Projeler
ABCÇDEFGHIİJKLMNOÖPQRSŞTUÜVWXYZ
1920-291930-391940-491950-591960-691970-791980-891990-992000-092010-19
Arkiv > Projeler > Fateks Tekstil Yönetim Binası Uygulanmış ProjePDF versiyonuFavorilerinize EkleyinRapor EtArkadaşına GönderSayfayı Yazdır
Son güncelleme tarihi : 17/09/2008 09:53
Fateks Tekstil Yönetim Binası

Ali Bekman, 0000
Künye
Tasarım EkibiEmir Uras
Durmuş Dilekci
Salih Küçüktuna
Yardımcı MimarSinan Paker
Ali Engin Engin
Kerim Karaali
Mimarlık Ofis(ler)iuras + dilekci architects
İşverenFateks Tekstil
Adres
Doğan Araslı cad. No:19
Esenyurt
İstanbul
Proje Tarihi2003 - 2003
Yapım Tarihi2003 - 2005
Arsa Alanı45.000 m2
Kapalı Alan210.000 m2
Proje TipiFabrika
Yapım TürüKarma
Açıklama
Fateks Fabrikası Tem otoyolu üzerinde Esenyurt bölgesinde yer almaktadır. Projelendirme sırasında önümüzde çözülmesi gereken iki önemli konu vardı. Bunlardan birisi proje alanının büyüklüğü ile orantılı masif bir üretim fonksiyonunu barındıran yapının geometrisini doğru kurgulamak. İkincisi ise bu kadar büyük cephe yüzeyleri için ekonomik, akılcı, dinamik etkileri ortaya çıkartacak materyal seçimi oluşturabilmek.

Proje boyutu itibariyle kendi yakın çevresinde kolay algılanabilen ve perspektif verebilen bir yapı olamamaktadır. Tem gibi yüksek süratli bir trransit yolun kenarında konumlanması yapıyı ister istemez geniş bir perspektif içinde bu yol ile kaçınılmaz bir ilişki içine sokmaktadır. Yoldan algılamanın dinamik, akıcı, çarpıcı etkilerini arttırmak için yapı cephesi bu devinimi verecek yapısal çizgileri barındırmaktadır. Cephe yatayda farklı boyutlarda “hız” ı vurgulayan doğrama boşlukları ile onların ifadesini kuvvetlendiren solid taş yüzeylerden oluşturulmuştur. Dolu yüzeylerdeki malzeme seçiminin çok akılcı ve ekonomik olması önemliydi. Yapı cephesinin 1 metresindeki sistem kesiti gerçekte 100 metre uzunluğundak cephenin tümüne kolay uygulanabilir bir sistem üzerine geliştirildi. Bu ise kolay uygulanabilirliği ve ekonomiyi beraberinde getirdi. Dolu yüzeylerde kullanılan kayseri taşı; kolay işlenme üretim kolaylılığı ve büyük ebat verme özelliği ile bizler için büyük avantaj sağladı.

Bu ölçeke projelerde az malzeme ile doğru çözümler üretmek çok önemlidir. Yüzeylerin büyüklüğü yeterince güçlü bir etki yaratırken, bu etki gücünü malzeme çeşitliliği ile yarıştırmamak gerekir.

Yapı modern anlamda bir fonksiyon kutusudur. Tek ve büyük bir fonksiyonu barındırır. İç üretim mekanında doğal ışıktan faydalanmanın akıllı kullanımı, iç mekan ile dış mekan arasındaki tanımlı görsel ilişki bu yapı için vazgeçilmez unusurlardı. Bu sebeple cephede oluşturulan doğrama sistemleri, iç mekanda ışığı optimum kullanma imkanı, aynı zamanda üretim alanındaki dış mekan görsel ilişkisini tanımlamaktadır. Bu da tasarımın hem iç hem dış etkenlerle oluşturulduğunu en büyük göstergesidir.

Yapının ön cephesi ise Esenyrut tarafında ana yola yandan perspektif veren ve otoyola sırt dönen bir konumdadır. Bu cephede yönetim birimleri ve showroom yer almaktadır. Giriş cephesini daha şeffa yüzeyler ile oluşturduk. Bu şekilde arkasındaki birimlerin etkin ışık ihtiyacı giderilmiş oldu. Aynı zamanda yapı cephesine bir kimlik kazandırılmış oldu.

Yapının çatı kotundaki yapılanma ise yapının algılanabilir yüksekliğini azaltmak amacıyla cephe yüzeyinden kopartılarak, yan cephelere zıt daha şeffaf cephe sistemleri kullanılarak oluşturulmuştur. çatı kotundaki bu şeffaf ve yansıtıcı cam yüzeyler gökyüzünün renkelri ile karışarak yapının üst sınırlarını ortadan kaldırmaktadır.
Görüntüler
FotoğrafFotoğrafFotoğraf
FotoğrafFotoğrafFotoğraf
FotoğrafFotoğrafFotoğraf
PlanPlan