Projeler
ABCÇDEFGHIİJKLMNOÖPQRSŞTUÜVWXYZ
1920-291930-391940-491950-591960-691970-791980-891990-992000-092010-19
Arkiv > Projeler > Yapı Kredi Bankası Hizmet Binası (ACCR Binası) Uygulanmış ProjeArkiv Seçkileri'nde Yer AlmıştırPDF versiyonuFavorilerinize EkleyinRapor EtArkadaşına GönderSayfayı Yazdır
Son güncelleme tarihi : 09/03/2012 16:05
Yapı Kredi Bankası Hizmet Binası (ACCR Binası)
Künye
Tasarım EkibiMehmet Kütükçüoğlu
Ertuğ Uçar
Yardımcı MimarAlev Dağlı
Elena Giugni
Tuberk Altuntaş
Mert Üçer
Onur Akın
Mekanik ProjesiOkutan Mühendislik
Elektrik ProjesiPromer Mühendislik
Statik ProjesiAydın Pelin-Can Binzet Mühendislik Müşavirlik A.Ş.
Mimarlık Ofis(ler)iTeğet Mimarlık
İşverenYapı ve Kredi Bankası
Adres
Gebze
Kocaeli
Proje Tarihi2009 - 2010
Yapım Tarihi2010 - 2011
Arsa Alanı198.000 m2
Kapalı Alan15.500 m2
Proje Tipiİş Merkezi - Ofis
Yapım TürüKarma
Açıklama
ACCR Binası, Yapı Kredi Bankası’nın Gebze’deki Operasyon Merkezi Kampüsü’ne inşa edildi. İsmini bodrum katlarına (Arşiv), yüksek zemin katına (Call Center) ve birinci katına (Restoran) yerleşen fonksiyonlardan alan bina yaklaşık 75X30 metre taban alanlı bir prizma. Kendisinin ve varolan binayla bıraktığı derzlerin ebatlarını mevcuttaki iç sokak gridinin akslarından alan bina 15.000 m2’ye yakın bir inşaat alanına sahip. Bu rakamın neredeyse 1/10’unu, ACCR Binasının mevcut sistemle sıkı bir şekilde bağlanması için koridorlar, köprüler, holler ve girişler ile bunlar üzerinde konumlanmış spor merkezi, sosyal alanlar ve avlular kaplıyor. Yeni yapı kampüsü güney yönündeki yamaca dek taşıyor. Proje kapsamında bu yamaçtan alınan servis yolu, servis avlusu, çöp toplama tesisi, teknik merkez ve posta birimleri yeniden ele alındı. Kampüse bundan sonra inşa edilmesi muhtemel otel yapısı için de bir avan proje önerisi hazırlandı.

ACCR Binasının net prizmatik kütlesi paslanmaz çelik panellerle kaplı. Zeminde, önündeki kesintisiz çim alanla, saçaktaysa gökyüzüyle bütünleşen ve kontürleri belirsizleşen prizma yine proje kapsamında eklenen yeni giriş holünün olduğu köşesinde açılıp şeffaflaşıyor. Bu açılım aynı zamanda restoran saçağını prizmadan ayıran hareketin başlangıcı.

Çağrı Merkezi mevcut sistemle kontrollü bir bağlantı kuruyor. 600 kişilik kapasitesiyle üs içinde üs gibi. Bu yüzden kendi bağımsız girişi, restorana doğrudan bağlantısı, kendi avlusu ve sosyal alanları var.

Restoran ise en üstte seyrekleşen taşıyıcı aksının yüklendiği uzay kafes çatıdan alınan günışığıyla yıkanıyor. Geniş, ferah bir sera. Alt kottan bir köprü rampayla, üst kottan ise üzerinde spor merkezinin olduğu bir koridorla mevcut üsse sıkıca bağlanıyor. 2 vardiyada 4000 kişinin yemek yiyebildiği mekanın batı yönünde uzun kenarı boyunca bir terasa, güney yönündeyse geniş bir bahçeye açılıyor.

ACCR Binası, Yapı Kredi Bankası'nın Gebze Operasyon Merkezi'ne, Akademi’den sonra inşa edilen ikinci yapı. Bu iki yapı ve eklerinden sonra orijinal yapının ofis modülleri arasını dolduran iç sokak gridinin arazide biten çıkmazları mekanlaştı. Sokaklar farklı yönlere eklenen binaların doğurduğu hareketle dinamizm kazandı.

Öte yandan mevcut yapının her an yeni parçalar eklenerek etrafa yayılacakmış gibi duran sert modüler yapısı 3 yönde kendisini sınırlayan ve anlamlandıran yeni binalarla tamamlanmış oldu.
Görüntüler