Projeler
ABCÇDEFGHIİJKLMNOÖPQRSŞTUÜVWXYZ
1920-291930-391940-491950-591960-691970-791980-891990-992000-092010-19
Arkiv > Projeler > UIA 2005 İstanbul Kongre Vadisi Tasarım Yarışma Projesi 3. Ödül Yarışma ProjesiPDF versiyonuFavorilerinize EkleyinRapor EtArkadaşına GönderSayfayı Yazdır
Son güncelleme tarihi : 23/06/2008 12:40
UIA 2005 İstanbul Kongre Vadisi Tasarım Yarışma Projesi 3. Ödül
Künye
Tasarım Ekibiİpek Yürekli
Arda İnceoğlu
Deniz Aslan
Yardımcı MimarSevince Bayrak
Oral Göktaş
İşverenBilinmiyor
Adres
Harbiye
İstanbul
Proje Tarihi2004 - 2004
Yapım TarihiSürüyor
Proje TipiKentsel Tasarım
Yapım TürüBilinmiyor
Proje YöneticisiBilinmiyor Unknown
Açıklama
Bu projede UIA 2005 toplantısı kentin dönüştürülmesi için bir fırsat olarak görülmüştür. Mimarlığın kenti ve kentteki gündelik yaşamı değiştirme potansiyeli ve farklı yaşantılar, ortamlar, olaylar yaratabilme gücü öne çıkarılmaktadır.

Mimarlığın gündelik yaşama girmesi ve heryere / herkese hizmet etmesi amaçlanmıştır. Bu yaklaşım sadece kentteki sıradışı ve özel olanı değil, sıradan ve gündelik olanı da önemsemektedir.

Birbirine eşit uzaklıktaki noktaların (yerlerin) bir araya gelerek oluşturdukları 'ağ' sisteminin, bütünsel dönüşümü sağlayacak enerjiyi başlatacağı öngörülmüştür. UIA toplantısı bu dönüşümün başlangıç noktası olacaktır.

1: Amaç
UIA toplantısı ile mimarlığın her yere / herkese ulaşması. 'her yere / herkese eşit uzaklıkta durmak' düşüncesi esastır. Aslında istanbul'un hiçbir noktası / bölgesi diğerinden önemli değildir; her yerin mimarlığa gereksinimi vardır - mimarlık her yere hizmet eder.

2: Yöntem
Her yere / herkese hizmet edecek 'mimarlık paket'leri sisteminin tasarlanması ve üretilmesi.

· kentte hiyerarşik bir bölgeleme yapmak yerine kentin geometrik olarak eşit parçalara bölünmesi

· her bölgenin geometrik merkezinin bulunması

· merkezlerin fiziksel açıdan uygun noktalara kaydırılması

· bu noktalara etraflarındaki etki alanına hizmet edecek 'mimarlık paket'lerinin yerleştirilmesi

· her bölgenin durum ve ihtiyaçlarına göre 'mimarlık paket'lerinin verdiği hizmetin belirlenmesi

3: Program
Üç program bileşeninin (sergi / gösteri, forum, tanıtım / satış) üst üste bindirilmesi esastır. Böylece farklı bileşenler aynen kentte olduğu gibi, altyapı-üstyapı açılarından birbirlerini destekleyecekler ve kullanıcı yoğunluğunun artmasından yararlanacaklardır.

Başlangıç noktası 0,0 koordinatları olan Kongre Vadisi içinde dört mimarlık paketi yerleştirilmiştir. Yerleştirilen paketler dışında zemin dokusunu değiştiren ve bir anlamda bölgeyi algısal olarak bütünleyen taşınabilir ayçiçeği tarlaları yürüme ve toplanma alanları dışında kalan yerlere yerleştirilmiştir. Ayçiçeği mevsimin en vurgulu bitkisi olması, geçici karakteri, gün içindeki değişkenliği nedeniyle tercih edilmiştir.

a paketi: Birinci odak alanındaki toplantı binalarına ulaşılırken içinden geçilecek şekilde yerleştirilmiştir. Birinci odak içindeki yoğunluktan yararlanarak hizmetlerini sunmayı amaçlamaktadır.

b paketi: Öncelikle birinci ve ikinci odak bölgelerini birbirine bağlamayı amaçlar. lütfi kırdar önündeki meydandan ulaşılan kentsel seyir platformları ile kentin bütünü hakkında fikir edinilmesi sağlanır. Bu özellikleri ile iki odak noktası arasında bir arayüz olarak geçiş alanını ek donanımlarla zenginleştirir.

c paketi: Birincil odak bölgesinin kuzey sınırında öncelikle işaret olma işlevini üstlenir. Aynı zamanda buradaki yoğunluğa da hizmet eder.

d paketi: İkincil bölgenin başında kentin çok işlek bir yerinde toplantıyı ve kent ve kentliye ulaştırır.
Görüntüler