Projeler
ABCÇDEFGHIİJKLMNOÖPQRSŞTUÜVWXYZ
1920-291930-391940-491950-591960-691970-791980-891990-992000-092010-19
Arkiv > Projeler > Eski Başiskele Köprülü Kavşağı Ulaşım Sistemi ve Çevre Düzenlemesi Yarışma Projesi Yarışma ProjesiPDF versiyonuFavorilerinize EkleyinRapor EtArkadaşına GönderSayfayı Yazdır
Son güncelleme tarihi : 23/06/2008 12:40
Eski Başiskele Köprülü Kavşağı Ulaşım Sistemi ve Çevre Düzenlemesi Yarışma Projesi
Künye
Tasarım EkibiHüseyin Kahvecioğlu
İşverenİzmit Büyükşehir Belediyesi
Adres
Proje Tarihi2004 - 2004
Yapım TarihiSürüyor
Proje TipiKentsel Tasarım
Yapım TürüBilinmiyor
Proje YöneticisiBilinmiyor Unknown
Açıklama
1- Kesintisiz trafik akışını sağlamanın yanı sıra kent içi konumu dikkate alınarak tasarlanan kavşak, olabildiğince yalın bir şekilde kurgulanmaya çalışılmıştır. Seçilen bu sistem, kesin hesaplamalara bağlı olarak büyütülmeye müsaittir. Öneri projedeki çözümde; rampa eğimleri maksimum %6 - girişim mesafeleri 90 metre - temiz yükseklikler minimum 4,5 metre - ana arterler 3x3,5 bağlantı yolları 2x3,5m genişliktedir.

2- Araç hızı ile algıya yönelik kent peyzajı düzenlemeleri. Gridal ağaç kümeleri hareket ve hıza bağlı algısal deneyimler sunmanın yanında kara ve demiryolunun fiziksel çevre üzerindeki olumsuz etkilerini azaltacaktır.

3- Kent kıyı ilişkisini güçlü bir şekilde kuran platformun taşıyıcı elemanı (parabolik kemer) kentin geçmişinde var olan bir imgeden yola çıkılarak biçimlendirilmiştir. Kentsel belleğe gönderme yapmanın yanında, izmit için bir referans oluşturulmak amaçlanmıştır.

4- Amaç, çok amaçlı kullanıma açık olan pazar yeri sanayi müzesi arasında bağlantı kurmanın yanında, d-100 üzerindeki durak noktalarına ve demiryolu istasyonu platformuna inişlere de olanak veren bir alternatif yaya bağlantı izi oluşturmaktır.

5- İzmit Sanayi Müzesi, kentin sanayi geçmişinin izlerini canlı tutmak ve Türkiye sanayi tarihi içindeki yerini vurgulamak amacıyla öngörülmüştür. Müze önündeki park alanı, kuzeydeki çok amaçlı kullanıma açık pazar yeri ve batıdaki fuar alanı ile bir dizim oluşturmaktadır.

6- Pazar yerinin altına kısmen yeraltı çarşı ve otoparkı yapılmıştır. amaç kent merkezindeki otopark gereksinimini karşılamak ve yer üstündeki geçici alışveriş mekanını kalıcı ticari işlevlerle (anahtarcı, kurutemizleyici, fotoğrafçı, fotokopici...) desteklemek

7- Pazar yerinin birincil hedefi, belli zamanlarda kurulacak pazara hizmet etmek. ancak kent içindeki konumu ve ilişkilendirildiği diğer alanlarla pazar yeri, açık hava sergileri, konserleri ve toplantıları için de kullanım potansiyeline sahip.
Görüntüler
Vaziyet Planı
PerspektifPerspektifPerspektif
PerspektifPerspektifPerspektif
PerspektifGece SiluetiGüney Silueti
Doğu SiluetiPlanPlan
PlanKesitGündüz Silueti
Gece SiluetiGündüz Silueti