Projeler
ABCÇDEFGHIİJKLMNOÖPQRSŞTUÜVWXYZ
1920-291930-391940-491950-591960-691970-791980-891990-992000-092010-19
Arkiv > Projeler > Uzman Kuyumculuk Üretim, Depolama ve Yönetim Binası Uygulanmış ProjePDF versiyonuFavorilerinize EkleyinRapor EtArkadaşına GönderSayfayı Yazdır
Son güncelleme tarihi : 14/02/2012 17:42
Uzman Kuyumculuk Üretim, Depolama ve Yönetim Binası
Künye
Tasarım EkibiSeda Bildik Erdoğmuş
Selçuk Erdoğmuş
Yardımcı MimarSerpil Tuna Yurtyapan
İşverenUzman Kuyumculuk
Adres
Yenibosna
İstanbul
Proje Tarihi2007 - 2007
Yapım Tarihi2007 - 2007
Proje TipiDiğer Endüstri Yapıları, Depo, İdare Binası, İş Merkezi - Ofis
Yapım TürüBilinmiyor
Proje YöneticisiBilinmiyor Unknown
Açıklama
Altın tozları… Uzman Kuyumculuk’un İkitelli Doğu Sanayi Sitesi’nde yer alan üretim+ofis biriminde ham maddenin altın olması nedeniyle tasarım sürecine yön veren başat etkenler; üretim sırasında dağılan altın tozlarının geri kazanımı ve güvenlikti. Betonarme yapının tüm iç cidarları yapı bloklarla yeniden örüldü. İçeride oluşan bu iç güvenlik duvarı aynı zamanda uygulamayı sıva ve boya gibi zorlayıcı kalemlerden kurtardı ve zaman kazandırdı. Yapı blok aynı zamanda bu proje için tasarıma sadelik, estetik ve renk katmak için kusursuz bir yapı malzemesi olanağı demekti.

Bir diğer tasarım etkeni de projenin İkitelli Organize Doğu Sanayi Sitesi’nde konumlanmasıydı. Bölgenin ilk sanayi sitesi olma özelliğindeki yerleşimde orta ölçekli firmalarının ağırlıklı olarak üretim işlevini gören çeşitli imalathaneler bulunuyordu. Birbirinden farklı bu imalathaneler kendi içlerinde benzer bir plan şeması kullanıyordu. Çoğunun deposu başka bir yerde konumlanıyor, yönetim ve tasarım ofisleri ya hiç yer almıyor ya da asma katlarda minik çalışma ve üretim gözlem odaları ile yetiniliyordu. Bu aslında İstanbul’daki organize sanayi merkezleri arasındaki ortak dili yansıtıyordu ancak gelişen teknoloji ve pazarlama tekniklerinin yaygınlaşması ile değişim kaçınılmazdı. Uzman Kuyumculuk için ana hatlarıyla zemin kat üretim, üst kat ofis ve çatı katı ise yönetim birimlerini içerecek biçimde oluşturulan sistem zamanla Doğu Sanayi Sitesi için bir model teşkil etti.

40 kişinin istihdam edildiği Uzman Kuyumculuk’ta 721xm2 (brüt) toplam kapalı alanda bulunan zemin katta; danışma, imalat birimlerinden cilalama, kaynak, mıhlama ve oda yıkama, betonarme olan birinci katta; ofisler, yemekhane, mescit ve dökümhane, yine betonarme olan ikinci katta; sekretarya, yönetim ofisi, çalışma ofisi, tasarım ofisi, dijital baskı alanı, çelik sistemde yapılan üçüncü katta; tasarım odası, genel toplantı odası ve teras konumlanmaktadır.

Güvenlik unsurunun yanında projeyi etkileyen bir diğer unsur da üretim sırasında dağılan altının geri kazanılması için tasarlanan odalar ve malzeme seçimiydi. İmalat alanlarının yeri yükseltilmiş delikli plastik döşeme kaplaması ile kaplandı. Üretim esnasında yerde toplanan altın, toz ve diğer yan maddelerle birlikte eritilip yeniden ayrıştırılması gerekliydi. Dağılan altını toplamak amacıyla bütün lavabolara filtre kondu. Personel çalışma sonrası ellerini bu lavabolarda yıkadıktan sonra üretim alanını terk edebilecekti. Daha sonra bu filtrelerden toplanan altın geri kazanılmak üzere işleme tabi tutulacaktı.

Yapının iç dekorasyonunda deri aksamlı ahşap geleneksel kuyum mobilyaları kullanıldı. Kuyum ustasının oturduğu yerden kucağına doğru açtığı deri parçası düşen altın tozlarının geri toplanması için düşünülmüş aynı zamanda estetik de kazandıran özel bir ayrıntı olarak tasarıma katıldı.

Sanayi sitesinin bitişik düzende konumlanması nedeniyle sadece ön cepheden ışık alındığından çatı katında aydınlık arayışı tasarımı yönlendirdi. Çatı katı uzunlamasına ikiye bölünerek ortaya teras açıldı. Bu üstü tamamen açık olan terasın iç mekânlardan cam bölmelerle ayrılması ışığın içeri akışını sağlaması amaçlandı. Terasın güvenliği demir konstrüksiyonla sağlandı.
Görüntüler