfayı Yazdır
Son güncelleme tarihi : 04/09/2008 17:23
Pananos Plajı Kentsel Tasarım ve Peyzaj Yarışma Projesi - 3. Ödül
Künye
Tasarım EkibiHüseyin Kahvecioğlu
Nurbin Paker Kahvecioğlu
Yardımcı MimarNil Aynalı
Birge Yıldırım
İşverenSelçuk Belediyesi
Adres
Selçuk
İzmir
Proje Tarihi2004 - 2004
Yapım TarihiSürüyor
Proje TipiKentsel Tasarım
Yapım TürüBilinmiyor
Proje YöneticisiBilinmiyor Unknown
Açıklama
DOĞAL PEYZAJIN GELİŞTİRİLEREK KORUNMASI:
Alanın ve uzanıtısı olduğu doğal çevrenin karakterini oluşturan mevcut doğal peyzahın geliştirilerel korunması ana yaklaşımdır. Yeni bitkisel peyzaj düzenlemeleri, mevcutta müdahale edilmiş alanlarla sınırlandırılmıştır.
a: Mevcur tarlaların doğasına uygun olarak oluşturulan yeni bitkisel peyzaj düzenlemeleri,
b: Sahil bölgesindeki yoğun kullanımlara hizmet edecek düzenlemelerin malzeme ve yer yüzeyi açısından ilişki açısından mevcut kıyı vejetasyonuna göre geliştirilmesi.

DOĞAYA MÜDAHALE:
Morfolojik yapısı ve doğal peyzajı ile önemli bir doğal değer olan alana mümkün olduğu kadar az müdahale edilmesi öngörülmektedir. Bu çerçevede yol ve yapılaşma ihtiyaçları için mevcur veriler değerlendirilmiş, topoğrafya ve doğal peyzaja müdahale minimize edilmiştir.
a: Alan içine girecek karayolu bağlantısı için uygun konumu da dikkate alınarak mevcut yol izlerinden yararlanılmıştır.
b: Karayolu üzerinde yer alan mevcut platformlar; seyir terasları, rekreatif kullanımlar ve giriş platosu olarak değerlendirilmiştir.

SULAK ALANLARIN GELİŞTİRİLMESİ:
Bölgenin en önemli doğal değerlerinden biri olan sulak alanların yarışma alanı içindeki uzantıları çeşitli yapay etki ve müdahalelerin olumsuz etkileri ile doğal özelliklerini kısmen kaybetmişlerdir. Bu alanın flore ve faunasıyle birlikte doğal olarak varlığını sürdürebilmesi düzenlemenin önemli çıkış noktalarından biridir.
a: Kuzeydeki büyük sulak alanın iyileştirilerek geliştirilmesi, ekoton alanlarının yapay müdahalelerden arındırılması.
b: Sahile inen ve yeni düzenlemede de yer alan karayolu bağlantısının, güneydeki doğal uzantı ile sürekliliğini sağlayabilecek şekilde düzenlenmesi: Köprülü geçiş.
c: Sulak alan ile mevcut gölcüklerin doğla bir süreklilik içinde, varoluş kaynakları olan güneydeki büyük sulak alanlar ile doğal ilişkisinin geliştirilerek korunması: Yapay müdahalelerin kaldırılması, iyileştirmeler.

YAYA VE TAŞIT DOLAŞIMI:
a: Toplu taşım: Ana duraklar ve bekleme alanları ile toplu taşım öncelikli olarak ele alınmaktadır.
b: Özel araç trafiği: Özellikle sahil kesiminde, doğal çevre ve yoğun yaya kullanımlarını olumsuz etkilemeyecek düzenlemeler yapılacaktır. plaj tesislerine ulaşım yaya olarak veya servis yollarında çalışacak rekreatif plaj araçları ile sağlanacaktır.
c: Yaya dolaşımı: Park içinde oluşturulan çeşitli dolaşım izleri, rekreatif veya fonksiyonel amaçlı yaya hareketlerini karşılayacaktır.
doğa içi gezinti rotaları sert kaplama olmaksızın oluşturulacaktır.
d: Sahile paralel yaya ve taşıt trafiği kıyı vejetasyonunu zedelemeyecek şekilde düzenlenmiştir. Özel araç trafiği bu bölgeye sınırlı olarak girecektir (ana açık otopark). Bunun dışındaki araç trafiği servis ve rekreatif plaj tur araçları ile sınırlandırılmıştır. Kıyıya paralel yoğun yaya ve sınırlı taşıt hareketleri kıyı vejetasyonunu en az zedeleyecek şekilde, seyrek dizilimli doğal taş kaplama yollarla sağlanacaktır.


REKREATİF DOLAŞIM:
Alan içinde yaya olarak veya araçla gerçekleştirilecek çok sayıda alternatif rekreatif dolaşım izi yer almaktadır.
a: Doğa yürüyüşü ve gezinti izleri
b: Dağ bisikleti parkurları
c: Sulak alan ve gölet içi su dolaşım izleri
d:Sahil rekreatif tur araçları rotası

GİRİŞ PLATOSU:
Karayolu üzerine mevcutta düzeltilmiş olan düzlük, kent parkı giriş platosu olarak düzenlenmiştir.
YarışmaPananos Plajı Kentsel Tasarım ve Peyzaj Proje Yarışması
Görüntüler
Vaziyet PlanıPlan
Vaziyet PlanıKesit
KesitKesit