Projeler
ABCÇDEFGHIİJKLMNOÖPQRSŞTUÜVWXYZ
1920-291930-391940-491950-591960-691970-791980-891990-992000-092010-19
Arkiv > Projeler > Pananos Plajı Kentsel Tasarım ve Peyzaj Yarışma Projesi - 2. Mansiyon Yarışma ProjesiPDF versiyonuFavorilerinize EkleyinRapor EtArkadaşına GönderSayfayı Yazdır
Son güncelleme tarihi : 04/09/2008 17:27
Pananos Plajı Kentsel Tasarım ve Peyzaj Yarışma Projesi - 2. Mansiyon
Künye
Tasarım EkibiÖzgür Bingöl
İlke Barka
Cem Himmetoğlu
Yardımcı MimarEmre Savga
DanışmanEmel Öztep
Esra Nane
Hasan Bingöl
İşverenSelçuk Belediyesi
Adres
Selçuk
İzmir
Proje Tarihi2004 - 2004
Yapım TarihiSürüyor
Proje TipiKentsel Tasarım
Yapım TürüKarma
Proje YöneticisiBilinmiyor Unknown
Açıklama
Tasarım süreci öncelikle alanı anlamaya çalışmakla başladı. Kuşkusuz böyle bir alanda tasarımın özgünlüğünü ve başarısını 'yer' ile kurulacak ilişki belirleyecekti. Proje alanına ilişkin verilen belge, bilgiler, araştırmalarımız ve alana yaptığımız ziyaret, alan ve çevresinin kendine özgü doğal ve kültürel değerlerini kavramamızda yardımcı oldu.

Müdahale türü ve miktarının genel olarak yarışmacıya bırakıldığı bu yarışmada tercihimiz alanın özgün topoğrafyası, doğal flora ve faunasıyla korunması, tahrip olan bölgelerin onarılması ve yeniden diriltilmesi üzerine kurulu ekolojik bir yaklaşımdır. Alanın bir 'doğa parkı' olarak ele alınmasını önermekteyiz. Proje alanının doğal zenginliklerinin ve morfolojisinin korunabilmesi için bozulmayı önlemek amacıyla milli doğal park bütünlüğü içinde değerlendirilmesi gerekmektedir.

Pananos Plajı ve Çevresi'ne, olduğu biçimiyle saygı duyan, doğa ile yaşanacak deneyimin ön planda olduğu, doğayı zenginleştiren bir yaklaşım benimsenmiştir. Bu yaklaşım, en alt düzeyde tutulan bir müdahale, asgari düzeyde tutulan sert zeminler, göze batmayan bir mimariyi beraberinde getirmektedir. Bu nedenle projemizde, alanın karakterine aykırı bir geometrizasyon, büyük meydanlar, yapılar, yoğun kentsel mobilyalar, büyük oturma grupları yer almamaktadır. Hedefimiz, alanın topoğrafyasına, morfolojisine, iklimine, doğal peyzajına uyumlu bir tasarıma ulaşmaktır.

Kullanılan mimari dilin, alanda karşılaşılan amorf formlarla (kumsal, kum tepeleri, yamaçlar, göletler, bataklıklar) ilişkisi araştırılmıştır. Abartılı olmayan, arazi ile bütünleşen bir form arayışı esastır. Alanın doğasında bulunan bu amorf, eğrisel, esnek formlar müdahalelerin de vokabülerini oluşturur.

Yalın ve alçakgönüllü bir tutumun tasarım süreci boyunca tutarlı bir şekilde sürdürülmesi amaçlanmıştır. Asgari müdahale ve yapılaşma, zorunlu ihtiyaçların optimum düzeyde temini ve alan içindeki hareketin organizasyonu ile yetinmenin doğru olduğunu savunulur.
YarışmaPananos Plajı Kentsel Tasarım ve Peyzaj Proje Yarışması
Görüntüler
Giriş Saçağı ve ...Ana Girişe Bakış
Kuzeyden BakışGüneydoğudan Bakı...Sunum Paftası
Vaziyet PlanıBölümsel Plan+20.00 Kotu Planı (...