Projeler
ABCÇDEFGHIİJKLMNOÖPQRSŞTUÜVWXYZ
1920-291930-391940-491950-591960-691970-791980-891990-992000-092010-19
Arkiv > Projeler > Lara Kervansaray Oteli ve Kongre Merkezi Uygulanmış ProjeEngelli Erişimine Uygun TasarlanmıştırPDF versiyonuFavorilerinize EkleyinRapor EtArkadaşına GönderSayfayı Yazdır
Son güncelleme tarihi : 18/06/2009 11:10
Lara Kervansaray Oteli ve Kongre Merkezi
Künye
Tasarım EkibiEmre Arolat
Şaziment Arolat
Neşet Arolat
Yardımcı MimarCeren Balkır Övünç
Alaattin Öztürk
Eda Yazkurt
Gonca Paşolar
Neriman Mutlu
Zeynep Ünal
Abdurrahman Çekim
Gülseren Gerede Tecim
Gezin Evren
Burçe Övül
Mimarlık Ofis(ler)iArolat Mimarlık Mühendislik ve Müşavirlik A.Ş.
İşverenKervansaray Otelcilik A.Ş.
Adres
Proje Tarihi2000 - 2002
Yapım Tarihi2006
Kapalı Alan87.000 m2
Proje TipiOtel / Motel
Yapım TürüBetonarme
Açıklama
Antalya Lara bölgesinde, yan yana dizilen, denize dik onlarca turizm parselinin birinde inşa edilen tesiste, bölgede yapılagelen mimarlığın ana eksenini oluşturan çok parçalı polifonik kitlesellikler yerine, tüm yapı grubunun arazinin batı yanına çekilmesi, doğu ve güney -deniz- yönlerindeki boşlukların ise açık kullanım alanlarına dönüştürülmesi ile oluşturulan basit ve katı kitlesellik, yakın komşularla önceden kastedilmemiş bir karşıtlık oluşturdu. Ana yatak kitlesi, geçerli imar koşullarının izin verdiği ön cephe genişliği ile yükseklik sınırlarının sonuna dek kullanılması ve tüm odaların deniz görmesi ön kabulleri ile biçimlendi. İki yatak kolu arasında kalan dev boşluk ise üzeri yarı geçirgen bir biçimde örtülerek otelin kapalı sosyal alanlarına dönüştürüldü.

Benzerlerinden çok büyük olan bu alanın yaratacağı varsayılan ölçek kayması ve bu alanı bölen tasarlanmış ara bahçelerin iç ve dış arasında oluşturacağı algısal bulanıklığın, bu tür yapılardan beklenen teatral dünyayı oluşturması; renk değiştirerek, azalıp çoğalarak gerilimi ayakta tutan iç aydınlatmanın, beklenmedik yer ve biçimlerde ortaya çıkan dijital platformların, sürekli enformasyon bombalayan kayar yazıların ve yatak odalarının hiç de Akdenizli olmayan koyuluğunun, bu dünyayı beslemesi hedeflendi. Turizm tüketimi adına imitasyonlar inşa etmek yerine, oluşturulan buğulu ortamın, kullanıcıyı kısıtlı bir süre için alıştığı yerin dışına çıkarması öngörüldü.

Yapı malzemelerinin seçiminde etkin olan kararlar, alışıldık tasarım stratejilerine egemen olan örtme ve gizleme alışkanlıklarının sorgulanması ve yapım tekniklerini optimize eden çok tekrarlı taşıyıcı sistem, tesisin benzer yapılarla kıyaslandığında oldukça düşük bir bütçe ile, kısa sürede inşa edilmesini sağladı.
ÖdülleriEurope & African Property Awards, Ödül, (2009)
Hakkındaki YazılarLara Kervansaray Oteli ve Kongre Merkezi (Yapı, 06/2006)
Lara Kervansaray Oteli ve Kongre Merkezi (Tasarım, 04/2005)
Görüntüler
Maket FotoğrafıMaket Fotoğrafı
Maket FotoğrafıZemin Kat PlanıBirinci,İkinci ve ...
Birinci ve İkinci K...Üçüncü Kat Plan...Bodrum Kat Planı
A-A KesitiB-B Kesiti