Projeler
ABCÇDEFGHIİJKLMNOÖPQRSŞTUÜVWXYZ
1920-291930-391940-491950-591960-691970-791980-891990-992000-092010-19
Arkiv > Projeler > Sancak Cami ProjePDF versiyonuFavorilerinize EkleyinRapor EtArkadaşına GönderSayfayı Yazdır
Son güncelleme tarihi : 26/01/2012 11:49
Sancak Cami
Künye
Tasarım EkibiEmre Arolat
Leyla Kori
Nil Aynalı
Taha Alkan
Ünal Ali Özger
Uygar Yüksel
Oya Eskin Güvendi
Mekanik ProjesiSetta Mühendislik ve Taahhüt A.Ş.
Elektrik ProjesiHB Teknik
Statik ProjesiBalkar Mühendislik
Mimarlık Ofis(ler)iEmre Arolat Architects
İşverenSancaklar Vakfı
Adres
Proje Tarihi2011 - 2011
Yapım TarihiSürüyor
Kapalı Alan1.050 m2
Proje TipiCami / Cemevi / Mescit
Yapım TürüBilinmiyor
Açıklama
İstanbul’un dışındaki bir banliyö semtinde, Büyükçekmece’de yer alan Sancak Camii, camii tasarlamanın temel sorunsallarını, ‘form’a dayalı güncel mimari tartışmalardan uzaklaşarak ve sadece dinsel bir mekanın özüne odaklanarak ele almayı hedefliyor.

Proje, çevredeki ‘kapalı site’ (gated community) konumundaki yapılardan hayli yoğun kullanımı olan bir otoyol ile ayrılan, kırsal bir alanda yer alıyor. Caminin üst avlusundaki parkın etrafını çevreleyen yüksek duvarlar, dışardaki karmaşık dünya ile kamusal parkın huzurlu atmosferi arasındaki belirgin sınırı vurguluyor. Parktan dışarı uzanan uzun saçak ise dışardan algılanan tek mimari unsur olarak beliriyor. Bu saçağın altında yer alan yapıya parkın içinden geçen üst avludaki bir yol ile erişilebiliyor. Arazide ilerleyip, tepeden aşağıya inerek duvarlar arasından camiye girince, dışarıdaki dünya tamamen geride bırakılıyor ve yapı bütünüyle topografya ile hemhal oluyor.

Basit bir mağarayı andıran camii, dua etmek ve Tanrı ile yalnız kalmak için hayli dramatik ve huşu uyandıran bir iç mekana sahip. Kıble duvarı boyunca yer alan yarıklar, ibadet alanının yönelimini güçlendirirken, güneş ışınlarının da iç mekana süzülmesini sağlıyor.

Sürekli olarak doğal olan ile insan üretimi arasındaki gerilimden ivmelenen projede, arazinin doğal eğimini takip eden doğal taş merdivenler ile 6 metre yükseklikte uzanarak saçağı oluşturan ince betonarme tavan arasındaki zıtlık, bu ikili ilişkiyi güçlendiren unsurlardan biri olarak öne çıkıyor.
Görüntüler