Projeler
ABCÇDEFGHIİJKLMNOÖPQRSŞTUÜVWXYZ
1920-291930-391940-491950-591960-691970-791980-891990-992000-092010-19
Arkiv > Projeler > Feneryolu'nda Ticari Bina Uygulanmış ProjePDF versiyonuFavorilerinize EkleyinRapor EtArkadaşına GönderSayfayı Yazdır
Son güncelleme tarihi : 23/06/2008 11:59
Feneryolu'nda Ticari Bina
Künye
Tasarım EkibiAhmet Tercan
Esin Tercan
Mimarlık Ofis(ler)iNorm Mimarlık
İşverenCuma Ali Altan
Adres
Feneryolu
İstanbul
Proje Tarihi2001 - 2001
Yapım Tarihi2001 - 2001
Kapalı Alan1.474 m2
Proje Tipiİş Merkezi - Ofis
Yapım TürüBetonarme
Açıklama
Bina, Feneryolu Bağdat Caddesi üzerinde, dar uzun bir parselde planlanmıştır. Tasarım aşamasında bina programının işverenin farklı talep ve gereksinimlerine uygun olarak tanımlanması önem kazanmıştır. Bu amaçla ve zaman içinde oluşacak değişim gereksinimi düşünülerek esnek bir mekan planlanması ve bina programı oluşturulmaya çalışılmıştır.
Merdivenler, asansör, wc'ler ve tesisat şaftlarından oluşan "çekirdek" binanın arka ucunda planlanarak çok basit bir çözüm benimsenmiş ve katlar "tek mekan" olarak tasarlanmıştır.

Satış ve teşhir mekanları farklı ürünler için öngörülecek düzenlemeler düşünülerek planlanmış, döşeme ve duvar boşluklar içinde yeralan tesisat ve altyapı sistemleri "değiştirilebilir" özelliklerde tasarlanarak olası düzenlemelere uyumları tasarım aşamasında büyük ölçüde sağlanmıştır. Yapının 4. katı, yönetim birimlerinin yer aldığı ofis mekanı olarak tasarlanmıştır.

Binanın cadde cephesinde yer alan "vitrin" tüm ön cephe ve kısmen yan cephede iki kat yüksekliğinde kesintisiz ve dış mekanla mağaza arasında kullanıcının tanımlayacağı ilişki türüne saygı göstererek "tarafsız" bir yaklaşımla tasarlanmıştır. Vitrin geniş bir güneş kırıcı elemanla tanımlanmış ve güneş kontrolü sağlanmıştır. İç mekanlarda satış işlevine uygun, geniş sergileme alanları oluşturan sağır düşey yüzeyler öngörülmüştür.

Binanın cephesinde yer alan açıklıklar çevre ilişkileri dikkate alınarak boyutlandırılmış ve güneş kırıcı paneller kullanılarak enerji kontrolü sağlanması düşünülmüştür. Merdiven yanında 2. bodrum kattan terasa kadar çıkan bir düşey doğal havalandırma şaftı öngörülerek kirli ve sıcak havanın enerji tüketilmeden değişimi açıklanmıştır. 1. ve 2. bodrum katların toprak altında kalan mekanlarında aynı amaçla doğal havalandırma ve aydınlatma için fenerler ve menfezler öngörülmüştür.

Bina kullanılmaya başlandıktan sonra, müellif mimarlara danışılmadan bir dizi ilave (kaplamalar, tabelalar, flamalar vb.) yapılmıştır. Zaman içinde devam edeceği öngörülebilecek bu müdahalelerin farklı bir tür "değişim" düşüncesi ile tasarlanan binadaki sonuçları, mimarlar tarafından yeni bir değerlendirme verisi olarak izlenmektedir.
Hakkındaki YazılarFeneryolu Mağaza Binası (Tasarım, 10/2004)
Görüntüler