Projeler
ABCÇDEFGHIİJKLMNOÖPQRSŞTUÜVWXYZ
1920-291930-391940-491950-591960-691970-791980-891990-992000-092010-19
Arkiv > Projeler > UIA "Yaşasın Kentler" Yarışma Projesi - 2. Bölge Ödülü Yarışma ProjesiPDF versiyonuFavorilerinize EkleyinRapor EtArkadaşına GönderSayfayı Yazdır
Son güncelleme tarihi : 03/09/2008 17:24
UIA "Yaşasın Kentler" Yarışma Projesi - 2. Bölge Ödülü
Künye
Tasarım EkibiTülin Hadi
Cem İlhan
Sevinç Hadi
İşverenBilinmiyor
Adres
Proje Tarihi2003 - 2003
Yapım TarihiSürüyor
Proje TipiKentsel Tasarım
Yapım TürüKarma
Proje YöneticisiTülin Hadi
Açıklama
İstanbul bir liman kenti. Coğrafyasını etrafını kaplayan deniz tanımlıyor. Kendisini çevreleyen suyu sınırlı da olsa kullanıyor: ulaşımının bir kısmını hala su üzerinden gerçekleştiriyor. Kentlinin denizden çıkarttığı ürün gittikçe azalsa da hala mutfak kültürünün ve ekonomisinin bir parçası. Ama gerçek şu: kentliler uzun bir süredir suyu pasif olarak kullanıyor. Denizi gerektiği kadar tüketen bir kent değil artık İstanbul...

Önerilen proje belli bir yer ya da arsa için üretilmiş olmaktan çok, kentin kıyısını yer olarak kabul eden, farklı konumlarda tekrarlanabilen bir öneri. Suyu ile yaşamayan bir şehirde kentliyi aktör olarak işin içine katan, deniz ile haşır neşir olmaya davet eden bir yaklaşım. İşlevin denize yüklendiği bir tasarım. Yapmak istediğini hafif, kolay ve külfetsizce gerçekleştirmek istiyor.

Tak ve Kullan (Plug and Play) sloganı ile yola çıkıyor. Kente alçakgönüllü bir müdahale. Ayrı işlevler yüklü iki birimin biraraya gelmesiyle yeni bir nesne ortaya çıkıyor. Kıyıdaki sabit eleman (host), ona bitişen, yüzer platforma hayat veren bir ünite. Sabit kıyı ünitesi, kıyıya da hizmet eden bir giriş ve kontrol noktası. İçinde aydınlatma için gerekli enerji, wc, küçük bir mutfak gibi gerekli minimum servisleri barındırıyor.

Yüzer pavyon ise motoru bile olmayan, ama römorkörler yardımı ile istenen yere taşınabilen bir aktivite platformu. Haliçte sıklıkla kullanılan tamir dubaları üzerine kurulabilecek hafif bir çelik konstüksiyondan ibaret. Değişken işlevlere uyarlanabilen total bir mekan. Toplantı, buluşma, yerel halkın kullanımına açık kermesler, kısa süreli atölye çalışmaları, gezici sergi gibi eylemleri barındırıyor.

Plug and Play noktaları yerel yönetim insiyatifinde işletilebilecek, konumları kentlilerin katılımıyla belirlenen, sayıları isteğe bağlı olarak arttırılabilen, tüm şehirlilerin tüketimine sunulan üniteler. Proje kentte buluşma ortamları oluşturmayı amaçlıyor, bunu da kentin suya değdiği, Istanbul'un büyüsüne açık noktalarda gerçekleştirmeyi öneriyor.
YarışmaUIA "Yaşasın Kentler" Yarışması
Görüntüler
Gezici SergiKermesAğırlama
AtölyeSeminerToplantı
Aktif KullanımYanaşmaKıyıda Sabit Servi...