Projeler
ABCÇDEFGHIİJKLMNOÖPQRSŞTUÜVWXYZ
1920-291930-391940-491950-591960-691970-791980-891990-992000-092010-19
Arkiv > Projeler > Ada Otel Uygulanmış ProjePDF versiyonuFavorilerinize EkleyinRapor EtArkadaşına GönderSayfayı Yazdır
Son güncelleme tarihi : 23/06/2008 11:59
Ada Otel
Künye
Tasarım EkibiAhmet İğdirligil
Yardımcı MimarÜmit Sarıer
Esen Akyar
Elektrik ProjesiOktay Akalın
Statik ProjesiNilgün Cangır
Mimarlık Ofis(ler)iŞans Mimarlık ve İnşaat İth.İhr.Tic.Ltd.Şti.
İşverenTekpol Poliüretan San. ve Tic. Ltd. Şti.
Adres
Türkbükü
Bodrum
Muğla
Proje Tarihi1995 - 1997
Yapım Tarihi1995 - 1999
Arsa Alanı2.600 m2
Kapalı Alan2.400 m2
Proje TipiOtel / Motel
Yapım TürüYığma
Açıklama
Bodrum, Türkbükü' nde büromuzca planlama ve uygulaması yapılan Ada Otel, planlama başlangıcında mal sahibinin '' ev rahatlığında bir otel '' isteğinden çıkılarak proje konsepti oluşturuldu. Bu neden ile tasarlanan mekanların huzurlu, ferah olmasına, insan ölçeğini kaybetmemesine itina edildi.

Proje oluşturulurken Bodrum yarımadasında geleneksel olarak kullanılmış olan taş, ana yapı malzemesi olarak belirlendi. Duvarlar yöresel taşlar ile 50cm. kalınlığında ve yığma tekniğine uygun olarak örüldü.

Mal sahibinin antika ve eskiye olan tutkusu otelin tefrişini yönlendirmiştir. Otelin dekorasyonu, iç mimar Hakan Ezer tarafından yapılmıştır.

Birimlerin tasarımında da gene geleneksel boyut ve oranlar kullanıldı. Böylelikle bir büyük ve masif bina kütlesi yerine, odaların gruplaşmasından oluşan, birbirlerinden ayrı bölümler (yapılar) elde edildi.

Doğasından eğimli ve yer yer teraslanmış olan arazideki mevcut zeytin ağaçlarının konumlarına göre binalar, arazi içine yerleştirilirken, ağaçlarla iç ve dış mekanlarda bütünlüğün kurulması, projenin ana ilkesi oldu. Mevcut teras seviyeleri ile ağaçlar korunduğu için binalar arasındaki seviyeler bunlara uyumlu olarak ayarlandı. Bu nedenle; arazinin eğiminden oluşan seviyeler, oda içlerindeki kademeleri oluşturdu. Her odası farklı olan otel, yaz ve kış kullanımı için düşünüldüğünden, şömineli sürekli oturma bölümleri planlandı.
Türkbükü Ada otel' in planlama ve uygulaması iki aşamada gerçekleşti;
İlk olarak on oda kapasiteli planlanan kısım, dört bina grubundan oluştu. En alt seviyedeki her iki birim, üçer oda, yukarı giriş seviyesindeki birimler, her bölümde, biri suit olmak üzere ikişer oda olarak uygulandı. Lobi, zemin seviyesinden yükseltilmiş elips şeklindeki havuzun altını da kullanarak bu bölümlerin arasına yerleştirildi. Otele bağlı olarak işletilecek olan teknelerin varlığı havuz ve civarındaki terasın detaylanmasında etkili oldu.

Elips formlu havuz, şekil ve strüktür olarak dikdörtgen formlu geleneksel Bodrum yapıları ile tamamen ayrılır. Havuz, hem önde bina cephesini oluşturması hem de lobide mekan içinde algılanır olması ile bu bölümün odak noktası oldu. Terastaki havuz, deniz ile görsel bir ilişki içindedir. Aynı zamanda zeytin dalları ile havuz, bu projedeki birim-ağaç kaynaşmasını vurgular.

Resepsiyon, yönetim odası gibi fonksiyonlar, giriş odaları seviyesindedir. Mutfak, çamaşırhane, mekanik bölüm, depolar toprak altında düşünüldü. Bu bölümlerin üzerleri yeşil bahçe olarak düzenlendi. Böylelikle oldukça kısıtlı olan arazide olabildiğince açık ve serbest alanlar oluşturuldu.

İkinci aşamada tesise hamam, sauna, jakuzi, kahvaltı mekanı, yeni bir havuz ve bir suit oda ilave edildi.

İki bölümü de farklı zamanlarda planlanıp uygulanan projede iki bölümün bağlanması ikinci aşamanın en zor kısmı oldu. Çeşitli seviyeleri birbirine bağlayan merdiven sistemi ile, önceden varolan bazı pencerelerin tadil edilmesi ile hem fonksiyonel bütünlük hem de önceden komşu cephesi olan dış cephe, avlu cephesi haline dönüştürüldü.

Bahçe ve teraslar projenin genelinde yapı grupları, ve mevcut ağaçlar ile oldukça yapılaşmış olan çevreden ve arazinin iki tarafından geçen yoldan ayrılmaya gayret edildi.

Ada Otel, iki kısımdan oluşmaktadır. İlk kısım 1995-1997, ikinci kısım 1997-1999 tarihleri arasında inşa edilmiştir.
Görüntüler
Alt HavuzArka Alt Bahçe
Orta AvluOrta AvluGiriş Bahçesi
Lobi BinasıLobi BinasiArka Bahçe
Ada SahiliOtel Giriş AvlusuAlt Yoldan Görünü...
Üst HavuzUst havuzResepsiyon
Oda İçi Görünüm...Oda İçi Görünüm...Oda İçi Görünüm...
Mahzen RestoranLobiLobi
LobiLobiFitnes Soyunma
Banyo DetayıŞömineHamam
Hamam ( Ilıklık)Hamam (Ilıklık)Hamam
Hamam ( Ilıklık)Vaziyet PlanıAlt Kat Planı
Üst Kat PlanıTeras Katı PlanıF-F Kesiti
E-E KesitiD-D KesitiC-C Kesiti
A-A Kesiti